Archiwum wydarzeń 2011

KLUB EUROPEJCZYKA - Oddział dla Dzieci i Młodzieży

14-06-2011

Z wizytą w Parlamencie Europejskim – spotkanie Klubu Europejczyka

14 czerwca 2011 r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie odbyło się ostatnie przed wakacjami spotkanie Klubu Europejczyka z panią Ewą Nowak z Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej. Młodzi członkowie Klubu ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Rzeszowie wraz ze swoim opiekunem Panem Grzegorzem Prucnalem już przez trzy lata systematycznie i aktywnie uczestniczą w zajęciach o państwach Unii Europejskiej, ich historii, geografii, kulturze, nauce, sławnych ludziach, instytucjach i organizacjach.

Podczas spotkania „Z wizytą w Parlamencie Europejskim” młodzież zdobywała wiedzę na temat instytucji będącej wyrazicielem demokratycznej woli obywateli Unii Europejskiej.
Dowiedzieli się o zwyczajach panujących w Parlamencie Europejskim, jako jednej z głównych instytucji UE stanowiących prawo. PE debatuje nad aktami prawa i uchwala je wraz z Radą, sprawuje nadzór nad innymi instytucjami, kontrolując czy działają demokratycznie, debatuje także nad budżetem, który przyjmuje wraz z Radą.
Poznali jednego z reprezentantów społeczeństwa irlandzkiego Briana Crowleya, który opowiedział o swojej pracy. Posłowie do PE są głosem swojego kraju, wybierani są w wyborach bezpośrednich organizowanych co 5 lat. Liczba posłów do PE z każdego kraju jest proporcjonalna do liczby ludności.
Parlament Europejski ma trzy siedziby: w Brukseli, w Luksemburgu oraz w Strasburgu Luksemburg jest siedzibą administracji Parlamentu, natomiast posiedzenia ( nierzadko burzliwe i pełne słownych sporów ) całego Parlamentu odbywają się w Strasburgu i w Brukseli, a posiedzenia komisji parlamentarnych odbywają się w Brukseli. Z wizytą do tych imponujących budynków mogliśmy się wybrać dzięki przygotowanej przez prowadzącą prezentacji multimedialnej.

Dzięki spotkaniom z panią Ewą Nowak dzieci mają świadomość wspólnych celów przyświecających integracji europejskiej, szanują tożsamość narodową państw europejskich, znają stowarzyszenia i instytucje w swoim regionie, współpracujące z instytucjami europejskimi, rozumieją także pracę młodzieży europejskiej dla wspólnego dobra
.