Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27097577 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2008

Klub Europejczyka

27-11-2008

Dzięki współpracy z Regionalnym Centrum Informacji Europejskiej w Rzeszowie w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży powstał Klub Europejczyka. W cyklicznych, odbywających się raz w miesiącu spotkaniach, mogą uczestniczyć uczniowie zainteresowani tematyką Unii Europejskiej i chcący pogłębić swą wiedzę na temat naszych europejskich sąsiadów.

 

27 listopada 2008 roku swoją szeroką wiedzą na temat krajów UE służyła uczestnikom spotkania pani Ewa Nowak z Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej w Rzeszowie. Tego dnia przybyli do Biblioteki uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej nr 3 wraz z opiekunami Ewą Dencikowską i Grzegorzem Prucnalem oraz uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej Nr 17 z wychowawczynią, panią Mariolą Wiśniewską. Spotkanie rozpoczęli trzecioklasiści pięknym przedstawieniem świetnie wkomponowanym w tematykę i klimat prelekcji. Mali aktorzy, pod czujnym okiem pani Marioli Wiśniewskiej, przygotowali i przedstawili sztukę „Bohaterowie bajek prezentują swoje kraje”


Miejsce akcji:

Europa, a dokładniej: Czechy, Włochy, Anglia, Niemcy,Dania.

 

Osoby:

Maja, Gucio, Krecik, Rumcajs, Żwirek i Muchomorek, Pinokio, Kubuś Puchatek, Krzyś, Kłapouchy, prosiaczek i inni.

 

Przebieg akcji:

Maja i Gucio wyruszają zwiedzać Europę. Pragną odwiedzić swoich bajkowych przyjaciół. Ze swojego ojczystego kraju udają się między innymi do Czech, by wpaść do Krecika. Tu czeka na nich Złota Uliczka, Zamek Hradczany, Most Karola i oczywiście knedliki – najlepsze w świecie smakołyki. Następnie udają się do Włoch, gdzie niecierpliwie wyczekuje ich już Pinokio i inni mieszkańcy bajek, z którymi spędzą niezapomniany karnawał w Wenecji. Zobaczą też Florencję – miasto artystów i nauki oraz tajemnicze Pompeje. Po tym wszystkim pora wyruszyć do Anglii, gdzie na Maję i Gucia i na innych mieszkańców bajek czekają same niespodzianki: Kubuś Puchatek częstujący słodkim miodkiem, Pałac Buckingham, potężna wieża i słynny zegar Big Ben.

 

Jednak wszystko co dobre szybko się kończy i trzeba wrócić do domu. Maja i Gucio odlatują na swoją łąkę, pozostałe postaci z bajek również wracają do swoich krajów. Przed pożegnaniem się dochodzą do bardzo ważnego wniosku:

 

„Warto poznawać inne kraje,

Tradycje, dziwne obyczaje.

Bo w Europie wszyscy żyjemy,

A tak niewiele o sobie wiemy”.

 

Radzą też wszystkim, by „nie ustawali w czytaniu książek, baśni, bajek, by poznawali nowe kraje, by swoją wiedzę poszerzali starsi i młodsi i całkiem mali”.

  

Przedstawienie w wykonaniu małych artystów ze Szkoły Podstawowej nr 17 było doskonałym wstępem do dalszej części spotkania, w której pani Ewa Nowak ciekawie opowiadała o krajach, z których pochodzą Maja i Gucio oraz inne bajkowe postaci. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy: m. in. tego, że ojczyzną komiksu jest Belgia, że z Belgii wywodzą się Smerfy i Lucky Luck, czekolada, gofry oraz frytki, które Belgowie uwielbiają jeść z majonezem. Rozmowa o przysmakach Europejczyków zachęciła małych aktorów do ponownego wyjścia na „scenę”. Tym razem widownia mogła zobaczyć w akcji kucharza Marco z Włoch oraz jego pomocników. Specjalnie dla uczestników spotkania przygotowali oni pokaz przygotowania spaghetti oraz pizzy - typowych włoskich specjałów. Czas oczekiwania na potrawy umilił pokaz mody włoskiego projektanta Valentino, w roli modelek wystąpiły dziewczynki z klasy III Szkoły Podstawowej nr 17. Przy dźwiękach włoskiej muzyki prezentowały one najnowsze światowe trendy mody.

 

Gdy temat europejskich kulinariów został zakończony Pani Ewa opowiedziała jeszcze kilka ciekawostek z życia Zjednoczonej Europy. Podkreśliła też, że edukacja europejska jest ważnym elementem w wychowaniu dzieci, gdyż każdy młody Polak powinien posiadać podstawową wiedzę dotyczącą europejskiej wspólnoty oraz jej poszczególnych członków. Mówiła też o tym , jak bardzo ważne jest w UE podkreślanie indywidualizmu, niepowtarzalności jej członków. Każdy z nas jest inny, każdy jest indywidualistą. Aby udowodnić to dzieciom zaproponowała im krótkie ćwiczenie, tzw. molekułę tożsamości. W specjalne chmurki dzieci miały wpisać swoje imiona oraz cechy, które je charakteryzują. Spisane myśli dzieci były bardzo różne. I właśnie to świadczy o ich indywidualizmie. Mieszkańcy Europy też różnią się między sobą, należą do różnych kultur. Rok 2008 jest Europejskim Rokiem Dialogu Międzykulturowego. Warto, nie tylko w tym roku, zgłębiać wiedzę o tradycji i obyczajach innych krajów, czytając mądre książki i podróżując.

 

Podróże kształcą my to wiemy i podróżować często chcemy.

Następne spotkanie Klubu Europejczyka już w grudniu.

Tym razem udamy się w podróż do ojczyzny Świętego Mikołaja.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: