Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27102660 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2009

VIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

08-06-2009

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom to największe doroczne święto organizowane przez Fundację ABCXXI, podczas którego dorośli głośno czytają najmłodszym pociechom. Impreza ta jest elementem kampanii społecznej Cała Polska Czyta Dzieciom i ma na celu przypominanie dorosłym o roli głośnego czytania dziecku w wychowaniu zdrowego emocjonalnie i moralnie kulturalnego człowieka.

 

VIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom trwał w tym roku od 1 do 7 czerwca, a jego centralna inauguracja odbyła się w Przemyślu.

 

Oddział dla Dzieci i Młodzieży WiMBP w Rzeszowie przygotował na ten wyjątkowy tydzień wiele atrakcji dla swoich małych czytelników. Były to m. in. quizy czytelnicze, zabawy z książką, projekcje przezroczy znanych bajek, codzienne seanse głośnego czytania, pasowania na czytelników Biblioteki itp.

 

Zaczęliśmy od KUFERKA PODRÓŻY, czyli spotkania Klubu Europejczyka, które prowadziła pani Ewa Nowak z Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej w Rzeszowie. Na początek, zgodnie z ideą OTCD, dorośli uczestnicy spotkania głośno recytowali Lokomotywę Juliana Tuwima dedykując oczywiście ten utwór wszystkim młodym uczestnikom spotkania. Klubowicze wraz z panią Ewą udali się następnie w bajkową podróż po Europie. Wspólne rozmowy o dziecięcych bohaterach literackich z różnych krajów zaowocowały wykonanymi przez dzieci papierowymi, przestrzennymi i bardzo kolorowymi kuferkami, na których widnieli m. in. Krecik, Rumcajs, Pinokio i Pszczółka Maja.

 

W tym samym dniu udaliśmy się w podróż wraz z Bolkiem i Lolkiem. Małym czytelnikom Oddziału dla Dzieci i Młodzieży opowieść o Bolku i Lolku głośno czytał sam pan Wojciech Jama z Muzeum Dobranocek. Spotkaniu BOLEK I LOLEK W PODRÓŻY towarzyszyły też inne niespodzianki. Uczestniczące w nim dzieci wzięły udział w pokazie slajdów z filmu Wielka podróż Bolka i Lolka, obejrzały też wystawkę dotyczącą podróżujących bohaterów różnych bajek. Następnie Pan Jama zaprosił wszystkie dzieci uczestniczące w spotkaniu na wycieczkę do Muzeum Dobranocek, gdzie mogły zobaczyć - większość z nich po raz pierwszy - kolekcję muzealną pełną dobranockowych postaci i gadżetów z nimi związanych. Ale to nie był jeszcze koniec niespodzianek z okazji Dnia Dziecka. Na koniec dzieciaki mogły odwiedzić Muzeum Etnograficzne, gdzie czekała na nich wystawa chińskiej porcelany i panie przewodniczki, które ciekawie opowiadały o prezentowanej ekspozycji. Pracownicy muzeum zaprosili też dzieci na warsztaty plastyczne origami. Podzielone na trzy grupy dzieci, pod okiem specjalistów, wykonywały kwiaty i motyle z kolorowego papieru.

 

W drugi dzień Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom odbyło się uroczyste otwarcie wystawy prac laureatów konkursu plastycznego Kosmos jest pełen tajemnic.
W programie wernisażu nie zabrakło seansu głośnego czytania dzieciom. Nauczyciele, opiekunowie, bibliotekarze i inni dorośli uczestnicy spotkania starali się jak najpiękniej wyrecytować wiersz Juliana Tuwima Lokomotywa.

 

Kolejne dni OTCD były wyjątkowe i szczególne dla pierwszoklasistów, którzy dostąpili zaszczytu pasowania na czytelników Oddziału dla Dzieci i Młodzieży. Włączenie do szeregu czytelników naszej Biblioteki było podsumowaniem całorocznego cyklu zajęć RAZEM Z KSIĄŻKĄ, zajęć, które miały za zadanie przybliżyć dzieci do biblioteki i zainteresować je literaturą dziecięcą piękną i popularnonaukową. Nagrodą za aktywny i pełen zaangażowania udział w comiesięcznych spotkaniach była dla nich właśnie uroczystość pasowania na czytelnika. Każda z siedmiu tych uroczystości wzbogacona była głośnym czytaniem utworów dla dzieci. Poszczególnym grupom pierwszoklasistów bibliotekarze czytali fragmenty ulubionych przez dzieci bajek. W WIELKIM CZYTANIU Z KRECIKIEM, WRÓBELKIEM ELEMELKIEM, CUDACZKIEM WYŚMIEWACZKIEM, FRANKLINEM, SMERFAMI, KUBUSIEM PUCHATKIEM I MISIEM USZATKIEM uczestniczyli mali czytelnicy z klas: I a, b, c, d Szkoły Podstawowej nr 3, klasa I z Zespołu Szkół Muzycznych Nr 1, klasa I c ze Szkoły Podstawowej Nr 10 oraz grupa „0” z Przedszkola Publicznego Nr 7.

 

Ponadto w czwartek dzieci korzystające z naszej Biblioteki oraz inne maluchy z rodzicami, jak co tydzień, zostały zaproszone do Muzeum Dobranocek na seans głośnego czytania Od bajki do dobranocki. W Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom dorośli pracownicy Muzeum Dobranocek oraz Oddziału dla Dzieci i Młodzieży głośno czytali przybyłym na spotkanie dzieciom fragmenty bajkowej opowieść Lato Muminków fińskiej (piszącej po szwedzku) pisarki Tove Jansson. Dzieci, które przybyły na spotkanie oraz towarzyszący im rodzice obejrzeli również filmową wersję Lata Muminków zrealizowaną w Polsce, w Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: