Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27105655 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2009

FERIE z BIBLIOTEKĄ

13-02-2009

Zimowy odpoczynek dzieci dobiegł już końca. Pora wrócić do szkoły i związanych z nią obowiązków. Z pewnością na nudę w czasie ferii zimowych nie narzekały dzieci, które postanowiły spędzić je uczestnicząc w zajęciach organizowanych przez Oddział dla Dzieci i Młodzieży Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. Program Biblioteki przedstawiał się bardzo interesująco, składały się na niego różnorodne ciekawe formy pozwalające wykazać się dzieciom wiedzą oraz wyzwolić w nich pokłady artystycznych zdolności.

 

W pierwszym dniu zajęć, tj. 3 lutego uczestnicy spotkania z dużą chęcią i ciekawością wykonywali ŚWIET(L)NE WITRAŻE. Dzięki nowo poznanej technice decoupage powstały śliczne zimowe pejzaże, płatki śniegu, kolorowe witraże, którymi można ozdobić niejeden stary przedmiot. W tej plastycznej zabawie wzięło udział 22 dzieci, byli wśród nich czytelnicy Oddziału oraz wychowankowie Świetlicy Ogrodu Jordanowskiego.

 

W środę 4 lutego trzeba było wykazać się wiedzą. W spotkaniu ph. „WARTO WIEDZIEĆ” dominowały łamigłówki, zadania z wylosowanych dziedzin wiedzy, pytania o różnym stopniu trudności, zgaduj-zgadule, krzyżówki oraz quizy. 19 uczestników podzielonych na trzy drużyny walczyło o zwycięstwo. Rywalizacja: czytelnicy Oddziału kontra Świetlica Ogródka Jordanowskiego zakończyła się sukcesem tych pierwszych.

 

5 lutego w czwartek było równie ciekawie. Dzięki uprzejmości organizatorów wypoczynku feryjnego w Świetlicy Ogrodu Jordanowskiego przy Zespole Placówek Oświatowo-Wychowawczych część „bibliotecznych” dzieci mogła wybrać się na przedstawienie pt. „W BŁĘKITNEJ KRAINIE ELFOLUDKÓW” wystawiane w Teatrze Maska. Zaproszeni czytelnicy Oddziału (6 dzieci) udali się na spektakl z dziećmi z Ogródka Jordanowskiego oraz z wychowawcami z tej placówki: panią Eweliną Kociubińską oraz panią Marią Dziepak.


Pozostali mali czytelnicy, którzy przyszli w tym dniu na zajęcia feryjne do Biblioteki (16 dzieci) mieli także dużą frajdę. Wykonywali oni szykowne stroje z gazet, kolorowej bibuły i papieru, a następnie zamienili się w prawdziwych GAZETOWYCH PRZEBIERAŃCÓW. Uroku dodały im nakrycia głowy postaci rodem z baśni i bajek. Na zakończenie spotkania odbyła się rewia mody karnawałowej, dokonano również wyboru najpiękniejszej kreacji. 

 

Na zakończenie pierwszego tygodnia ferii, w piątek 6 lutego Biblioteka zaproponowała dzieciom konkurs plastyczny ph. „MYŚLĄCY ALFABET”. Uczestnicy zabawy tworzyli plastyczny portret swoich inicjałów. Pierwsze litery ich imion i nazwisk zostały „ubrane” w zimowe atrybuty oraz pięknie ozdobione. Spośród 16 prac wybrano najładniejsze, a ich autorzy otrzymali upominki.

 

Wtorek, 10 lutego, upłynął pod znakiem dobrego humoru i świetnej zabawy. 22 dzieci uczestniczących w zajęciach miało okazję pobawić się w kabaret. Mali członkowie KABARETU NA DRUGIEJ NODZE wymyślali różne śmieszne scenki, borykali się z mimicznym wyrażaniem emocji i pokazywaniem czynności, tworzyli krótkie zabawne teksty dla publiczności. Dzieciom najbardziej spodobała się zabawa „Ja jestem” wymagająca umiejętności tworzenia rymów. Miały one za zadanie przedstawić się kolejno, układając rymowanki ze swoim imieniem. Aby dzieciom nieco ułatwić zadanie osoba prowadząca przedstawiła rymem wszystkie osoby pracujące w Bibliotece.


Dzieciaki poradziły sobie z tym zadaniem doskonale. Oto niektóre przykłady rymowanek przez nie wymyślonych:

Mam na imię Agnieszka, jestem mała śmieszka.

Mam na imię Kacperek i mam w domu fajny rowerek.

A ja jestem Ania i nie jadłam dziś śniadania.

Ja jestem Ewa, wczoraj spadłam z drzewa.

 

W środę 11 lutego na zajęciach „CZARNO NA BIAŁYM”  bawiło się wspólnie 20 dzieci: czytelnicy Oddziału oraz dzieci z Ogródka Jordanowskiego. Podzieleni na trzy grupy uczestnicy zmagali się z zagadkami, quizami, krzyżówkami, krótko mówiąc była burza mózgów. Walka drużyn o zwycięstwo była zacięta i bardzo wyrównana. Bardzo ciekawe dla dzieci okazało się zadanie, w którym posługując się mapą Polski mieli znaleźć jak najwięcej miast i miejscowości, które w swej nazwie mają imię lub nazwę zwierzęcia.

 

Każdy kto chciał poznać warunki życia Eskimosów, ich zwyczaje, ciekawostki z życia ludzi spod Bieguna, mógł przyjść do Biblioteki w czwartek 12 lutego. Ze względu na brak śniegu pomysł budowania igloo nie powiódł się, ale w zamian dzieci budowały domy Eskimosów z plasteliny. Ponadto nauczyły się jak w prosty sposób narysować małego Eskimosa oraz igloo. Tego dnia w zajęciach feryjnych oprócz czytelników Oddziału brały udział przedszkolaki z Przedszkola Publicznego Nr 2 w Rzeszowie. Łącznie w zabawie „ZOSTAŃ ESKIMOSEM” wzięło udział 27 dzieci.

 

W piątek 13 lutego dzieci zostały zaproszone na konkurs plastyczny „ZATRZYMAĆ CHWILĘ”. Nasi mali czytelnicy oraz grupa dzieci z Domu Kultury „Pobitno” w Rzeszowie tworzyły album ciepłych wspomnień z zimowych wakacji techniką scrapbookingu. Powstały ładne kompozycje, na które składały się zdjęcia lub wycięte z gazet ilustracje misternie ozdobione ciekawymi dodatkami. W konkursie wzięło udział 20 uczestników.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: