Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27104329 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2009

Od bajki do dobranocki - czwartkowe seanse głośnego czytania

30-04-2009

Jeżeli nie masz pomysłu jak spędzić miło i atrakcyjnie czas w czwartkowe popołudnie, skorzystaj z propozycji Muzeum Dobranocek oraz Oddziału dla Dzieci i Młodzieży Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie i przyjdź do siedziby Muzeum przy ulicy Słowackiego 8 w Rzeszowie. W każdy czwartek o godzinie 15:30 odbywają się tam seanse głośnego czytania w ramach społecznej kampanii ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom. Co tydzień poznajemy innego bajkowego bohatera. Ale to nie wszystkie atrakcje czekające na dzieci i ich rodziców, którzy wybiorą się w czwartek do Muzeum Dobranocek. Każdemu spotkaniu towarzyszą niespotykane już dziś projekcje przezroczy związane z przedstawianą postacią literacką. Mali uczestnicy spotkań mogą też wziąć udział w zabawach manualnych, pod okiem pracowników Muzeum Dobranocek i Oddziału dla Dzieci i Młodzieży rysują, kolorują , wycinają … Niemałą też gratką jest możliwość obejrzenia eksponatów zgromadzonych w Muzeum Dobranocek, zwłaszcza tych które dotyczą wybranego bohatera bajkowego, o których dużo i ciekawie opowiadają pani Katarzyna Lubas oraz pan Wojciech Jama. Bohaterami kwietniowych spotkań byli: Miś Uszatek, Plastuś, Pszczółka Maja oraz Rumcajs.

 

Mówią o mnie Miś Uszatek (2 kwietnia 2009 roku)

Przygody misia z klapniętym uszkiem autorstwa Czesława Janczarskiego poznały dzieci słuchając kilku krótkich opowiadań. Były to teksty drukowane przed laty na łamach czasopisma Miś, m. in. „Klapnięte uszko”, „Czerwony Kapturek”, „Czy krasnoludki są na świecie”, „Piernik Uszatka”. Przyjemność słuchania była tym większa, że dzieci mogły uczestniczyć w seansie w swobodnych i wygodnych warunkach. Na leżąco, na miękkim dywanie z bajkowym motywem Bolka i Lolka mogły zrelaksowane przenieść się w bajkowy świat. W ten sam sposób uczestniczyły też w projekcji przezroczy z filmów Podróż Misia Uszatka. Na zakończenie pierwszego spotkania obejrzały przeszkloną gablotę, w której mieszka Miś Uszatek.

 

Plastusiowy Pamiętnik (16 kwietnia 2009 roku)

Kolejne spotkanie, tym razem z Plastusiem było równie ciekawe jak z Misiem Uszatkiem. Na wstępie pani Renata Dziepak - kierownik Oddziału dla Dzieci i Młodzieży WiMBP przedstawiła autorkę książki Plastusiowy Pamiętnik – Marię Kownacką oraz wyjaśniła skąd wziął się pomysł na tę książkę. W dalszej części dzieci wysłuchały kilku opowiadań. Pierwsze z nich wyjaśniło im dlaczego ludzik z plasteliny ma na imię Plastuś. Oprócz tekstów czytanych w sali wystawowej muzeum mogły zapoznać się z interpretacją fragmentów Plastusiowego Pamiętnika na płycie analogowej w wykonaniu pani Ireny Kwiatkowskiej. Kolejnym punktem programu był pokaz przezroczy z filmu Plastusiowy Pamiętnik oraz wizyta w Plastusiowej gablocie .

 

Wszyscy Maję znają…(23 kwietnia 2009 roku)

Trzecie spotkanie w cyklu Od bajki do dobranocki odbyło się w szczególnym dniu - Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich. Jego bohaterką była Pszczółka Maja Waldemara Bonselsa, z którą bliżej mogli zapoznać się mali uczestnicy seansu głośnego czytania słuchając opowiadania Ucieczka Mai z rodzinnego ogrodu w wykonaniu pań Katarzyny Lubas i Renaty Dziepak. Wszystkie dzieci chętnie zabrały się też do wykonywania plastycznych, przestrzennych wizerunków Pszczółki Mai i Gucia. Tłem zajęć manualnych była piosenka ze znanej dobranocki o sympatycznej Pszczółce w wykonaniu Zbigniewa Wodeckiego. Gdy papierowi Maja i Gucio byli już gotowi dzieci odwiedziły salę wystawową, w której goszczą bohaterowie bajki Waldemara Bonselsa, a następnie zostały zaproszone do obejrzenia przezroczy z bajki Pszczółka Maja.

 
Rumcjas (30 kwietnia 2009 roku)

Ostatni w kwietniu seans głośnego czytania w Muzeum Dobranocek upłynął pod znakiem niesfornego Rumcajsa. Przygody tego zawadiackiego a mimo to uwielbianego bajkowego bohatera, jego synka Cypiska i żony Hanki doskonale znają nie tylko dzieci, równie duży sentyment do tego rozbójnika mają ich rodzice. Rumcajsa po prostu nie można nie lubić, a poznając jego niesamowite przygody można śmiać się do rozpuku, i tak właśnie było na ostatnim spotkaniu w cyklu Bajki na dobranoc. Mali uczestnicy mogli zapoznać się z dwoma fragmentami bajki „O Rumcajsie i rozbójnickim synku Cypisku”  Václava Čtvrtka.

 

Pierwszy z nich wyjaśnił dzieciom w jakich okolicznościach Rumcajs stał się z szewca rozbójnikiem, natomiast w kolejnym mowa była o tym, jak Rumcajs zerwał w zamkowym ogrodzie różę księżnej i jakie wyniknęły z tego kłopoty. Dzieci miały również okazję obejrzeć gablotę muzealną poświęconą słynnemu rozbójnikowi.

 

Później nadszedł czas na przezrocza, oczywiście z Rumcajsem w roli głównej. Dzieciaki obejrzały slajdy z bajek „Jak Rumcajs został rozbójnikiem”  oraz „Jak Rumcajs rozwiesił tęczę na niebie”. Na zakończenie mali uczestnicy spotkania otrzymali kolorowanki przedstawiające postać Rumcajsa.

 

Jeżeli nie masz pomysłu jak spędzić miło i atrakcyjnie czas w czwartkowe popołudnie, skorzystaj z propozycji Muzeum Dobranocek oraz Oddziału dla Dzieci i Młodzieży Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie i przyjdź do siedziby Muzeum przy ulicy Słowackiego 8 w Rzeszowie…

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: