Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27106247 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2009

Spotkanie z Wojciechem Jamą i Pawłem Pasterzem autorami kolekcjonerskiego albumu "Pora na dobranoc"

27-02-2009

Pod koniec 2008 roku do rzeszowskich księgarń trafił pięknie wydany album „Pora na dobranoc”, podtytuł albumu – unikatowy zbiór pamiątek z popularnych dobranocek – dokładnie podpowiada i wyjaśnia o czym będzie w nim mowa. Autorzy: pan Wojciech Jama i pan Paweł Pasterz to znani i uznani pasjonaci, kolekcjonerzy, multihobbyści, którzy swoimi pasjami i zainteresowaniami chcą dzielić się z innymi.

 

Wojciech Jama jest emerytowanym policjantem, twórcą różnorodnych kolekcji, m.in. postaci bajkowych, pomysłodawcą Muzeum Dobranocek w Rzeszowie, a od niedawna dyrektorem tej instytucji. Pasje kolekcjonerskie, którym się oddaje od ponad 20 lat to sposób na samorealizację, a teraz przede wszystkim praca, którą wykonuje z przyjemnością i dużym zaangażowaniem.

 

Paweł Pasterz z wykształcenia jest architektem, z zawodu fotografikiem. Kolekcjonuje różne przedmioty, pamiątki związane z historią powojennej Polski. Szczególnie interesują go modele i zabawki, radiotechnika, klasyczne magnetofony, aparaty telefoniczne, bakelit. Pasjonuje się też komiksem, ilustracją i filmem – zwłaszcza polskimi serialami z lat 60. i 70.

 

26 lutego 2009 roku roku panowie byli gośćmi Oddziału dla Dzieci i Młodzieży Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, gdzie promowali swój debiutancki album. Na spotkanie autorskie z ich udziałem przybyli uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 12 oraz Szkoły Podstawowej Nr 10 wraz z opiekunami.

  

Prezentacji pierwszego tomu albumu „wspomnień nie tylko dla dzieci”  towarzyszyły opowieści o postaciach z kultowych dobranocek sprzed lat. Okazało się, że niektóre bajki są nieśmiertelne, w ogóle się nie starzeją. Dzieci wprawdzie nie znały takich postaci bajkowych jak: Pomysłowy Dobromir, Gąska Balbinka czy Jacek i Agatka, ale Krecik, Bolek i Lolek, Reksio czy Miś Uszatek – bajkowi bohaterowie z dzieciństwa ich rodziców – są im doskonale znane i cieszą się ich dużą sympatią.

 

Ten album – jak powiedzieli goście – „to takie okienko, dzięki któremu można cofnąć się w przeszłość”. Pan Wojtek opowiedział o czasach, w których były tylko czarno-białe telewizory, a bajkę można było oglądać raz dziennie przez dziesięć minut i czekało się na tę chwilę z utęsknieniem.

 

Wszyscy, którzy chcieliby na żywo spotkać się z bajkowymi postaciami mogą podziwiać pamiątki z kolekcji pana Jamy eksponowane w Muzeum Dobranocek, które mieści się przy ul. Słowackiego 8 w Rzeszowie. Do muzeum zaproszeni zostali nie tylko uczestnicy spotkania autorskiego, ale też inne grupy dzieci uczestniczące w stałych zajęciach w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży. I już w pierwszy dzień pracy Muzeum Dobranocek (tj. 27 lutego 2009 r.) dzieci mogły oglądać zgromadzone tam eksponaty. Na wycieczkę do muzeum wybrały się wraz z panią Renatą Dziepak, kierownik Biblioteki oraz ze swoimi opiekunami. Pani Katarzyna Lubas - pracownik muzeum, witała ciepło miłych gości i oprowadzała po salach wystawowych pokazując lalki przedstawiające bajkowe postaci, opowiedziała wiele ciekawostek dotyczących Jacka i Agatki, Misia Uszatka, Piaskowego Dziadka, Kiwaczka, Pszczółki Mai i wielu innych sympatycznych bajkowych bohaterów. Dzieci mogły również obejrzeć mnóstwo zabawek, ozdób oraz przedmiotów codziennego użytku z wizerunkami postaci z dobranocek.

  

Dla dzieci była to wyjątkowa wyprawa, która dostarczyła im wielu wrażeń. Zgodnie stwierdziły, że na pewno wybiorą się do Muzeum Dobranocek ponownie. Wcześniej sięgną po literackie opowieści z bibliotecznych półek mówiące o bohaterach spotkanych w muzealnych gablotach.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: