Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27106446 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2009

TYDZIEŃ BIBLIOTEK : 8-15 maja 2009 r. po hasłem "BIBLIOTEKA TO PLUS"

15-05-2009

Oddział dla Dzieci i Młodzieży Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie chcąc pokazać szeroką działalność Biblioteki, podkreślić rolę książki oraz wzmocnić rangę zawodu bibliotekarza w świadomości społecznej, aktywnie przyłącza się do akcji Tydzień Bibliotek, która w tym roku odbyła się w dniach 8-15 maja pod hasłem „Biblioteka to Plus”.

 

Spotkania z bajką i książką popularno-naukową, seanse czytelnicze, konkursy, zabawy, quizy dla dzieci, spotkanie autorskie ze znanym rzeszowskim pisarzem, edytorem i dziennikarzem, Klub Europejczyka – to tylko niektóre atrakcje czekające na gości Tygodnia Bibliotek przygotowane przez Oddział dla Dzieci i Młodzieży. Był to świetny czas dla promocji Biblioteki i czytelnictwa.

 

Tydzień Bibliotek w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży zainaugurowały zajęcia ph. Łamisłówka – by pracował język oraz główka  przygotowane dla małych czytelników. Utworzone drużyny na czele z kapitanami zmagały się z zadaniami, w których trzeba się było wykazać umiejętnością starannego czytania wierszyków „łamiących języki”, tekstów zawierających trudne, zawiłe wyrazy i wyrażenia. W turnieju wystąpiły również quizy z wykorzystaniem polskiego alfabetu oraz zadania w postaci łamigłówek, rebusów i quizów. Wspólna zabawa, jak się okazało, niełatwym językiem polskim wymagała od uczestników wiedzy, spostrzegawczości i niejednokrotnie refleksu.

 

Dzieci ciekawe świata, które chciały dowiedzieć się jak poszukiwać informacji z różnych dziedzin wiedzy w bibliotecznej czytelni mogły wziąć udział w zajęciach CIEKAWE DLACZEGO i inne pytania NA RÓŻNE TEMATY. Dzięki tej formie mali uczestnicy już nie będą mieli problemu z wyjaśnieniem czym jest encyklopedia, słownik, leksykon, poradnik czy przewodnik. Nie będzie też dla nich trudnością wyszukanie w tych źródłach potrzebnych informacji. Teoretyczne wskazówki dotyczące korzystania ze spisów treści i indeksów dzieci wykorzystywały w praktyce szukając odpowiedzi na przygotowane w zestawach pytania, a jako źródła informacji służyły im książeczki popularno-naukowe z serii Ciekawe dlaczego? przeznaczone dla dzieci w ich grupie wiekowej.

 

Piątą rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej uczciliśmy spotkaniem Razem w Europie, które prowadziła pani Ewa Nowak z Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej w Rzeszowie, a uczestnikami byli oczywiście mali członkowie Klubu Europejczyka. Wspólna pogadanka, kalambury, zagadki dotyczące UE – to propozycje pani Ewy dla dzieci na dobry początek spotkania. A w dalszej jego części również nie obyło się bez atrakcji – główną było czytanie komiksu z podziałem na role. Historia literacka przygotowana przez panią Ewę w formie multimedialnej dotyczyła Parlamentu Europejskiego i pewnej afery związanej z pracami Komisji Europejskiej. Dzieci bardzo ambitnie potraktowały swoje zadanie, mocno zaangażowały się do odgrywania przydzielonych im ról i z dużą ciekawością śledziły tę polityczno-kryminalną opowieść aż do samego końca.

 

Nieco starsi czytelnicy Oddziału mogli wziąć udział w spotkaniu z autorskim z panem Jerzym Fąfarą, znanym rzeszowskim pisarzem, dziennikarzem oraz dyrektorem Podkarpackiego Instytutu Książki i Marketingu. Spotkanie Po obu stronach kartki było dla młodzieży pięknym połączeniem lekcji historii, języka polskiego, filozofii oraz sztuki. Pan Jerzy poświęcił je głównie na promocję swojej najnowszej książki 18 znaczy życie. Rzecz o Józefie Szajnie. Uczestnicy spotkania nie zostali wybrani przypadkowo, była to młodzież ze szkoły artystycznej, szczególnie wrażliwa na sztukę, młodzież, która „chłonęła” przejmującą opowieść pana Jerzego o bohaterze swojej książki. Ci młodzi ludzie mieli okazję posłuchać historii pełnego dramatów życia Józefa Szajny od osoby, która dobrze znała artystę, od jego przyjaciela, który przez 26 lat zbierał materiały do swojej książki. I właśnie dlatego była to opowieść pełna emocji i osobistych refleksji autora. Postać Józefa Szajny znana jest na całym świecie, to wybitny reformator teatru, a młodym ludziom jest bliższy poprzez to, że urodził się w Rzeszowie i wiele opowiedzianych epizodów z jego życia wydarzyło się w miejscach, które znają.

 

Zupełnie inny klimat towarzyszył spotkaniu maluchów z Przedszkola Francuskiego Mały Ambasador z Bajkową Wróżką, która zaprosiła dzieci do wspólnego czarowania wesołych wersów. Po udanych czarach przyszedł czas na śmieszne wierszyki najpopularniejszych poetów dla dzieci: Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Wandy Chotomskiej i Marii Konopnickiej. Wiele radości dostarczyło przedszkolakom oglądanie bardzo kolorowych, grających książek-zabawek dostępnych w Czytelni Oddziału dla Dzieci i Młodzieży.

 

Jak co tydzień w czwartek wszystkie chętne dzieci mogły skorzystać z zaproszenia Oddziału dla Dzieci i Młodzieży oraz Muzeum Dobranocek i przyjść z rodzicami na seans głośnego czytania Od bajki do dobranocki  do siedziby muzeum. W Tygodniu Bibliotek mali czytelnicy poznali wybrane przygody popularnej Pyzy, którą stworzyła Hanna Januszewska. Jak zwykle obejrzeli również przezrocza przedstawiające wędrówki Pyzy po polskich dróżkach oraz jej gablotę muzealną.

 

Zaproszeni czytelnicy Oddziału wzięli również udział w zajęciach Zaczyna się tak…, Co kryje bajka?, Z książką poznasz cały świat, które dotyczyły najpopularniejszych utworów dla dzieci oraz ich autorów, były zachętą do samodzielnego czytania. Mogli uczestniczyć w zabawie fabularyzowanej z wykorzystaniem fragmentów popularnych baśni i bajek oraz występujących w nich charakterystycznych rekwizytów. Tworzyli też nowe wersje wstępów wybranych utworów. Poznali tajemnice bibliotecznych półek co skutkowało samodzielnymi wyborami bajek, baśni , bajeczek…

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: