Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27107375 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2009

„Było, minęło” – czy to możliwe?

26-06-2009

Pierwsze wakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki skupione było wokół tematów trudnych i poważnych, można by powiedzieć zupełnie niewakacyjnych. Wszystko to za sprawą powieści, którą nastolatki należące do DKK wybrały do dyskusji. 26 czerwca 2009 roku spotkały się one w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży by wraz ze swoją moderatorką porozmawiać o książce Było, minęło. Wspomnienia dziecka-żołnierza.

 

Z pewnością nie jest to powieść lekka, łatwa i przyjemna, raczej trudna i wstrząsająca. Jej autor – Ishmael Beah, dziś już dorosły młody człowiek, jest też jej głównym bohaterem. Poznajemy go jako małego chłopca, który dorasta w ogarniętym wojną domową Sierra Leone. Beah szybko stracił rodzinę i razem z grupą kolegów próbował przeżyć w kraju, gdzie na każdym kroku stykał się ze śmiercią. Był świadkiem rzezi dokonywanych przez rebeliantów i żołnierzy, a wkrótce sam stał się jednym z nich. „Potrzebowaliśmy narkotyków i broni” – pisał o sobie i grupie nastolatków z oddziału. Uzależnione i zdemoralizowane dzieci zostały w końcu umieszczone przez pracowników UNICEF-u w ośrodku resocjalizacyjnym, ale to nie był jeszcze koniec ich koszmaru. Beah przeżył i dziś sam pomaga dzieciom doświadczonym przez wojnę. Powrót do normalnego życia – życia bez broni, narkotyków i zabijania był dla niego bardzo trudnym i długim procesem.


Ta poruszająca i przerażająca relacja dziecka i już (czy to możliwe?) żołnierza wstrząsnęła nastoletnimi klubowiczkami. Nie mogły pogodzić się z tym, że gdzieś w świecie dzieją się tak okrutne rzeczy, że tak rozpaczliwie cierpią dzieci zmuszane przez dorosłych do udziału w wojnach. Przyznały, że zamieszczone na kartach powieści bardzo realistyczne opisy z pewnością na długo pozostaną w ich pamięci.


Wyrażone przez nastolatki pisemnie krótkie opinie o książce Było, minęło… najlepiej oddadzą ich wrażenia, odczucia i emocje po przeczytaniu tego wstrząsającego świadectwa:

 

„Było minęło. Wspomnienia dziecka - żołnierza to powieść, która bardzo mnie poruszyła, pokazała co dzieje się w innej części świata, jak ciężko jest żyć gdy toczy się wojna”. (Magda)


„Książka mną wstrząsnęła, brakuje mi słów, którymi mogłabym wyrazić bezmiar bólu, strachu, okrucieństwa którego doświadczył główny bohater”. (Paulina)


„Dzięki wspomnieniom Ishmaela Beaha bardziej doceniłam możliwość życia w kraju w którym nie toczy się wojna”. (Monika)


„Bardzo dobrze, że powstała taka książka, jest poruszająca, wstrząsająca, bez zbędnych słów przedstawia wydarzenia tak, że mogłam się wczuć w sytuację głównego bohatera”. (Klaudia)


„Ta powieść daje dużo do myślenia. Skłania do refleksji, dystansu do świata w którym żyjemy ale też do …płaczu gdy utożsamimy się z Ishmaelem. Jego życie to ciągła ucieczka, jest zupełnie inne niż moje”. (Dominika)

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: