Archiwum wydarzeń 2010

Poczytam ci

20-05-2010

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie jako miejsce promocji kultury i czytelnictwa z dużym zaangażowaniem wspiera i propaguje wszelkie inicjatywy czytelnicze wzbudzające u dzieci zainteresowania książką. Dlatego też chętnie współorganizowała razem ze Szkołą Podstawową Nr 1 II Międzyszkolny Konkurs Pięknego Czytania „Poczytam Ci”. Konkurs, który odbył się 20 maja 2010 r. przygotowały i czuwały nad jego przebiegiem panie: Monika Jaracz, Anna Petka oraz Małgorzata Wilczak- nauczycielki Szkoły Podstawowej Nr 1 natomiast reprezentantką WiMBP była Renata Dziepak, kierownik Oddziału dla Dzieci i Młodzieży.

Celem konkursu jest upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie zainteresowań czytelniczych, popularyzacja pięknego i giętkiego czytania oraz sprawianie, by czytanie stawało się przyjemnością. Czytanie od najmłodszych lat uczy dzieci myślenia, rozwija ich wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, ułatwia poprawne pisanie, ponadto zapobiega uzależnieniu się od telewizji, komputera wyrabiając nawyk czytania na całe życie.

Swoją umiejętność pięknego czytania zaprezentowało 29 uczniów z 18 rzeszowskich Szkół Podstawowych w dwóch kategoriach wiekowych klasy I-III oraz klasy IV-VI. Młodsi uczestnicy zmagań losowali tuż przed rozpoczęciem turnieju mniej znane teksty Jana Brzechwy, natomiast Ci starsi fragmenty Jeżycjady  Małgorzaty Musierowicz.

Komisja w składzie:
Teresa Kunecka, dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 – przewodnicząca jury
Renata Dziepak, kierownik Oddziału Dla Dzieci i Młodzieży WiMBP – członek jury
Wiesław Zieliński, pisarz, poeta, publicysta i dziennikarz – członek jury
Kazimiera Grużewska – przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej Nr 1 – członek jury

zwracała uwagę przede wszystkim na poprawne i piękne przeczytanie tekstu, czyli na odpowiedni akcent, dykcję, modulację głosu, ekspresję oraz właściwą interpretację słowa drukowanego. Po wnikliwej ocenie wszystkich prezentacji przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:

Nagrody w kategorii klas I - III:

I miejsce – Szymon Sanocki kl. 3a Szkoła Podstawowa Nr 7
II miejsce – Zuzanna Zachara kl. 3c Szkoła Podstawowa Nr 24
III miejsce – Karolina Kusibab kl.3 Szkoła Podstawowa Nr 12

2 równorzędne wyróżnienia:

Matylda Gackiewicz kl.1 Szkoła Podstawowa Nr 14
Franciszek Sambor kl. 1b Szkoła Podstawowa Nr 17

Nagrody w kategorii klas IV – VI:

I miejsce – Jakub Jopek kl. 4c Szkoła Podstawowa Nr 23
II miejsce – Robert Brudek kl. 5 Szkoła Podstawowa Nr 13
III miejsce – Katarzyna Bembenek kl. 6a Szkoła Podstawowa Nr 12

2 równorzędne wyróżnienia:
Kinga Tomczyk kl. 6 Szkoła Podstawowa Nr 25
Anna Mazurek kl. 6a Szkoła Podstawowa Nr 24

Nagrody specjalne ufundowane przez Dyrektora WiMBP w Rzeszowie otrzymały:

Martyna Ladzińska - kl. 3 Szkoła Podstawowa Nr 4
Sylwia Nowińska kl. 4 Zespół Szkół Muzycznych Nr 2

Nagrodę Dyrektora Szkoły otrzymała:
Anna Kuszarecka kl. 3 - Zespół Szkół Muzycznych Nr 2.

Pozostali uczestnicy otrzymali maskotki oraz drobne upominki. Ponadto laureaci konkursu, nad którym patronat medialny objęło Radio Rzeszów w dniu 1 czerwca 2010 r. na antenie Polskiego Radia Rzeszów czytać będą fragmenty książki Pani Lidii Miś „Serce lasu”.

Zwycięzcom i wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do czytania!

Przebieg konkursu uświetnił występ teatrzyku szkolnego z kl. 6a przygotowany pod czujnym okiem pani Moniki Jaracz. Uczestnicy czytelniczych zmagań, ich opiekunowie oraz pozostali goście obejrzeli dwa przedstawienia: pantomimę „Z telewizorem trzeba ostrożnie” oraz skecz „Rodzina oszczędnych”. Obie sceny wywarły niesamowite wrażenie i wywołały radosny uśmiech na twarzach małych i tych dużych widzów.