Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27107444 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2009

Prelekcja Rafała Kocoła historyka Muzeum Okręgowego w Rzeszowie: "Pierwsze dni II Wojny Światowej - kampania wrześniowa 1939"

09-09-2009

II wojnę światową, największy konflikt zbrojny w historii ludzkości rozpoczął 1 września 1939 atak wojsk niemieckich na Polskę. O godzinie 4.45 pancernik Schelswig- Holstein oddał pierwszą salwę, bomby spadały na mosty w Tczewie, na Westerplatte, Wieluń i inne pozycje rozmieszczone wzdłuż granic od Bałtyku po Karpaty. Hitler zaatakował Polskę bez wypowiedzenia wojny.

 

W pierwszym dniu wojny wojskom niemieckim nie udało się zniszczyć polskiego lotnictwa, ani ducha walki polskiego żołnierza, który wykazał się wielkim heroizmem i poświęceniem. Mimo, jednak zaciętego oporu Niemcom już w pierwszych dniach września udało się (na skutek olbrzymiej przewagi uzbrojenia) przełamać polskie linie obronne. Do uderzenia na Polskę Niemcy skierowali 1 mln 850 tys żołnierzy, przeciwstawiło się im tylko 950 tys. polskich żołnierzy. Mimo formalnego przystąpienia do wojny Anglii i Francji, zachodni sojusznicy Polski nie włączyli się czynnie w toczące się walki, ponadto 17 września 1939 r. do Polski wkroczyła Armia Sowiecka.

 

Minęło 70 lat od wybuchu II wojny światowej, chcąc uczcić rocznicę ważnej karty historii w dziejach polskiego narodu Oddział dla Dzieci i Młodzieży zaprosił w dn.09 września 2009 r. na spotkanie z młodymi czytelnikami pana Rafała Kocoła, pracownika Działu Historycznego Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, a zarazem pasjonata historii wojskowości i munduru polskiego. Na wykład dotyczący pierwszych dni wojny, głównie na terenach Rzeszowszczyzny przybyli uczniowie klasy VI ze Szkoły Podstawowej Nr 3 oraz uczniowie klasy VI ze Szkoły Podstawowej Nr 23.

 

A jak dziś, z perspektywy dziesięcioleci upływającego czasu należy mówić o wojnie? Należy ją, jak podkreślił nasz gość przedstawiać rzeczowo, bez patosu, pokazywać z jakimi wyborami, decyzjami i dramatycznymi sytuacjami mieli do czynienia wówczas nasi rodacy. Tak właśnie, w zrozumiały dla młodych słuchaczy sposób zobrazował pierwsze dni II wojny światowej, głównie na terenie Rzeszowa i okolic pan Rafał Kocoł. Swój wykład wzbogacił zdjęciami, slajdami oraz krótkimi prezentacjami multimedialnymi.

 

Uczestniczący w spotkaniu szóstoklasiści już wiedzą jakie były okoliczności wybuchu II wojny światowej, wiedzą również, że 8-9 września 1939 r. to dla wielu rzeszowian ważna i symboliczna data, rozpoczęły się wówczas bombardowania( głównie okolice Dworca Kolejowego), miasta broniła 10 Brygada Kawalerii Zmotoryzowanej gen. Maczka (była to wówczas jedna z najnowocześniejszych jednostek armii II Rzeczpospolitej).Przy umiarkowanych stratach własnych udało się zadać nieprzyjacielowi znaczne straty w ludziach oraz sprzęcie, ale ok. godz.4.00 brygada musiała się wycofać i oddać miasto Niemcom. Do Rzeszowa wkroczyły oddziały niemieckie. Rozpoczął się tragiczny okres okupacji.

 

Niezwykła lekcja historii upamiętniające tragiczne wydarzenia września 1939 roku pozwoliła uczniom klas VI, nie znającym jeszcze z zajęć szkolnych dziejów Polski XX w. zrozumieć jak trudnym wyzwaniom musiał stawić czoło naród polski, polski żołnierz, a z symbolami polskiego bohaterskiego oporu takimi jak Westerplatte, Wizna, Bzura, obrona Warszawy, Lwowa czy Modlina można również wiązać wydarzenia polskiego września 1939 r. na Podkarpaciu.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: