Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27103494 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2009

BLISKIE SPOTKANIE z KSIĄŻKĄ - cykl zajęć dotyczących dziejów pisma

30-01-2009

Słowo pisane stanowi niezbędny element naszego życia. Dziś trudno nam sobie wyobrazić egzystencję bez umiejętności pisania i czytania. Dzięki znajomości pisma każdy może zgłębiać tajniki wiedzy zgromadzonej przez ludzkość w ciągu wieków.

 

Współczesne pismo różni się od tego, którego używali nasi przodkowie. Mogli się o tym przekonać uczestnicy lekcji bibliotecznych dotyczących historii pisma prowadzonych w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży. W dniach 14-30 stycznia 2009 roku w naszej Bibliotece odbywał się cykl zajęć ph. „BLISKIE SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ”. Młodzi uczestnicy tych spotkań poznawali dzieje pisma od piktogramów do średniowiecznych rękopisów i książek drukowanych. Temat bardzo ciekawy, ale też trudny. Nie zabrakło jednak chętnych młodych ludzi do jego zgłębiania. W czasie zajęć można było się dowiedzieć naprawdę wielu ciekawych rzeczy. Była to wędrówka do świata pisma począwszy od starożytności a kończąc na czasach współczesnych, w którą udali się uczniowie rzeszowskich szkół podstawowych (SP Nr 3, SP Nr 10 i Zespół Szkół Muzycznych Nr 1) oraz gimnazjum Zespołu Szkół Muzycznych Nr 1. Łącznie w spotkaniach wzięło udział 226 osób.

 

W pierwszej części każdego ze spotkań uczestnicy poznawali formy porozumiewania się ludzi pierwotnych, zapoznawali się z informacjami i ilustracjami ukazującymi dzieje pisma zamieszczonymi na wcześniej przygotowanych planszach. Uczyli się rozróżniać pismo obrazkowe, klinowe, hieroglificzne. Mogli zobaczyć i dotknąć materiałów pisarskich, których używali nasi starożytni przodkowie oraz późniejsze pokolenia. Były to: papirus, pergamin oraz papier czerpany.

 

Przekonali się jak ogromny wpływ na rozwój piśmiennictwa miało wynalezienie czcionki metalowej przez Jana Gutenberga. Dowiedzieli się czym jest e-book i e-papier. To oczywiście tylko niektóre zagadnienia omawiane w czasie zajęć.

 

W drugiej części lekcji bibliotecznych uczestnicy mieli jedyną i być może niepowtarzalną okazję obejrzenia wybranych cymeliów ze zbiorów Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie pochodzących z XVI, XVII, XVIII i XIX wieku. Prezentowane rękopisy i starodruki wzbudzały podziw u uczniów, ale przede wszystkim uświadomiły im jak ważną rolę w rozwoju ludzkości pełnią pismo i książka. Zrozumieli też, że te cenne zbiory stanowią niezwykle ważny element naszego dziedzictwa kulturowego. I taki właśnie był główny cel tych spotkań.

 

Serdecznie dziękujemy dyrektorowi Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, panu Stanisławowi Turkowi za wyrażenie zgody na wypożyczenie zbiorów specjalnych Biblioteki. Dziękujemy również pani kierownik Czytelni Głównej - Monice Marek za udostępnienie nam cymeliów. Podziękowania kierujemy także do pani kierownik Informatorium - Barbary Chmury za wypożyczenie na potrzeby zajęć materiałów piśmienniczych pochodzących z jej prywatnych zbiorów.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: