Archiwum wydarzeń 2010

Europejska polityka sąsiedzka ze szczególnym uwzględnieniem relacji polsko- ukraińskich - spotkanie Klubu Europejczyka

28-04-2010

W ramach cyklicznych spotkań Klubu Europejczyka 28 kwietnia 2010 r., młodzież ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Rzeszowie ponownie spotkała się z panią Ewą Nowak z Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej w Rzeszowie oraz studentkami II roku Europeistyki WSIiZ z siedzibą w Rzeszowie - Natalią Sokolovą ze Świttowodska w obwodzie Kirowogradzkim oraz Juliyą Honcharuk z Biłohirji w obwodzie Chmielnickim, aby pogłębiać wiedzę o naszych europejskich sąsiadach. Tematem przewodnim zajęć była europejska polityka sąsiedzka ze szczególnym uwzględnieniem relacji polsko-ukraińskich.

Jesteśmy blisko siebie, dlatego aby tworzyć wspólną przyszłość powinniśmy dążyć do lepszego poznania się, zachować otwartą i życzliwą postawę i wzajemnie czerpać z bogactwa swoich kultur. Panie Natalia i Julya przygotowały prezentację multimedialną, która stanowiła doskonałe tło do opowieści o pięknej Ukrainie. Uczestnicy spotkania mieli okazję posłuchać tradycyjnej i współczesnej muzyki ukraińskiej, udało się nawet namówić Panią Natalię do zaśpiewania w ojczystym języku. Dzięki prezentacji uczniowie mogli zobaczyć oblicze historycznej i współczesnej Ukrainy, najpiękniejsze budowle, piękną przyrodę, najsłynniejsze miasta, usłyszeli o legendach, obyczajach, obchodach świąt i związanych z nimi tradycjach a nawet kuchni ukraińskiej. Pani Ewa Nowak podczas spotkania starała się ukazać wspólne dziedzictwo i obecną współpracę między naszymi narodami. Klubowicze dyskutowali także o priorytetach prezydencji w Unii Europejskiej, zastanawiali się jakie kwestie warto poruszyć na arenie międzynarodowej, aby poprawić sytuację w krajach Unii Europejskiej.

Przyjaźń polsko-ukraińska ostatnimi czasy przypieczętowana została akceptacją obydwu krajów jako organizatorów EURO 2012, w związku z tym członkowie Klubu Europejczyka zostali zaproszeni do udziału w konkursie plastycznym WiMBP w Rzeszowie Piłka w grze realizowanego w ramach programu Europejski Stadion Kultury.

Kolejne spotkanie Klubu Europejczyka już 2 czerwca 2010 r wówczas to będziemy odkrywać wspólnie uroki zamków i pałaców Europy.