Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27097296 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2008

„Stoi na stacji lokomotywa…” wystawa eksponatów z prywatnej kolekcji Wojciecha Jamy i Pawła Pasterza

18-11-2008

150 lat temu, dokładnie 4 listopada 1858 roku, do Rzeszowa przyjechał pierwszy pociąg. Było to bardzo ważne wydarzenie. Odtąd dla mieszkańców Rzeszowa i okolic podróżowanie stało się prostsze. Rzeszów miał ułatwiony kontakt ze światem zewnętrznym a świat z Rzeszowem.

 

Ten okrągły jubileusz stał się inspiracją do stworzenia w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży wystawy tematycznie związanej z kolejnictwem. Zrealizowanie pomysłu na taką ekspozycję nie byłoby możliwe bez współpracy ze znanymi rzeszowskimi kolekcjonerami Wojciechem Jamą i Pawłem Pasterzem. Dzięki udostępnieniu nam zbiorów z domowej biblioteki pana Wojciecha Jamy i eksponatów z prywatnej kolekcji pana Pawła Pasterza powstała ciekawa wystawa, której hasło brzmi „Stoi na stacji lokomotywa…”.


Uroczyste jej otwarcie miało miejsce 18 listopada 2008 roku. Gośćmi spotkania byli wspomniani wcześniej kolekcjonerzy, a jako pierwsi wystawę przyszli obejrzeć uczniowie klas III „a” i III „c” Szkoły Podstawowej Nr 3 wraz z opiekunami. Oficjalną część spotkania uświetnił występ małych aktorów, którzy przedstawili na scenie utwór Juliana Tuwima pt. „Lokomotywa”. Widowni bardzo podobała się recytacja oraz pięknie przygotowana scenografia. W dalszej części spotkania panowie Wojciech Jama i Paweł Pasterz z pasjonackim zacięciem opowiadali o swoim hobby, jakim jest kolekcjonerstwo, o tym skąd wzięło się zainteresowanie m. in. tematyką kolejową, zachęcali dzieci do rozwijania swoich pasji i niezwykłych zainteresowań. Mali uczestnicy z dużą uwagą słuchali o tym, co znajduje się w poszczególnych gablotach tworzących ekspozycję. A można w nich zobaczyć naprawdę wiele ciekawych rzeczy: miniatury pociągów, torów , książki popularnonaukowe dla dzieci poruszające zagadnienia związane z kolejnictwem, utwory beletrystyczne dziecięce, w których pojawia się motyw podróży pociągiem np. „Przygoda przyjeżdża pociągiem” Edith Nesbit, „Semafory” Krystyny Boglar, „Przygoda z małpką” Stefanii Szuchowej.

 

I wreszcie nadszedł najbardziej oczekiwany moment, gdy wszyscy uczestnicy spotkania mogli swobodnie rozproszyć się po galerii i oglądać zgromadzone eksponaty.

 

Wszystkich zainteresowanych wystawą „Stoi na stacji lokomotywa…” zapraszamy do jej zwiedzania. Ekspozycję można oglądać w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży WiMBP w Rzeszowie przy ul. Słowackiego 11 w godzinach otwarcia Biblioteki.

Serdecznie zapraszamy grupy szkolne oraz indywidualnych zainteresowanych.

 

Na czas trwania wystawy Biblioteka oferuje cykl zajęć dla dzieci „Pojedziemy w cudny kraj…”. Pod tą nazwą kryje się ciekawa podróż pociągiem do różnych zakątków świata, gdzie spotkać można ciekawych ludzi, piękne zabytki i fascynującą przyrodę. W każdym ze „zwiedzanych miejsc” czeka również na dzieci wiele wierszowanych opowieści.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: