Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27106723 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2010

Z wizytą w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie

23-10-2010

Książnica pełna tajemnic - wizyta w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie
 

    Na wyjątkową wizytę do Muzeum Okręgowego mogli 21 października 2010 r. wybrać się młodzi czytelnicy Oddziału dla Dzieci i Młodzieży. Uczniowie klasy szóstej ze Szkoły Podstawowej Nr 13 wraz z wychowawczynią, panią Jadwigą Fuglewicz mogli uczestniczyć w interesującej prelekcji dr Jerzego Majki, dotyczącej historii polskiego pieniądza, jak również obejrzeć wystawę Dwie inflacje dwie reformy.
 
     Na muzealną prezentację, oryginalnie wystylizowaną, składa się 300 eksponatów monet oraz banknotów, w tym m.in. pierwsza waluta odrodzonej Polski po okresie zaborów oraz pieniądze, które były w obiegu od początku  XX wieku. Można też zobaczyć waluty państw, które dokonały na ziemiach polskich zaborów, które obowiązywały na ziemiach polskich przed wybuchem I wojny światowej oraz w czasie jej trwania. Gabloty wystawowe akcentują również kilka ważnych wydarzeń z historii ekonomii Polski m.in. pierwszą reformę finansów Władysława Grabskiego i wprowadzenia waluty polskiego złotego w roku 1924 oraz historię denominacji, która miała miejsce w 1995 r.
Ekspozycja przypomina również o polskiej hiperinflacji, która pojawiła się na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku. Na wystawie można zobaczyć milionowe banknoty, które były wówczas w obiegu.
 
Po interesującej lekcji muzealnej, wzbogaceni wiedzą szóstoklasiści udali się z wizytą do Biblioteki  Muzeum Okręgowego, gdzie niezwykle ciepło i serdecznie przywitała ich kierownik biblioteki, pani Barbara Gawek. Biblioteka muzealna na codzień jest miejscem niedostępnym dla tak młodych użytkowników, służy głównie, studentom, historykom, pracownikom muzeum. Na zasób zbiorów ogólnych, niezbędnych w działalności Muzeum, składają się ksiązki i czasopisma z zakresu archeologii, historii, etnografii, historii i teorii sztuki, muzealnictwa, a także pozycje,  które dotyczą Rzeszowa i regionu. Pani Barbara wybrała spośród ponad 50 tysięcy woluminów stanowiących księgozbiór Biblioteki zbiory najciekawsze i najcenniejsze.

Zaprezentowała:
Constitutiones Clementis pape V (Konstytucje papieża Klemensa V) - inkunabuł wydany w 1482 r. (najstarsze cymelium w zbiorach biblioteki).
Statuta Seymu Warszawskiego, Roku Pańskiego 1557.
Herbarz polski Marcina z Urzędowa z 1595 r.
Biblia w przekładzie ks. Jakuba Wujka z 1599 r.
Poezje Adama Mickiewicza - wydanie miniaturowe (2x3 cm) z 1898 r.
 
Bogaty księgozbiór  Biblioteki Muzeum Okręgowego tworzy kolekcję o charakterze uniwersalnym, sprzyjającym zaspokajaniu potrzeb naukowych użytkowników. Być może niedługo, za kilka lat młodzi goście ze Szkoły Podstawowej Nr 13 wrócą tu osobiście zainteresowani zbiorami.
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: