Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27100778 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2008

„Co kraj, to obyczaj” - tradycje bożonarodzeniowe naszych europejskich sąsiadów

10-12-2008

10 grudnia 2008 roku w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży WiMBP w Rzeszowie odbyło się kolejne spotkanie Klubu Europejczyka z udziałem pań Ewy Nowak i Anny Pawliszko z Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej w Rzeszowie.

 

Grudzień to miesiąc, w którym wszyscy odczuwamy nastrój zbliżających się świętach Bożego Narodzenia, o pierwszej gwiazdce, o choince i o Świętym Mikołaju. Taki właśnie klimat towarzyszył ostatniemu w tym roku spotkaniu Klubu. Młodzi uczestnicy z dużą ciekawością słuchali opowieści o tradycjach bożonarodzeniowych i sposobie celebrowania świąt Bożego Narodzenia w różnych krajach w Unii Europejskiej i na świecie. Bo tak naprawdę w wielu krajach święta Bożego Narodzenia są jednym z ważniejszych wydarzeń w roku- czasem niepowtarzalnym, pełnym ciepła i radości, niosącym pokój i ukojenie. Nigdzie jednak obyczaje świąteczne nie są szablonem, wręcz przeciwnie – wszędzie są odrębne, ściśle związane z tradycją danego kraju.

 

Stąd pomysł pań z RCIE, by zabrać wszystkie dzieci w bożonarodzeniową podróż po różnych państwach Unii Europejskiej, której towarzyszyły zabawy plastyczne związane ze zwyczajami świątecznymi w różnych krajach.

 

Dziś nie wyobrażamy sobie Bożego Narodzenia bez choinki, ale nie zawsze tak było. Nie wszystkie dzieci wiedziały, że zwyczaj wprowadzenia do domu bożonarodzeniowego drzewka pochodzi z Niemiec, a upowszechnił się tam w rodzinach mieszczańskich w XVIII wieku, skąd w wieku XIX przeszedł na pozostałe kraje europejskie, a więc także Polskę. Również w Niemczech na trzy tygodnie przed świętami zawiesza się specjalny kalendarz, w którym dzieci znajdują czekoladki, jedna na każdy dzień poprzedzający święta.

 

Panie prowadzące spotkanie sporo uwagi poświęciły obchodzeniu Świąt w Krajach Skandynawskich. Można było się dowiedzieć, że aż trzy kraje tego regionu: Szwecja, Norwegia i Finlandia spierają się oto, że Święty Mikołaj mieszka właśnie u nich. Tymczasem chyba najwięcej listów od dzieci z całego świata dostaje Mikołaj z Finlandii, nazywany tam Joulupukki i mieszkający w miasteczku Rovaniemi.

 

Większość małych klubowiczów nie wiedziała też, że duńska choinka jest bardzo charakterystyczna: zdobią ja liczne małe chorągiewki. Na każdym duńskim wigilijnym stole koniecznie musi się znaleźć pieczona kaczka jako danie główne oraz deser, czyli ryż z przyprawami i owocami. Do jednej z miseczek z tą potrawą wkłada się migdał, a ten kto go znajdzie dostaje dodatkowy prezent.

 

Dużą ciekawostką dla wszystkich okazał się zwyczaj świąteczny Finów, którzy 24 grudnia obowiązkowo odwiedzają saunę w celu oczyszczenia duszy i ciała.

 

To tylko niektóre tradycje bożonarodzeniowe ciekawie przybliżone uczestnikom spotkania. Było ich naprawdę wiele i dotyczyły wielu krajów UE. Świąteczna atmosfera z pewnością wszystkim się udzieliła, a dodatkowo podsycał ją świąteczny wystrój Biblioteki - choinka oraz wystawki książek tematycznie związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Ponadto dla podkreślenia klimatu panie prowadzące wystąpiły w czapkach mikołajowych, a gospodyni spotkania pani Renata Dziepak w stroju Świętego Mikołaja.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: