Archiwum wydarzeń 2010

Dzień Głośnego Czytania

30-09-2010

Galimatias, czyli literacki Kogel-Mogel - Dzień Głośnego Czytania

Przyjemne doznania z książką u małego czytelnika stwarzają podstawy, aby czytanie stanowiło ważny element w codziennym rozkładzie dnia, a ponieważ zabawa i fantazjowanie są dla dzieci głównymi sposobami uczenia się i zdobywania wiedzy o świecie, bajki stanowią tutaj nieocenioną pomoc.

Każdy powód, by czytać jest dobry, a znakomitą okazją, by głośno poczytać i podyskutować o ulubionych bajkach i książeczkach był Dzień Głośnego Czytania. W dniu 29 września do Oddziału dla Dzieci i Młodzieży przybyli uczniowie klasy II z Zespołu Szkół Muzycznych Nr 1 w Rzeszowie.
Dzieci prezentowały swoje ulubione książki, w których można spotkać przyjaciół i przeżyć fascynujące przygody. Najważniejszym zadaniem było zachęcenie kolegów i koleżanki do ich przeczytania. Ważnym elementem wystąpienia było także płynne przeczytanie fragmentu tekstu najlepiej ilustrującego treść książki. Do podzielenia się wrażeniami na temat książeczek i udziału w booktalkingu zachęcał nasz biblioteczny Molik. Prezentacje oceniało jury w składzie Pani Renata Szetela – wychowawca klasy oraz Pani Renata Dziepak – kierownik Oddziału Dla Dzieci i Młodzieży WiMBP w Rzeszowie.

Najbardziej popularne wśród dzieci okazały się przygody Martynki w przekładzie Wandy Chotomskiej oraz przygody Ani i Krzysia – przyjaciół Martynki. Dzieci zachwycały się fantastycznymi przygodami książkowych rówieśników  Dzieci z Bullerbyn, Pippi Pończoszanka autorstwa Astrid Lindgren. Dużym zainteresowaniem, cieszą się także książki popularnonaukowe jak: Straszne Robale, Mity i legendy Europy, 100 eksperymentów czy Bardzo ilustrowana historia wynalazków. Wszystkie dzieci pięknie przedstawiły swoje ulubione lektury i z pewnością zachęciły do czytania nawet najbardziej wymagających molików książkowych. Biorąc pod uwagę dobór literatury, styl wypowiedzi, umiejętność płynnego czytania oraz znajomość treści Jury postanowiło wyróżnić 8 osób: Klaudynę Telwa, Martynę Kuźniar, Katarzynę Sroka, Magdalenę Grzebyk, Kacpra Rajtar, Joannę Wójcikiewicz, Kingę Rembisz oraz Oliwię Wydrzyńską.
Postanowiliśmy sprawdzić również wiedzę naszych małych gości na temat bajkowych postaci i okazuje się, że dzieci doskonale radziły sobie z wszystkimi zagadkami.
Naszą Bibliotekę odwiedziła także grupa „Plastusiów” z Przedszkola Miejskiego Nr 3 z Jasła pod opieką Pani Elżbiety Krzysiak. Dzieci dowiedziały się, jakie atrakcje oferuje nasza Biblioteka oraz obejrzały wystawę prac plastycznych zatytułowaną ”Euro 2012 w malarstwie dzieci i młodzieży” poświęconą mistrzostwom Europy w piłce nożnej w 2012 roku. Przedszkolaki przyłączyły się również do seansu głośnego czytania książeczki: Z życia Krasnali w wykonaniu Bibliotecznej Wróżki.
Na najbardziej aktywnych uczestników spotkania oprócz pięknych książek do wypożyczenia czekały drobne upominki w postaci książeczek i zakładek.