Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27103080 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2010

Demony na smyczy - spotkanie DKK

18-09-2010

Duże zainteresowanie młodych czytelników powieściami Anny OnichimowskiejHera moja miłość” oraz „Lot Komety” sprawiło, że to właśnie Demony na smyczy” stanowiły temat kolejnej dyskusji nastolatek z DKK w dniu 18 września 2010 r. Długo oczekiwane „Demony na smyczy” stanowią kontynuację serii powieści podejmującej niełatwy do przedstawienia problem o uzależnieniach, narkomanii, samotności, granicach wolności, kryzysie rodziny czy też metodach manipulacji ludźmi.

 

Wstępem do dyskusji o najnowszej powieści Anny Onichimowskiej był powrót do wydarzeń z pierwszych dwóch części historii. Znani nam bohaterowie są już po dramatycznych przeżyciach, nauczeni doświadczeniem układają sobie na nowo swoją codzienność, studiują, znajdują pracę, zrywają z alkoholem, mają niesamowite pomysły. Tylko, czy utrzymają swoje demony na smyczy? Czy one dadzą się upchnąć do kieszeni?

 

Na szczęście bohaterom powieści udaje się utrzymać pewną kontrolę nad swoim życiem, a to sprawia, że książka, pomimo niewyidealizowanej wizji świata, zawiera dużą dawkę optymizmu. Są wprawdzie lęki, które są mocno chowane przed światem, jest też ucieczka przed miłością, i kłopoty, które tak naprawdę można mieć na własne życzenie…

 

Anna Onichimowska do zestawu zagrożeń współczesnego świata przedstawionego w pierwszych dwóch częściach serii dodaje Internet, który swoim użytkownikom przynosi wiele korzyści, ale jednocześnie jest pełen pokus i zagrożeń. Dotyczy to głównie osób o nie wyrobionym jeszcze światopoglądzie oraz niewielkiej wiedzy na temat jego wszystkich możliwości pozytywnych oraz negatywnych. Wystarczy z pozoru niewinna zabawa z nieznajomymi z netu, nieprzemyślane pomysły, by życie stało się niebezpieczne...

 

Dyskusja o powieści była jak zwykle bardzo ożywiona, a grono stałych bywalców Biblioteki omawiało problematykę z niezwykłym zaangażowaniem ponieważ traktuje o problemach im bliskim, a autorka należy do ulubionych współcześnie piszących w Polsce pisarzy dla młodzieży. Klubowiczki chwaliły konstrukcję książki, doceniły środki wyrazu, którymi posłużyła się autorka , także jej trafne obserwacje środowiskowe. Z dużym uznaniem odniosły się do pierwszych dwóch części ponieważ trzecia część z serii dla części dyskutantek okazała się jednak zbyt przewidywalna, a bohaterowie jawili im się jako życiowi nieudacznicy, którym przydarza się wyjątkowo wiele życiowych porażek. Inne klubowiczki wyraziły odmienne opinie:

 

  • „Uważam, że powieść "Demony na smyczy" jest naprawdę godna polecenia. Tak naprawdę każdy mógł zetknąć się z przedstawionymi zagrożeniami” (Paulina)
  • „ Książka może być przestrogą dla rodziców, często zabieganych, zajętych własnymi sprawami codziennymi”. (Marzena)
  • „Powieść jest ciekawa, wielowątkowa i psychologicznie złożona. Najciekawszą postacią jest Kometa, a jej chłopak Jacek powinien być bardziej zdecydowany” (Kasia)
  • „Myślę, że spodobała by mi się bardziej, gdyby nie stanowiła kontynuacji historii, gdyby to byli zupełnie nowi bohaterowie” (Magda)
  • „Zachwyciła mnie złożona osobowość Komety, jej umiejętność zakładania różnorodnych masek, jej wewnętrzny konflikt” (Marta)
  • „Ogólnie oceniam ją pozytywnie, ale chyba posiada zbyt wiele przerysowanych wątków i wyjątkowo niefortunnych splotów akcji” (Dominika)

 

Cieszą nas nasze klubowe spotkania i już niebawem ponownie spotkamy się w stałym gronie, będzie to już ostatnia rozmowa o książkach w czwartej edycji spotkań DKK. Tym razem dyskusja dotyczyć będzie powieści „Gotland”o naszych południowych sąsiadach autorstwa Mariusza Szczygła.

 

Natomiast 18 listopada 2010 r. młodych miłośników książek z DKK i nie tylko czeka dodatkowa gratka, ponieważ będą mogli spotkać się osobiście z pisarką Anną Onichimowską i wyrazić swoje opinie na temat najnowszej powieści pisarki oraz jej wcześniejszych tekstów.

 

Renata Dziepak

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: