Archiwum wydarzeń 2010

Wakacje z Biblioteką

31-08-2010

Szkoda, że wakacje trwają tak krótko i zawsze zbyt szybko się kończą! Wraz z końcem czasu wolnego od nauki zakończył się również prowadzony w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży cykl zajęć Wakacje z Biblioteką. Trzy razy w tygodniu – wtorek, środę i czwartek o godz. 11.00 dzieci spotykały się podczas różnorodnych zajęć, bogatych nie tylko zabawę, ale także dających możliwość zdobywania nowych umiejętności oraz odkrywania u siebie wspaniałych zdolności. Prowadzone zajęcia sprzyjały również nawiązywaniu nowych, wspaniałych przyjaźni, przenoszonych często poza mury książkolandii.

Dzięki zaproponowanemu przez bibliotekę programowi zajęć, dzieci spędzające wakacje w mieście mogły wypełnić swój wolny czas twórczą, a przy tym przyjemną i wesołą zabawą. Różnorodność rozrywek, turniejów, konkursów plastycznych i literackich, zawodów sportowych, wycieczek i innych form pracy z dziećmi sprawiła, że każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Motywem przewodnim letnich spotkań w bibliotece było rozbudzanie u dzieci i młodzieży motywacji czytelniczych, dlatego w programie nie mogło zabraknąć zadań i zagadek z różnych dziedzin wiedzy: Czy wiesz dlaczego?, Warto wiedzieć wiele więcej, Któż to wie?, Ile wiem, ile mogę się dowiedzieć.

Każdy uczestnik zajęć w bibliotece mógł także popuścić wodze fantazji podczas konkursów plastycznych: Bukiet letnich kwiatów, Wszystkie kolory lata, Rzeszów jak zaczarowany, Fiku- miku na chodniku, Dawno, a może jeszcze dawniej oraz Nie(codziennik) obieżyświata. Wykorzystując własną wyobraźnię mógł wykonać Maski, nie tylko karnawałowe, lepić z plasteliny Smoki, które w bajce były  przecież oraz ozdabiać magiczne kamienie skarbami natury tworząc Amulety szczęścia. Wszystkie prace były niezwykle ciekawe i różnorodne, dlatego też ich autorzy otrzymali drobne upominki.

Wakacyjny wachlarz atrakcji bibliotecznych uzupełniły zajęcia z booktalkingu Gwiazdozbiór - księgozbiór, drużynowe zabawy i ćwiczenia dykcyjne Trzy cytrzystki grają w Tczewie na cytrze, zabawa w prezenterów telewizyjnych przedstawiających wakacyjną aurę , tworzenie rymów z humorem a nawet specyficzny savoir vivre - jak ładnie przeklinać i jak robić przekręty. Wiele emocji wzbudziły, lubiane przez dzieci drużynowe zmagania sportowe Co można zrobić z piłką?

Podczas wakacji kontynuowana była stała współpraca z Muzeum Dobranocek, co dwa tygodnie miłośnicy dobranocek mogli podziwiać eksponaty muzealne oraz oglądać projekcje przeźroczy podczas czwartkowych seansów głośnego czytania Od bajki do dobranocki. Podczas letnich spotkań dowiedzieli się m.in. Co robią Muminki latem, przeżywali niezwykłe przygody dzielnego Gucia i łakomego Cezara, śpiewali wesołe piosenki z Pankracym a także polowali z Pampalinim na Kondora i inne zwierzaki.

Nieco starszej młodzieży połączonej wspólną pasją czytania Biblioteka zaoferowała trzy wakacyjne spotkania Dyskusyjnego Klubu Ksiązki, podczas których nastoletnie klubowiczki dzieliły się opiniami na temat przeczytanych powieści: Carlosa Ruiz Zafona- Gra Anioła, Ewy Nowak -Bardzo biała wrona  oraz Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk- Wystarczy, że jesteś.

13 sierpnia.2010 r. została uroczyście otwarta międzynarodowa wystawa prac plastycznych Euro 2012 w malarstwie dzieci i młodzieży  towarzysząca obchodom cyklu wydarzeń artystycznych Barwy Ukrainy  zorganizowanego przy udziale Wydziału Kultury i Informacji Ambasady Ukrainy w Polsce oraz Konsulatu Honorowego Ukrainy w Rzeszowie.

Natomiast 27 sierpnia 2010 r. został rozstrzygnięty plebiscyt na Najaktywniejszego Czytelnika Lata 2010 r., zwycięzcy zostali nagrodzeni dyplomami oraz drobnymi upominkami. Największymi molikami książkowymi okazali się: Monika Lepionka, Klaudia Koza oraz Natalia Kwarta.

Łącznie w 28. różnorodnych formach zajęć uczestniczyło 420 dzieci.

Zajęcia biblioteczne potwierdzają, że wakacje nie muszą być nudne i odrobina zaangażowania, dobrego humoru i uśmiechu na twarzy sprzyja powstawaniu niezwykłych prac plastycznych czy literackich, będących efektem dziecięcej wyobraźni i odzwierciedleniem przeczytanej literatury, a także wynikiem grupowego współdziałania i wzajemnej inspiracji.