Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27105158 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2008

Spotkanie autorskie z Pawłem Beręsewiczem

23-04-2008

23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To doroczne święto organizowane przez UNESCO ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie propaguje obchody Światowego Dnia Książki. Aktywny udział w tym święcie przejawia się licznymi spotkaniami z autorami książek, konkursami, zabawami z książką, seansami głośnego czytania.

 

Z okazji czytelniczego święta Oddział dla Dzieci i Młodzieży zaprosił na spotkanie z czytelnikami PAWŁA BERĘSEWICZA – autora wierszy, opowiadań i powieści dla dzieci. Wspomniany gość jest również tłumaczem i leksykografem. Od kilku lat współpracuje z krakowskim wydawnictwem Skrzat. Nakładem tego wydawnictwa ukazały się miedzy innymi takie książki autora jak: Lalki Dorotki i Wieści domowe, wierszowana bajka Akcja ratunkowa, zbiory opowiadań Co tam u Ciumków oraz powieść Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek. Najnowsza książka autora nosi tytuł Na przykład Małgośka.

 

Oprócz tworzenia literatury dla dzieci pan Beręsewicz zajmuje się również jej przekładem. Najważniejsze tłumaczenia jego autorstwa to: Olbrzym z Zamczyska Baśni Briana Pattena, Księga Smoków Edith Nesbit, Przygody Tomka Sawyera Marka Twaina i Przemiana Margaret Mahy.

 

Twórczość Pawła Beręsewicza to historie mądre, pełne ciepła i humoru, nie pozbawione przy tym dydaktyzmu. Taki jest też sam autor. Dał się poznać młodym uczestnikom spotkania jako osoba ciekawa, rozsądna, obdarzona dużym poczuciem humoru . Już od samego początku nawiązał ciepły kontakt z czytelnikami. Opowiedział o sobie, o ciekawostkach związanych z wykonywanym zawodem pisarza i tłumacza. Zaprezentował wszystkie swoje powieści, opowiadania i wiersze.

 

Nietypowym elementem spotkania był wybór zakończenia opowiadania i nadanie mu tytułu. Pisarz przygotował cztery historie o Kubie i Jadzi. Po ich głośnym przeczytaniu poprosił uczestników o ocenę i wybranie najciekawszej wersji z podaniem uzasadnienia. Następnie padały różne propozycje dotyczące tytułu opowiadania. Autorowi najbardziej spodobał się tytuł wymyślony przez uczennicę klasy drugiej Szkoły Podstawowej Nr 3, a brzmiał on „Pechowy bohater” Dzieci dzięki tej formie współpracy mogły na chwilę poczuć się współtwórcami literackiej opowieści. Na pamiątkę wspólnej pracy otrzymały egzemplarz stworzonego na gorąco dzieła.

 

Pan Paweł Beręsewicz chętnie odpowiadał na liczne pytania małych czytelników. Jedno z nich dotyczyło początków tworzenia. Okazało się, że autor pierwsze wiersze zaczął pisać już w klasie czwartej szkoły podstawowej. Na jednej z akademii szkolnych jego wiersz recytował znany aktor, co bardzo dowartościowało młodego twórcę. Zdradził również, że gdyby nie pasja tworzenia zostałby piłkarzem.

Oto kilka innych pytań uczestników spotkania:

  • Czy lubi Pan swój zawód?
  • Czym Pan interesował się będąc dzieckiem?
  • Kim chciałby Pan być, gdyby nie był Pan pisarzem?
  • Jakie lubi Pan czytać książki?

 

Na zakończenie spotkania autorskiego uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 3 oraz pozostali miłośnicy literatury dziecięcej stanęli w długiej kolejce, by uzyskać autograf pisarza.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: