Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27101229 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2008

Festiwal 4 Pory Książki - FESTIWAL KRYMINAŁU - „Operacja przygoda” - relacja ze spotkanie autorskiego z Krzysztofem Petkiem

20-11-2008

„Już dziś otwórzcie oczy –

prawdziwa przygoda mieszka na szlaku,

w książce, w was samych”

Krzysztof Petek

 

 

Czwarta i ostatnia odsłona tegorocznego festiwalu 4 Pory Książki poświęcona była powieści kryminalnej. Festiwal Kryminału odbywał się w tym roku w dniach 19-25 listopada i była to już jego piąta edycja. Pierwsza miała miejsce w Krakowie w 2004 roku, a potem impreza zaczęła rozrastać się na cały kraj, obejmując w obecnym roku 12 miast, w tym także Rzeszów.

 

Gościem Festiwalu Kryminału w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie był Krzysztof Petek. Znany autor cyklu powieści sensacyjno-przygodowych dla młodzieży, dziennikarz, reportażysta, organizator wypraw i szkół przetrwania przybył na spotkanie z czytelnikami 20 listopada 2008 roku.

 

Szansę osobistego poznania naszego gościa mieli uczniowie klasy V i VI Szkoły Podstawowej nr 3. Ci młodzi uczestnicy spotkania z naprawdę dużym zainteresowaniem słuchali opowieści Krzysztofa Petka. Słuchali, ale też chętnie dyskutowali z pisarzem. Już od początku dało się zauważyć jak świetnie autor potrafi nawiązać kontakt z młodzieżą.

 

Po ponad dwugodzinnym spotkaniu na żadnej buzi nie było widać cienia znużenia. Na samym wstępie autor zapytał uczniów o czym chcieliby z nim porozmawiać. Zaproponował kilka tematów, chciał podzielić się tym jak powstają jego książki, jak być dobrym pisarzem, jak wygląda w Polsce zawód dziennikarza, na czym polegają szkolenia survivalu i kto może w nich uczestniczyć i… gdzie tak naprawdę mieszka przygoda.

 

Na początku widownia była nieco onieśmielona, więc autor przejął inicjatywę i zaczął opowiadać o swoich książkach adresowanych do młodych ludzi. Zaprezentował trzy serie: „Porachunki z przygodą”, „Grę” oraz „Operację HYDRA”. Pierwsza z nich to historie nastolatków, którzy spotykają na swej drodze ludzi niebezpiecznych, muszą zmagać się z trudnymi sytuacjami brutalnego świata i jednocześnie znaleźć swoje miejsce w świecie. Seria „Gra” opowiada o młodych ludziach, którzy z pewnością nie są aniołkami. Są to nastolatkowie, którzy z różnych przyczyn wkraczają w świat groźnych przestępców. Czy będą potrafili zawrócić ze złej drogi i wykorzystać jeszcze jedną szansę, którą da im los? Przekonają się o tym zapewne ci, którzy sięgną po książki autora z tej serii. Jako ostatnią przedstawił pan Petek serię „Operacja HYDRA”, która jest efektem trzyletnich szkoleń, jakie prowadził dla Fundacji do Zwalczania Przestępczości Młodzieży. W książkach z tej serii autor opisał autentyczne „akcje” młodych agentów fundacji, którzy muszą ryzykować, by uratować czyjeś życie. Nie brak tu sensacyjnej akcji rozgrywającej się w mrocznym świecie handlarzy narkotyków, w sekcie i innych środowiskach patologicznych.

 

Autor próbował przekonać młodych uczestników spotkania, że czytanie może być naprawdę niezwykłą przygodą. Mówił o tym, że lektura dostarcza nam wielu wrażeń, ale też poszerza naszą wiedzę, kształtuje naszą osobowość. Podkreślał jak ważna jest wiedza, informacje.

 

W drugiej części spotkania Krzysztof Petek opowiadał o wyprawach survivalowych organizowanych dla swoich czytelników. W czasie takich szkół przetrwania obowiązują twarde zasady: zero alkoholu, zero papierosów i zero narkotyków, nie ma też wulgarnych słów i agresywnych zachowań. Jako prowadzący takie wyprawy autor promuje deficytowe dziś wartości, takie jak: uczciwość, lojalność, pomoc drugiemu, otwarcie się na potrzeby innych.

 

To co robi Krzysztof Petek jest bardzo ważne w wychowaniu młodych ludzi ale najważniejsze jest to, że dostrzegli to młodzi uczestnicy spotkania autorskiego.Nawet kryminał może nieść pozytywne wartości. Zapraszamy do lektury!!!

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: