Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27104470 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2010

Spotkanie Klubu Europejczyka - Oddział dla Dzieci i Młodzieży

14-03-2010

                                  A to Polska właśnie - spotkanie Klubu Europejczyka

 
Unia Europejska otworzyła przed Polską nowe perspektywy w wielu dziedzinach życia, a co może zaoferować młodzieży? Co zyskali, lub też co stracili Polacy będąc obywatelami UE?   O tym oraz o wielu ważnych i interesujących kwestiach związanych z wstąpieniem Polski do UE rozmawiali uczniowie  Szkoły Podstawowej Nr 3 w Rzeszowie, którzy wraz z swoim opiekunem, panem Grzegorzem Prucnalem po raz kolejny przybyli na spotkanie Klubu Europejczyka z panią Ewą Nowak z Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej     w Rzeszowie.
 
Po blisko sześciu latach od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej z pewnością możemy już wyciągnąć wnioski o tym, czy sprawdziły się obawy i wątpliwości, jakie mieliśmy przed 2004 r. Czy odpowiednio wykorzystujemy możliwości oferowane przez Wspólnotę Europejską? Uczestnicy spotkania przy wykorzystaniu podpowiedzi w postaci rozsypanki tekstowej oraz prezentacji multimedialnej wspólnie starali się ustalić pozytywy wypływające z uczestnictwa w Unii. Do najważniejszych zaliczyli: ułatwienie w przekraczaniu granic, swobodę osiedlania się i możliwość podjęcia pracy w krajach należących do UE, wzrost norm ekonomicznych, szerszy dostęp do edukacji, dotacje dla szkół oraz poprawa infrastruktury czy też szansa na poznanie innych kultur. W toku dyskusji nad widocznymi dla nas efektami korzystania z budżetu unijnego narodził się pomysł na konkurs, polegający na zaobserwowaniu tablic informacyjnych na terenie Rzeszowa i okolic mówiących o tym, że projekt jest współfinansowany przez UE i jakiego typu działalności dotyczy. Rozstrzygnięcie konkursu na następnym spotkaniu Klubu Europejczyka. Pani Ewa Nowak wyjaśniła również jak tworzony jest wspólny budżet i jak rozdzielane są środki dla poszczególnych członków Unii.
 
Szczególnie atrakcyjną formą pracy dla młodzieży okazała się zaproponowana podróż po państwach europejskich wybranym środkiem transportu w grze multimedialnej. Uczestnicy spotkania rywalizując w dwóch drużynach, wirtualnie zdobywali pieniądze za prawidłowe odpowiedzi o różnym stopniu trudności na temat krajów, do których zdecydowali się wyjechać.
 
Na zakończenie zajęć Pani Ewa zdradziła, że kwietniowe spotkanie Klubu Europejczyka dotyczyć będzie europejskiej polityki sąsiedzkiej ze szczególnym uwzględnieniem relacji polsko-ukraińskich.
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: