Archiwum wydarzeń 2011

Spotkanie autorskie z MAŁGORZATĄ GUTOWSKĄ-ADAMCZYK

24-05-2011

W siódmym niebie – spotkanie autorskie z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk

W ramach projektu literackiego British Council Faces & Places – New British Writing oraz Instytutu Książki  „Tu czytamy” 23 maja 2011 r. gościem Oddziału dla Dzieci i Młodzieży WiMBP w Rzeszowie była pani Małgorzata Gutowska-Adamczyk  popularna powieściopisarka, historyk teatru, scenarzystka filmowa oraz dziennikarka.
Na spotkanie  przybyło wielu sympatyków twórczości literackiej pisarki ze Szkoły Podstawowej Nr 10, II LO, VIII LO w Rzeszowie oraz członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w naszej Bibliotece.
Małgorzata Gutowska-Adamczyk jest bardzo cenioną autorką książek dla młodzieży, laureatką wielu prestiżowych nagród. W 2005 r. „Niebieskie Nitki” zostały uznane za Książkę Tygodnia przez Portal Rynku Wydawniczego, powieść „13. Poprzeczna” została uhonorowana nagrodą - Książka Roku 2008 w kategorii „literatura“ polskiej sekcji IBBY. Książka „Wystarczy, że jesteś” została nominowana do IBBY 2009. Po wydaniu w 2006 r. książki „220 linii“ pisarka została uznana za znawczynię komunikacji autobusowej.
Rozpoczynając dialog ze swoją publicznością autorka zachęcała młodszych uczestników spotkania do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie szkolnym ogłoszonym przez wydawnictwo Nasza Księgarnia, gdyż tegoroczna edycja związana jest z książką "220 linii". Zadanie konkursowe polega na napisaniu recenzji powieści. Jury będzie przewodniczyć sama autorka a na zwycięzców czekają cenne nagrody.
Uczestnicy spotkania mogli porozmawiać z panią Małgorzatą o jej pasjach i próbach literackich, przy których autorka chętnie służy pomocą, lekturach szkolnych, procesie wydawania książki a także cierpliwości i odwadze w spełnianiu marzeń. Pisarka podkreślała jak ważne i wyjątkowe są dla niej spotkania z młodymi czytelnikami, ponieważ stanowią źródło niewyczerpanych pomysłów na książki. Chętnie odpowiadała również na pytania o warsztat pracy pisarza, upodobania literackie czy zainteresowania i hobby.
Powieściopisarka przeczytała fragment książki „220 linii” , a  wybór nie był przypadkowy, ponieważ jest to opowieść, którą autorka darzy największym sentymentem. Powieść zadedykowana jest wszystkim, którzy mają odwagę realizować swoje plany...
Na zakończenie spotkania „Autorka na żądanie” przypomniała, aby podczas wakacji nie zapominać o przyjemności, jaką daje czytanie książek i w wolnym czasie częściej po nie sięgać.
Na pamiątkę spotkania uczestnicy mogli otrzymać autograf, a  Biblioteka serdeczne słowa wpisane do kroniki. Bowiem warto spełniać marzenia, a kontakt z książką może w tym pomóc, można się nawet znaleźć w tytułowym „siódmym niebie”.