Archiwum wydarzeń 2010

Spotkanie z Mieczysławem Czumą i Leszkiem Mazanem w Oddziale Dla Dzieci i Młodzieży

18-05-2010

W ramach II Rzeszowskich Spotkań z Literaturą Współczesną w Oddziale Dla Dzieci i Młodzieży WiMBP w Rzeszowie 18 maja 2010 r. odbyło się spotkanie autorskie z Mieczysławem Czumą i Leszkiem Mazanem. Razem z gośćmi Biblioteki na „Gawędy Galicyjskie” i spacer po zakamarkach historii Galicji wybrali się szóstoklasiści ze Szkoły Podstawowej Nr 1, uczniowie trzeciej klasy Gimnazjum Zespołu Szkół Muzycznych Nr 1 oraz licealiści z VIII Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie.

Leszek Mazan jest uznanym historykiem, dziennikarzem, publicystą, pisarzem, szwejkologiem, a także autorem wielu programów telewizyjnych, radiowych, reportaży, głównie na tematy historyczne, jest również współautorem scenariusza telewizyjnego „O dobrym wojaku Szwejku”.

Mieczysław Czuma to polonista, dziennikarz i pisarz urodzony w Krakowie, przez 23 lata był redaktorem naczelnym Przekroju oraz zastępcą redaktora naczelnego Ośrodka Telewizyjnego w Krakowie. Jest autorem licznych programów telewizyjnych oraz cykli historycznych i publicystycznych.

Mieczysław Czuma i Leszek Mazan są autorami wielu książek, których tematyka związana jest z Krakowem: „Austriackie gadanie, czyli Encyklopedia Galicyjska”, „Pępek świata nazywa się Kraków”, „Opowieści z krainy centusiów”, „Jacy? Tacy!”, „Maczanka krakowska, czyli świat z pawim piórem”, „Poczet serc polskich”, „To jest Kraków mości Książę”, „Kraków na słodko”. Miłośnicy Krakowa i ziemi galicyjskiej snuli opowieści o niepowtarzalnym uroku i historii Galicji, przedstawili znaczny kawałek naszej historii oraz regionalną gwarę w bardzo interesującej interpretacji. Rzeszowska młodzież mogła poznać niekoniecznie powszechnie znane fakty i legendy, takie jak polowanie Arcyksięcia Ferdynanda na białego koziołka w łańcuckich dobrach Potockich, pierwszych Galicjankach które nosiły spodnie czy też publicznie zapaliły papierosa, próbach ograniczenia pijaństwa i pogrzebach gorzałki, początkach piłki nożnej i pierwszym rozegranym meczu na ziemiach polskich w 1894 r. pomiędzy Lwowem i Krakowem. Autorzy zwracali uwagę na ślady w naszej kulturze jakie pozostawił po sobie okres autonomii oraz podkreślali jej znaczenie w drodze do odzyskania niepodległości Polski.

Niezwykle barwne opowieści i anegdoty opowiadane przez dwóch krakowskich dziennikarzy bardzo przypadły do gustu uczestnikom spotkania, którzy chętnie ustawili się w kolejce po osobiste autografy autorów.