Archiwum wydarzeń 2011

Spotkanie z kolekcjonerem Pawłem Pasterzem

22-03-2011

Czytajmy razem – spotkanie z kolekcjonerem Pawłem Pasterzem

W ramach cyklicznych spotkań Czytajmy razem organizowanych wspólnie przez Oddział dla Dzieci i Młodzieży WiMBP w Rzeszowie oraz Zespół Szkół Muzycznych Nr 1, propagujących głośne czytanie dzieciom przez ludzi znanych i cenionych w Rzeszowie,  18 marca 2011 r. do szkoły muzycznej zaprosiliśmy pana Pawła Pasterza– rzeszowskiego kolekcjonera, hobbystę, architekta, fotografika, współautora albumu Pora na Dobranoc, współtwórcę programu radiowego Radiolatorium.
Pan Paweł opowiadał dzieciom o ulubionych tekstach literackich swojego dzieciństwa i zaprezentował wybrane fragmenty Dzieci z Bullerbyn Astrid Lindgren, które nieprzerwanie od pokoleń przyciągają najmłodszych Czytelników. Dzieci z ogromnym zainteresowanie słuchały głośno czytanego tekstu, a następnie o niecodziennych pasjach pana Pasterza, jego „obsesjach kolekcjonerskich”, na które składają się pamiątki techniki i rzemiosła, związane z historią powojenną, a także - co nawet bardziej zaintrygowało uczestników spotkania - modele pojazdów (w swojej kolekcji miał 5000 samochodzików, ale po selekcja zostało ich jedynie 1000, tych najcenniejszych, najstarszych), zabawki, aparaty telefoniczne i elektryczne przyrządy pomiarowe, wybrane artefakty radiotechniki, książki.

Pan Pasterz ma ogromny talent w dzieleniu się swoją energią, pomysłami, zainteresowaniami, stara się w sposób łatwy i przystępny a przede wszystkim atrakcyjny zarazić swoimi fascynacjami. „Nieuleczalny kolekcjoner” widzi duszę w na pozór zwykłych przedmiotach codziennego użytku a efekty mogliśmy oglądać na prezentowanych w Muzeum Okręgowym wystawach Zabawki z duszą oraz Magiczny świat bakelitu. Podczas spotkania pan Paweł Pasterz podkreślał jak ważna jest wyobraźnia i potencja dzieci, która może sprawić, że każda zabawka jest interesująca.

Hobbysta aktywny w wielu dziedzinach wiedzy: fizyki, matematyki, chemii… zaprosił dzieci do uczestnictwa w planowanych w Rzeszowie plenerowych imprezach: z okazji siódmej rocznicy wstąpienia Polski do UE, kiedy będzie można zobaczyć światło-dźwiękowe pokazy w formie tańczących fontann, a osoby pragnące poznawać bogactwo nauki i zgłębiać tajemnice świata zaproszone zostały na Drugi Interaktywny Piknik Wiedzy oraz wystawę pokazująca historię NASA, która najprawdopodobniej będzie prezentowana w Filharmonii Podkarpackiej.
Dzieci miały mnóstwo pytań do pana Pasterza dotyczących jego zbiorów: co lubi najbardziej kolekcjonować, gdzie przechowuje swoje skarby, jakie są jego ulubione zabawki, same również chętnie dzieliły się swoimi zwykłymi bądź niezwykłymi pasjami.
Na pożegnanie pan Pasterz bardzo pozytywnie zaskoczył dzieci krótkim recitalem fortepianowym, podzielając ich pasje, którą są nie tylko książki, ale przede wszystkim muzyka.