Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27103147 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2009

Rewolucja Goździków w Portugalii - spotkanie Klubu Europejczyka

15-04-2009

Kolejne spotkanie z cyklu Klub Europejczyka z udziałem pani Ewy Nowak z Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej w Rzeszowie odbyło się w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży 15 kwietnia 2009 roku. Tym razem zajęcia poświęcone były jednemu, wybranemu krajowi Unii Europejskiej, a była to Portugalia. Wybór ten nie był przypadkowy, gdyż 25 kwietnia przypada ‘35 rocznica Rewolucji Goździkowej, która miała miejsce właśnie w Portugalii.

 

Ale nie od początku spotkania dzieci znały jego temat. Dowiedziały się tego dopiero po jakimś czasie, odgadując kolejne hasła kalamburów. Rozwiązania dostarczyły im kilku informacji dzięki którym dzieciaki domyśliły się jaki kraj europejski poznają w czasie spotkania.

 

Pani Ewa pokazując małym uczestnikom zajęć olbrzymią flagę Portugalii objaśniała poszczególne elementy, które się na niej znajdują, a więc: astrolabium – instrument, który pomagał żeglarzom poruszać się po morzach i oceanach, tarcze, zamki oraz monety. Każdy z tych elementów ma swoje symboliczne znaczenie i nawiązuje do historii państwa.

 

Dzieci uczestniczące w spotkaniu mogły też nauczyć się kilku słówek w języku portugalskim niezbędnych w podstawowej komunikacji, bardzo chętnie zmagały się z wymawianiem portugalskiego „cześć”, „dzień dobry”, „do widzenia” itp.

 

W kolejnej części spotkania pani Ewa Nowak zaspokoiła dużą ciekawość Klubowiczów i opowiedziała o wspomnianej już wcześniej Rewolucji Goździkowej w Portugalii, która miała miejsce 25 kwietnia 1974 roku. Nazwa tego wydarzenia historycznego wydawała się dzieciom nieco dziwna i zupełnie niepoważna. Pani Ewa zatem krótko wyjaśniła im, że po II wojnie światowej w Portugalii panowała dyktatura prawicowa Salazara. Mieszkańcom udało się ją obalić właśnie 35 lat temu i nie byłoby może w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, iż udało się to uczynić Portugalczykom w sposób bezkrwawy, zamanifestowali przeciwko dyktaturze Salazara pokojowo wkładając w lufy karabinów opozycjonistów goździki.I wtedy dla małych uczestników spotkania wszystko stało się jasne.

 

Kolejne zadanie przygotowane przez panią prowadzącą zajęcia miało charakter rywalizacji drużynowej i polegało na odszukaniu na mapie Europy jak największej liczby miast portugalskich a następnie określeniu ich położenia geograficznego.

 

Na koniec pani Ewa jeszcze raz nawiązała do Rewolucji Goździkowej i zaproponowała dzieciom zmagania manualne z kartką papieru – origami. Pod czujnym okiem instruktorki powstały symbole rewolucji - piękne goździki z czerwonego kartonu.

 

Bardzo dziękujemy pani Ewie Nowak za przygotowanie bardzo ciekawego spotkania, za cenne wiadomości dotyczące Portugalii przekazane w lekki i interesujący sposób.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: