Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27107192 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2009

Od bajki do dobranocki - czwartkowe seanse głośnego czytania

29-05-2009

Właśnie mija drugi miesiąc od zrodzenia się pomysłu na seanse głośnego czytania bajek dzieciom przez dorosłych w Muzeum Dobranocek. Pracownicy Oddziału dla Dzieci i Młodzieży Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie oraz pracownicy Muzeum Dobranocek zapraszają w czwartkowe popołudnia dzieci i ich rodziców na prawdziwą ucztę dobranockową. Za nami cztery kolejne spotkania, które, oprócz stałych już uczestników, przyciągnęły nowych małych i nieco większych słuchaczy niezapomnianych i nieprzemijalnych dobranocek. Bardzo cieszy nas fakt, że ta czytelnicza inicjatywa spotyka się z tak dużym zainteresowaniem i uznaniem.

 

7 maja 2009 roku

Pierwsze majowe spotkanie z ulubionymi dobranockami poświęcone było rezolutnej i tryskającej dobrym humorem Pyzie. Wędrówki sympatycznej Pyzy, która uciekła ze stolicy, żeby wędrować po Polsce, bawiły i uczyły wiele pokoleń Polaków. To dzięki jej niesamowitym przygodom i dzisiaj dzieci mogą podziwiać piękno ojczystego krajobrazu, poznać wybrane regiony Polski, tradycje, zwyczaje, sztukę ludową. Na taką właśnie wędrówkę po polskich dróżkach wraz z Pyzą udały się dzieci uczestniczące w seansie głośnego czytania w Muzeum Dobranocek. Słuchanie fragmentów poematu Hanny Januszewskiej dostarczyło małym słuchaczom wielu geograficznych, przyrodniczych i historycznych ciekawostek dotyczących różnych zakątków naszego kraju. Uzupełnieniem literackiej wersji przygód Pyzy była projekcja przezroczy z filmu Wędrówki Pyzy.Dzieci mogły też obejrzeć gablotę muzealną, w której mieszka wędrowniczka Pyza.

  

14 maja 2009 roku

Po wędrówkach Pyzy przyszedł czas na wojaże Koziołka Matołka. Dzieci uczestniczące w spotkaniu Od bajki do dobranocki tak bardzo zainteresowała komiksowa historia autorstwa Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza, że tym razem głośno czytana była cała księga przygód Koziołka Matołka, same dzieciaki też bardzo chętnie włączyły się do wspólnego czytania. Mali uczestnicy seansu głośnego czytania poznali też historię związaną z powstaniem komiksu, który cieszy się popularnością już od kilkudziesięciu lat. Wszystkie dzieci uczestniczące w spotkaniu miały na sobie maski przedstawiające wizerunek kultowego koziołka, w przebraniu tym wraz z śmiesznym, niezdarnym i łatwowiernym Matołkiem poszukiwały mitycznego Pacanowa, jedynego miejsca w świecie, gdzie podobno podkuwają kozy. Jak co tydzień była też okazja do obejrzenia przezroczy, tym razem był to pokaz slajdów z filmu Przygody Koziołka Matołka.

 

21 maja 2009 roku

Bohaterem kolejnego spotkania Od bajki do dobranocki był Kiwaczek, postać z opowiadań Edwarda Uspienskiego. Jak zapewne wszyscy wiedzą Kiwaczek to niewiadomego pochodzenia zwierzątko, które dziwnym zrządzeniem losu trafia w transporcie pomarańczy do Związku Radzieckiego i tam w trudnej rzeczywistości szuka swojego miejsca. Zarówno animowana jak i literacka wersja Kiwaczka jest bardzo popularna w Rosji, w USA, Japonii, znają ja też mali widzowie i czytelnicy z Polski. Spotkanie z Kiwaczkiem w Muzeum Dobranocek dostarczyło dzieciom wielu atrakcji. Oprócz wysłuchania fragmentów, które mówiły o różnych perypetiach tego dziwnego zwierzątka, mogły tez zobaczyć dużo pamiątek, zabawek i wydawnictw związanych z tą postacią, eksponowanych w muzealnych gablotach. Obejrzały też film animowany Kiwaczek i przyjaciele. Na zakończenie spotkania gospodarze Muzeum Dobranocek sprawili wszystkim dzieciom ogromną niespodziankę wręczając im zaproszenia do kina na wybrany film.


28 maja 2009 roku

Krecika chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Znają go i uwielbiają dzieci w kilkudziesięciu krajach na świecie. To właśnie on był bohaterem ostatniego majowego głośnego czytania w muzeum. Przybyło na nie dzieci, które z uśmiechem na buziach słuchały opowieści o tym, jak Krecik uzdrowił myszkę, te nieco starsze, umiejące już dobrze czytać, poprosiły o możliwość własnej interpretacji tekstu. Duża sympatia do tej bajkowej postaci sprawiła, że nie mniej uśmiechów wywołała u uczestników projekcja przeźroczy z filmu Krecik szuka przyjaciół. Na koniec na wszystkich czekała słodka niespodzianka – krecikowe czekoladki oraz możliwość zrobienia wspólnego zdjęcia z wielkim pluszakiem.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: