Archiwum wydarzeń 2010

Spotkanie DKK - Jodi Picoult: "Bez mojej zgody"

29-05-2010

Zgodnie z życzeniem nastolatek majowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży WiMBP w Rzeszowie w dn. 29 maja 2010 r. skupione było wokół złożonej, poruszającej powieści psychologicznej Jodi Picoult „Bez mojej zgody”. Opowiada ona o wstrząsających losach młodej dziewczyny , która została poczęta metodą in vitro , by zostać dawczynią szpiku dla swej ciężko chorej na białaczkę siostry Kate. Jako trzynastolatka ma już za sobą niezliczone zabiegi operacyjne, często przebywa w szpitalach i chociaż nic jej nie dolega żyje tak jakby była ciężko chora. Kiedy odkrywa tajemnicę swojego poczęcia Anna zastanawia się, kim jest; dlaczego istnieje wyłącznie jako dopełnienie siostry, jej dawca życia, Podejmuje decyzję, która zagrozi funkcjonowaniu jej rodziny i prawdopodobnie będzie mieć fatalne konsekwencje dla jej starszej siostry. Gdy okazuje się, że konieczny jest przeszczep nerki, Anna odmawia oddania nerki siostrze, którą bardzo kocha, tłumacząc, iż chce wieść normalne życie. Jedynym sposobem, by móc decydować o swoim ciele i możliwości decydowania o sobie jest walka z najbliższymi i pozwanie rodziców do sądu …

Ta prosta historia o wielkich sprawach i niełatwych decyzjach wywołała żywą dyskusję wśród nastolatek z DKK. Jak zauważyły Klubowiczki Jodi Picoult w swojej powieści „Bez mojej zgody” stawia wiele ważnych pytań. Jak być dobrą matką, ojcem, dobrą siostrą ? Czy rzeczywiście można robić wszystko, by ratować życie jednego dziecka, kosztem jakości życia drugiego? Czy należy dążyć do autonomicznych decyzji, iść za głosem serca, czy dla dobra ogółu pozwolić kierować sobą ? Czy pozwolić ciężko choremu dziecku odejść?

„Jodi Picoult umiejętnie obrazuje problem, dokładnie analizując uczucia wszystkich bohaterów. Czytając powieść możemy patrzyć na przedstawione wydarzenia z punktu widzenia matki, Anny, jej brata i ojca, by za chwilę przenieść się do czasów, gdy Anny jeszcze na świecie nie było” (Paulina)

„Powieść Jodi Picoult „Bez mojej zgody” bardzo mi się podobała. Próbowałam się wcielić w sytuację każdego bohatera i dopiero wtedy przytłoczył mnie ogrom ich problemów” (Marta)

„Przedstawia bardzo złożone relacje w rodzinie pełne moralnych, wskazuje też na ważkie problemy osiągnięć współczesnej medycyny” (Katarzyna)

„Takie problemy zdarzają się ludziom, a decyzje zagubionych rodziców podszyte wiecznym strachem o życie starszej córki są niezwykle trudne, dostarczają materiału na przemyślenia” (Kinga)

„Książka porusza kontrowersyjne, trudne tematy, ale też zachwyca i wzrusza. Głównym tematem jest miłość do córki zupełnie zagubionych rodziców i kwestia - jak daleko można się posunąć w działaniu, by chronić swoje dziecko” (Klaudia)

„Autorka poruszyła mnie podjętym w powieści tematem, sprawnym warsztatem pisarskim, chętnie przeczytam inne jej książki” (Marzena)

Na następnym spotka.niu, które odbędzie się 28czerwca 2010 r. w nowoczesnych i tajemniczych Magazynach WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13 miłośniczki literatury wymienią się opiniami o przeczytanej powieść Carlosa Ruiza Zafóna „Gra Anioła”.