Archiwum wydarzeń 2010

Anioły, aniołki, aniołeczki oraz ich skrzydlaci i czworonożni ulubieńcy - wernisaż wystawy prac plastycznych.

01-02-2010

Kolekcja prac plastycznych Anioły, aniołki, aniołeczki… prezentowana obecnie w Minigalerii Sztuki Dziecka i dla Dziecka jest efektem starań i pomysłowości nauczycielek pani Małgorzaty Wiciejowskiej ze Szkoły Podstawowej Nr 23 oraz Anny Ratowskiej ze Szkoły Podstawowej Nr 2. Nad konkursem patronat objęła Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie.

Aniołowie – istoty niezwykłe, olśniewające, wstrząsające, niewidzialne i śpiewające tak głośno, że jeszcze dzisiaj słychać potężne Gloria…

Jan Twardowski

A jakie wyobrażenie o anielskich istotach mają dzieci?

Ekspozycja Aniołków pokazuje jak wielkie i imponujące są osiągnięcia twórcze dzieci, dominuje w nich radość i bogactwo treści. Możemy tylko pozazdrościć małym artystom umiejętności posługiwania się narzędziami i materiałami niezbędnym przy twórczości plastycznej. Potrafią z najróżniejszych materiałów i tworzyw stworzyć niezwykłe dzieła. Dziecięca wyobraźnia jest przeogromna, dlatego też prace są bardzo oryginalne, ciekawe, widać w nich zaangażowanie emocjonalne oraz optymistyczne nastawienie do świata.

Na VI już edycję konkursu wpłynęło 230 prac plastycznych uczniów z 18 rzeszowskich szkół podstawowych, miejskich domów kultury oraz świetlicy profilaktyczno-wychowawczej „Tęcza”.

Komisja w składzie: pani Anna Prędka – plastyk i rzemieślnik teatralny Teatru Maska, pani Halina Piotrowska – zastępca dyrektora WiMBP w Rzeszowie oraz pani Grażyna Nowak – instruktor WiMBP w Rzeszowie, po dokładnej analizie dokonała oceny prac i wyłoniła zwycięzców. Zadanie było nadzwyczaj trudne, ponieważ wszystkie prace stały na bardzo wysokim poziomie. Jury biorąc pod uwagę umiejętności i talent plastyczny, staranność wykonania, ciekawy pomysł, estetykę wykonanej pracy, samodzielność, walory artystyczne oraz zgodność z tematem nagrodziła dzieci w dwóch kategoriach wiekowych:

I Kategoria wiekowa (Klasy I – II)

Trzy równorzędne nagrody:

Jagoda Szczęsny – Szkoła Podstawowa Nr 23
Hanna Słotarska – Szkoła Podstawowa Sióstr Pijarek
Gabriela Sudoł – Szkoła Podstawowa Nr 2

6 równorzędnych wyróżnień :

1. Natalia Szurlej – Szkoła Podstawowa Nr 25
2. Katarzyna Miąsik – Szkoła Podstawowa Sióstr Pijarek
3. Mateusz Stopyra – Szkoła Podstawowa Nr 12
4. Maria Fussek – Szkoła Podstawowa Nr 3
5. Natalia Bochenek – Szkoła Podstawowa Nr 12
6. Aleksandra Kunysz – Szkoła Podstawowa Nr 10

Nagroda specjalna Dyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie: Emilia Mróz – Szkoła Podstawowa Nr 27

Nagroda Przewodniczącej Jury: Emilia Brągiel – MDK ul. Osmeckiego 51

II Kategoria wiekowa ( Klasy III – IV)

Trzy równorzędne nagrody:
1. Jakub Ślimak – Szkoła Podstawowa Nr 5
2. Katarzyna Sowiźrał – Osiedlowy Dom Kultury „Słocina”
3. Monika Siembrzuch – Szkoła Podstawowa Nr 23

4 równorzędne wyróżnienia:

1. Weronika Drozd – ZS im. UNICEF
2. Anna Antas – Zespół Szkół Muzycznych Nr 2
3. Anna Zielecka – Szkoła Podstawowa Sióstr Pijarek
4. Gracjana Magdoń - Szkoła Podstawowa Nr 8

Nagroda specjalna Dyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie: Barbara Wojtak – Szkoła Podstawowa Nr 1.

Nagroda Przewodniczącej Jury: Wiktoria Tabin – Szkoła Podstawowa Sióstr Pijarek.

W dniu 28.01.2010 r. oficjalnego otwarcia wystawy dokonała pani Renata Dziepak – kierownik Oddziału dla Dzieci i Młodzieży WiMBP w Rzeszowie, witając zaproszonych gości, organizatorów oraz laureatów konkursu. Otwarcie ekspozycji uświetnił przygotowany przez dzieci z klasy II i III ze Zespołu Szkół Muzycznych Nr 1 w Rzeszowie występ wokalno-instrumentalny, pod kierownictwem pani Lidii Szpali. Przygotowana aranżacja artystyczna zachwyciła wszystkich, urzekające głosy małych wykonawców w kolędach Cicha Noc, Gwiazda Betlejemska, Skrzypi mróz chwytały za serce.

Nadeszła także długo oczekiwana i jakże przyjemna chwila ogłoszenia wyników i wręczenia nagród, a dokonali tego wspólnie pan Jacek Kuć - dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2, pani Halina Piotrowska – zastępca dyrektora WiMBP w Rzeszowie oraz przewodnicząca Jury pani Anna Prędka. Organizatorzy wręczyli również listy gratulacyjne nauczycielom i opiekunom laureatów konkursu, podziękowali wszystkim za zaangażowanie i współpracę.

Na zakończenie wernisażu wystąpił Mikołaj Inglant uczeń ze Szkoły Podstawowej Nr 23, który pięknie zagrał na flecie kolędę Przybieżeli do Betlejem Pasterze, a następnie wszyscy rozproszyli się po Minigalerii, by podziwiać aniołeczki i towarzyszące im czworonożne i skrzydlate zwierzaki.

Wystawę Anioły, aniołki, aniołeczki oraz ich skrzydlaci i czworonożni ulubieńcy można oglądać do końca marca w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przy ulicy Słowackiego 11, w godzinach otwarcia Biblioteki.