Archiwum wydarzeń 2010

Ferie z Biblioteką - Oddział dla Dzieci i Młodzieży

27-02-2010

Ferie z Biblioteką

16.02.2010 r. – 26.02.2010 r.

Biblioteka jest miejscem, w którym dzieci mogą przyjemnie i pożytecznie spędzić zimową przerwę w nauce. By uczynić ferie atrakcyjnymi w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży zorganizowano różnorodne formy pracy: ciekawe zabawy, gry, konkursy, turnieje, zajęcia plastyczne, zajęcia ruchowe i oczywiście czytelnicze zachęcające do czytania i organizowania czasu wolnego z książką lub też czerpania z niej inspiracji.

Nasze zabawy rozpoczęliśmy 16.lutego konkursem plastycznym ZIMA ŚNIEŻNA, ZIMA BIAŁA WSZYSTKO WOKÓŁ ZASYPAŁA na najpiękniejsze i niepowtarzalne zimowe pejzaże, dzieci mogły pochwalić się talentem plastycznym i pomysłowością, wykorzystując różnorodne techniki malarskie i materiały plastyczne oraz dekoratorskie.

Drugi dzień był sprawdzianem umiejętności współpracy w grupie. Trzy drużyny: Baśniowe Skrzaty, Leśne Elfy oraz Zielone Smoki zmierzyły się w różnorodnych konkurencjach KTO PIERWSZY, TEN LEPSZY: wiedzy z różnych dziedzin życia, zręczności oraz oczytania. Punktowane zadania mobilizowały dzieci do większego wysiłku i zdrowej rywalizacji.

W czwartkowy ranek dzieci wybrały się do Muzeum Dobranocek, by wziąć udział w całorocznym projekcie głośnego czytania OD BAJKI DO DOBRANOCKI”, gdzie tym razem głównym bohaterem był Żeglarz Sindbad. Bajkom towarzyszył pokaz przeźroczy, który jak zawsze robi bardzo pozytywne wrażenie na sympatykach kultowych dobranocek.

A jak postrzegamy siebie? Zajęcia z dnia 19. lutego AUTOPORTRET W KRZYWYM ZWIERCIADLE poświęciliśmy na sprowokowanie dzieci do stworzenia autoportretu w krzywym zwierciadle a więc sympatycznej karykatury. Wykonane prace w kilku przypadkach zadziwiają podobieństwem do autorów, wywołało to ogólną radość. Za wzór do wykonania swojej podobizny, nie koniecznie w realistyczny sposób posłużył portret naszej koleżanki z pracy, która została natychmiast rozpoznana.

Kolejny dzień minął pod znakiem zagadnień literacko-plastycznych. Zadaniem uczestników zajęć PODĄŻAĆ STRONA PO STRONIE była plastyczna interpretacja fragmentu tekstu ulubionej książki. Okazało się, że największymi ulubieńcami dzieci są Kubuś Puchatek, Franklin, Smurfy, Harry Potter czy też postacie komiksowe jak Turtles czy Asterix.

24. lutego, na zajęciach WITAJCIE W MOJEJ BAJCE wcielaliśmy się w recenzentów i prezenterów telewizyjnych a naszym produktem reklamowym były oczywiście ulubione książki. Dzieci w przemyślany, ciekawy i dowcipny sposób opowiadały o bajkach i książkach, które im się szczególnie podobają, zachęcając wszystkich do zapoznania się z treścią. Atmosfera zdecydowanie sprzyjała dzieleniu się również przemyśleniami dotyczącymi przeczytanych książek.

Sporym wyzwaniem okazały się zmagania drużynowe ZIMNA ZIMA ZIĘBĘ ZIĘBI 25. lutego, kiedy znajomość zasad ortografii, przysłów polskich, umiejętność rymowania oraz znajomość treści książek okazały się niezbędne. Satysfakcja z dobrze wykonanych zadań oraz kolejne punkty za koncie zagrzewały do zaciętej walki i bardzo wyrównanych wyników osiągniętych przez rywalizujące drużyny.

Na pożegnanie ferii zaplanowaliśmy pracę indywidualną – tworzenie książki harmonijki KADR ZA KADREM z nietypową okładką, przy wykorzystaniu szerokiego paska kartonu, kredek, kleju i kolorowych czasopism. Najbardziej kreatywne prace wykonane podczas zajęć feryjnych dołączą do wyjątkowej wystawki w bibliotece.

Feryjne spotkania zaangażowały dzieci różnorodne wiekowo, które zdecydowały się wykorzystać tegoroczny zimowy odpoczynek na zajęcia w bibliotece.