Archiwum wydarzeń 2010

"Cała Polska czyta dzieciom" w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży

14-06-2010

Coroczny Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom będący wielkim świętem książki, to wspaniała okazja, by spotkać się w bibliotece i przenieść się do zaczarowanego, tajemniczego królestwa słowa pisanego.

Z tej okazji chętnie skorzystali przedstawiciele klas VI Szkoły Podstawowej Nr 12 w Rzeszowie, którzy 31 maja pojawili się w bibliotece z panią Grażyną Kadłuczko na zajęcia Strażnik pamięci czasów, aby zapoznać się z funkcjonowaniem współczesnej biblioteki. Uczniowie dowiedzieli się jak poruszać się w katalogu tradycyjnym oraz elektronicznym, przeglądali czytelniany księgozbiór, poznali nawet tajniki pracy wewnętrznej bibliotekarza czyli gromadzenie i opracowywanie zbiorów. Jest to wiedza bardzo przydatna dla naszych molików książkowych.

W dniu 2 czerwca odbyło się także spotkanie Klubu Europejczyka, będące podsumowaniem już 3 edycji. Tematem zajęć, które prowadzi pani Ewa Nowak z Rzeszowskiego Centrum Informacji Europejskiej były Zamki i pałace Europy. Młodzież ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Rzeszowie z pomocą folderów i broszur informacyjnych, pracując w grupach jako profesjonalne biura podróży, przygotowała ciekawe oferty turystyczne. Nasi przewodnicy po Europie proponowali pewnemu bardzo sympatycznemu małżeństwu wspaniałe wakacje w Hiszpanii, Niemczech i Czechach, zachwalali piękne miasta, zabytki i inne czekające na zwiedzających atrakcje. Ogromne emocje wśród uczestników wzbudziła gra multimedialna, w której podróże do każdego zakątka Europy są możliwe w zamian za poprawne odpowiedzi dotyczące Unii Europejskiej i krajów członkowskich. Zwycięzców czekały wspaniałe nagrody, m.in. bardzo w podróży przydatne plecaki.

Spotkania z ulubionymi bohaterami: Franklinem, Krecikiem, Kubusiem Puchatkiem, Wróbelkiem Elemelkiem, Cudaczkiem Wyśmiewaczkiem, Misiem Uszatkiem zachęcały najmłodszych czytelników do sięgania po sprawdzone lektury. Przełom maja i czerwca to czas na podsumowanie całorocznej pracy z przedszkolakami, grupami nauczania początkowego.

W klimacie IX OTCD w Oddziale Dla dzieci i Młodzieży WiMBP w Rzeszowie w dniach 31 maja - 10 czerwca odbyły się Uroczyste Pasowania na Czytelników dzieci, które uczestniczyły w cyklu spotkań Razem z Książką  od września. Zanim otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz książeczki i co najważniejsze zostali przyjęci do grona czytelników, musiały wykazać się znajomością wierszy, baśni i nazwiskami najsłynniejszych twórców literatury dziecięcej. Wszystkie 6 grup odpowiadało śpiewająco na pytania zadawane przez gościa wszystkich spotkań- Molika. Aby pozostać wiernym hasłu kampanii „Czytaj swojemu dziecku 20 minut dziennie, codziennie”, podczas uroczystości pasowania dzieci słuchały fragmentów ulubionych bajek czytanych przez Wróżkę Muzealię, Panią Bajeczkę lub Biblioteczną Czarodziejkę. Sami również zachwycali przygotowanymi na tę okazję programami artystycznymi.

W bibliotekach czeka na dzieci mnóstwo wspaniałych książek, a czytając je naszym najmłodszym zaszczepiamy w nich zamiłowanie do literatury i zachęcamy do samodzielnego czytania w przyszłości, dlatego bardzo cieszymy się z uroczystości pasowania najmłodszych czytelników, którzy chcą mieć bliski kontakt z biblioteką.