Archiwum wydarzeń 2011

IV Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Praktyczna „Czytelnictwo dziecięce i Internet”

13-05-2011

Bardzo istotne w pracy współczesnego bibliotekarza jest nieustanne wzbogacanie warsztatu pracy, a jednym ze sposobów pogłębiania wiedzy jest wymiana doświadczeń. Wyjątkową okazję pozwalającą porównać pracę bibliotek publicznych w Rzeszowie oraz tych funkcjonujących na Ukrainie miała pani Grażyna Nowak – instruktor miejski WiMBP oraz pani Renata Dziepak – kierownik Oddziału dla Dzieci i Młodzieży WiMBP.

Na zaproszenie Lwowskiej Obwodowej Biblioteki dla Dzieci, Ukraińskiej Akademii Drukarstwa oraz Stowarzyszenia Bibliotekarzy Ukraińskich mogły wybrać się na IV Międzynarodową Konferencję Naukowo-Praktyczną „Czytelnictwo dziecięce i Internet”  zorganizowaną w dniach 28 – 30 kwietnia 2011 roku we Lwowie.

Celem konferencji było ukazanie zmian zachodzących w funkcjonowaniu bibliotek dziecięcych oraz wykorzystanie Internetu w celu popularyzacji książki i czytelnictwa wśród młodych czytelników. Zamierzeniem organizatorów była także próba określenia jak bardzo nowoczesne nośniki informacji, głównie Internet, mogą współtworzyć współczesne Książnice. Prezentacje multimedialne oraz obrady umożliwiły wymianę doświadczeń i refleksji teoretycznych dotyczących nowych obszarów w komunikowaniu społecznym, a także wprowadzania technologii informatycznych.

Podjęte tematy dotyczyły:

• zasobów elektronicznych jako instrumentów popularyzacji dziecięcej książki i czytania
  • bibliotek dziecięcych w sieci Web
  • problemu zależności między wykorzystaniem książki i komputera
  • prawnych uwarunkowań związanych z formowaniem i tworzeniem stron w wirtualnej przestrzeni
  • problemu i perspektywy wykorzystania książki elektronicznej przez dzieci.

Zaprezentowano też stronę „Słonik Dzwonek” zaprojektowaną jako wirtualny przyjaciel dzieci. Przedstawiono również założenia programu Bibliomist (organizacje partnerskie: IREX, USAID, MICROSOFT, UBA, patronat Ministerstwa Kultury Ukrainy).
Bibliomist pomaga społecznościom lokalnych na Ukrainie modernizując dostęp do informacji w bibliotekach publicznych przez:

• dostarczenie sprzętu i technologii do ponad 1600 bibliotek publicznych
  • szkolenia dla bibliotekarzy, których tematem jest wykorzystywanie nowoczesnych technologii, oraz stworzenie 25 nowych ośrodków szkoleniowych
  • pomoc dla bibliotekarzy i bibliotek w zdobywaniu środków niezbędnych do zaspokojenia potrzeb społeczności lokalnych;
  • propagowanie wśród społeczeństwa kluczowej roli bibliotek i potrzebę ich wsparcia.

W konferencji uczestniczyło ponad 60 osób. Byli to przede wszystkim bibliotekarze, ale też przedstawiciele środowisk naukowych związanych z upowszechnieniem książki – drukarze, księgarze, pisarze. Wielu z nich podzieliło się swoim doświadczeniem i omówiło za pomocą najnowszych technologii wizualizacyjnych różnorodne kwestie związane z procesami komputeryzacji w bibliotekach ukraińskich oraz rosyjskich. O Internecie jako narzędziu pracy bibliotek publicznych w Rzeszowie opowiedziała też pani Grażyna Nowak posiłkując się prezentacją multimedialną. Wszystkie informacje związane z wykorzystaniem komputerów w realizacji projektów animujących czytelnictwo dzieci w Rzeszowie spotkały się z dużym zainteresowaniem uczestników konferencji.

Organizatorzy zadbali o dodatkowe atrakcje, zaprosili miłośników literatury na Targi Książki Dziecięcej, największą taką imprezę na Ukrainie, gdzie można się było przekonać, iż polskie książki są dobrze znane tamtejszym czytelnikom. Chętnie czytane są utwory Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Marii Konopnickiej, ale też współczesnych twórców - Grzegorza Kasdepke czy Barbary Kosmowskiej. W auli Ukrsocbanku zaprezentowali wystawę prac plastycznych laureatów międzynarodowego konkursu Kolorowy jest nasz świat.

Natomiast spotkanie przy herbatce w Lwowskiej Obwodowej Bibliotece dla Dzieci, które otworzyła Dyrektor tejże Biblioteki Pani Larysa Luhowa pozwoliło na nieformalną dyskusję o książkach i o bibliotekach, o możliwościach współdziałania bibliotekarzy w kształtowaniu nowoczesnego wizerunku bibliotek, ich ciągłej ewaluacji wychodzącej naprzeciw użytkownikom informacji.