Archiwum wydarzeń 2011

TYDZIEŃ BIBLIOTEK - Oddział dla Dzieci i Młodzieży, ul. Słowackiego 11

17-05-2011

Tydzień Bibliotek – Oddział dla Dzieci i Młodzieży

Raz w roku na tydzień - biblioteka staje się stolicą książki, każdy może wziąć udział  w organizowanych w tych dniach imprezach czytelniczych. Tegoroczna 8. już edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek popularyzująca wiedzę o roli bibliotek, promująca czytelnictwo i zainteresowanie książką odbyła się w dniach 8-15 maja pod hasłem „Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam – wchodzę”.
Aby przyciągnąć najmłodszych czytelników Oddział dla dzieci i Młodzieży WiMBP w Rzeszowie przedstawił bogatą i atrakcyjną ofertę spotkań bibliotecznych. W programie obchodów znalazło się wiele elementów zabawy, edukacji oraz pomysłów do kreatywnego i ciekawego spędzenia wolnego czasu.
Do biblioteki zostały zaproszone grupy dzieci i młodzieży do udziału w różnorodnych zajęciach. 9 maja młodzież udała się do Czytelni Głównej WiMBP w Rzeszowie by poznać jej najciekawsze i najcenniejsze zbiory. Podczas lekcji bibliotecznej „Starodruki i inne druki późniejsze – cymelia ze zbiorów Czytelni Głównej” zaprezentowane zostały: reprint z 1990 r. Kodeksu Baltazara Behema - późnośredniowieczny kodeks z 1505 r. ilustrowany 27 miniaturami, Biblia święta…, tzw. Biblia Brzeska, wydana w 1563 r. przez Bernarda Wojewódkę - stanowi ona najcenniejszy zabytek w zbiorach Biblioteki ze względu na niewielką ilość zachowanych egzemplarzy, Historia Polonica Jana Długosza - Kronika polska pisana po łacinie wydana w 1615 r. w Dobromilu, Das Neue Testament Marcina Lutra - niemiecki starodruk wyd. w 1589 r. we Frankfurcie nad Menem, zdobiony drzeworytowymi ilustracjami. Młodzież podziwiała również książki z serii Liberatury: „Spoglądając przez ozonową dziurę” Zenona Fajfera - foliogram zamknięty w butelce zawierający wiersze polskie, „Sto tysięcy miliardów wierszy” Raymonda Queneau zawierający 10 sonetów francuskich wydrukowanych na osobnych paskach, „Hasa Rapasa - opis spektaklu niemożliwego” Radosława Nowakowskiego, książka w formacie trójkąta zawierająca tekst w 3 językach, „Nieznaki drogowe” Radosława Nowakowskiego - tekst umieszczony w znakach drogowych zawierający prozę polską. Młodzi Czytelnicy mogli obejrzeć wystawę prac introligatorskich, gdzie została zaprezentowana zszywalnica - maszyna introligatorska wraz z przygotowanym czasopismem w trakcie oprawy oraz nić introligatorska – dratwa, a także taśmy do sklejania rozdartych stron książek i czasopism. Zobaczyć można było książki zniszczone, porozrywane, posklejane taśmą przeźroczystą czekające na naprawę, a także książki po oprawie introligatorskiej wraz ze specjalnymi teczkami, obwolutami i futerałami zabezpieczającymi książki przed zniszczeniem. Na planszach zaprezentowane zostały zdjęcia starodruków przed i po konserwacji. Na koniec młodzież zwiedziła przestronne magazyny mieszczące ok. 100 tys. książek oraz ok. 21 tys. czasopism.

Przeszukując elektroniczne bazy danych naszej biblioteki wyszukiwaliśmy informacji z różnych dziedzin wiedzy dla ciekawskich i hobbystów podczas zajęć zatytułowanych: „Co? Gdzie ? Kiedy? – ciekawe dlaczego”. W każdej bibliotece oprócz zbiorów książkowych i elektronicznych gromadzone są gazety i czasopisma, zachęcamy więc czytelników do codziennej lektury prasy, m.in. przez zajęcia „Fiku miku i jestem w Świerszczyku”. Na przykładzie najpopularniejszego magazynu dla najmłodszych - „Świerszczyk” dzieci poznały rodzaje, budowę oraz zawartość prasy dla najmłodszych.

„Miś Colargol i czarodziejski flet”
przeniósł naszych czytelników do świata Wędrujących Dobranocek. Zajęcia przeprowadziły pani Katarzyna Lubas oraz pani Halina Felusiak z Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie. Podczas spotkania panie zadbały o dobranockowy klimat, opowiadały o historii powstania książki o Misiu Colargolu, zaprosiły dzieci do wspólnego śpiewania i odgadywania zagadek oraz do poznawania tajników produkcji filmów animowanych. Zajęciom towarzyszyła wystawka sympatycznych maskotek muzealnych oraz projekcja filmu „Wycieczka” z Misiem Uszatkiem w roli głównej.

Wybraliśmy się także w wirtualny spacer po Rzeszowie, by poznawać „Ów Rzeszów pełen czarów”, legendy o naszym mieście oraz zwiedzać interesujące zakątki stolicy Podkarpacia. Podczas zajęć o „Właściwych książkach na właściwym miejscu” dzieci zaznajomiły się z pracą współczesnych bibliotek, możliwościach wyszukiwania informacji on-line i na bibliotecznych półkach. Dużym wyzwaniem okazały się zajęcia „Żaba w żabocie, w jeżynach jeże”, kiedy sztuka głośnego czytania, umiejętność interpretacji szeleszczących wierszyków, poprawna dykcja okazały się niezbędne. Bardzo atrakcyjne dla dzieci były również zespołowe zabawy, konkursy językowe turnieje literackie, na które składały się kalambury, pytania o różnym stopniu trudności, zgaduj-zgadula: prawda czy fałsz, krzyżówki. Tym najmłodszym czytelnikom zaproponowaliśmy wyprawę do Zaczarowanego Kręgu Przygody na „Bajkowy koncert życzeń” z naszymi najpiękniejszymi bajeczkami i baśniami.
13 maja chętnie przyłączyliśmy się do rajdu rowerowego bibliotekarzy, czytelników oraz wszystkich sympatyków słowa pisanego i rowerów - „Odjazdowy bibliotekarz”. Akcja ma charakter ogólnopolski i w tym roku Rzeszów włączył się w tę formę promocji bibliotek, zawodu bibliotekarza oraz zdrowego stylu życia.