Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27102955 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2009

Karuzela jeździ w kółko - spotkanie DKK

17-07-2009

Lipcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży upłynęło pod znakiem klasyki. Nastoletni czytelnicy zrzeszeni w czytelniczym Klubie przeczytali specjalnie na tę okazję, a niektórzy z nich tylko odświeżyli sobie lekturę amerykańskiego pisarza Jerome’a Dawida Salingera Buszujący w zbożu.

 

Jest to powieść, która do dziś u niektórych budzi kontrowersje, jednak cały szum wokół niej jest dzisiaj zdecydowanie mniejszy, być może dlatego, że to co budziło spore kontrowersje w latach pięćdziesiątych czy sześćdziesiątych dziś już tak bardzo nie oburza.

 

Mimo języka, uznanego początkowo za niecenzuralny, oraz poruszania trudnych tematów, takich jak alkohol i prostytucja, w latach 50-tych i 60-tych Buszujący w zbożu był na drugim miejscu wśród najczęściej omawianych lektur w amerykańskich szkołach średnich. W Polsce powieść ta też jest w kanonie lektur omawianych w liceum.

 

17 lipca 2009 roku dyskusja klubowiczów skupiła się wokół głównego bohatera Buszującego w zbożu - szesnastoletniego ucznia Holdena Caulfielda i jego problemów. Pokazała ona, że książka ta może pomóc i to nie tylko szesnastolatkom. Nastolatkowie z DKK uznali, że jest to powieść dla wszystkich, którzy bacznie obserwują i analizują życie i świat i czują się trochę zagubieni, też dla tych, którzy mają plany, marzenia, ale nie do końca sprecyzowane, mają znajomych i przyjaciół, którzy nie zawsze ich rozumieją, mają też ukochaną osobę u boku i to jest źródłem ich prawdziwego i jedynego szczęścia.

 

Z Holdenem może utożsamiać się wielu młodych ludzi szukających swojego miejsca w świecie, czasami może buntujących się, przeżywających rozterki okresu dojrzewania i wchodzenia w dorosłość. Choć realia ukazane w powieści odstają od naszej rzeczywistości, wielu czytelników zapewne uważa, że jest to książka o nich. Takie opinie padły też z ust dyskutujących klubowiczów. Bo przecież większość nastolatków przechodzi przez okres buntu i szukania miejsca w życiu, okres fascynacji jakimś artystą, sportem czy gatunkiem muzyki.

 

Zamieszczone poniżej komentarze nastolatków z DKK dotyczące Buszującego w zbożu świadczą o aprobacie dla tej powieści, o zrozumieniu postawy głównego bohatera, postawy nie zawsze pozytywnej, świadczą też o tym, jak ważne są dla nich sprawy związane z poglądami religijnymi, problemami w szkole, problemami z samym sobą, rozterkami miłosnymi, relacjami z rówieśnikami itp.

 

„Buszujący w zbożu to powieść ponadczasowa, pełna życiowych prawd, interesująca, a jednocześnie zabawna” (Paulina)


„Powieść pomimo, że napisana lekkim, potocznym językiem porusza ważne, uniwersalne sprawy młodych ludzi” (Klaudia)


„Książkę uważam za kultową mimo, że bardzo dawno została napisana, wciąż jest aktualna. Pozornie lekka wręcz banalna porusza istotne kwestie społeczne – nieprzystosowanie, odrzucenie, bunt” (Aneta)


„Bunt nastolatków to ciągle aktualny problem o którym powinien przeczytać każdy młody człowiek, który czuje się zagubiony” (Kasia)

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: