Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27106759 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2008

„Mogę, jeśli myślę, że mogę” - spotkanie DKK

28-04-2008

Nowa książka znanej polskiej pisarki Anny Onichimowskiej Dziesięć stron świata, autorki m. in. bestsellerowej powieści dla nastolatków Hera moja miłość to pozycja bardzo wartościowa. W 2007 roku pani Onichimowska wydała trzy bardzo dobre książki. Jedną z nich jest wspomniany wyżej zbiór opowiadań Dziesięć stron świata wyróżniony w konkursie „Książka Roku 2007” organizowanym co roku przez Polską Sekcję IBBY.

 

O wartości tej książki mogły się również przekonać nastolatki należące do Dyskusyjnego Klubu Książki, który działa w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży. Swoimi wrażeniami po lekturze mogły podzielić się na spotkaniu klubu, w sobotę 26 kwietnia. Ich odbiór był tym pełniejszy, że większość z nich zna twórczość Anny Onichimowskiej i główne wątki jej pisarstwa, a dzięki temu ich wypowiedzi miały szerszy kontekst. Klubowiczki wyraziły opinię, że autorka odważnie podejmuje trudne problemy młodych ludzi w drodze ku dojrzałości, konsekwentnie łamie tabu szczęśliwego dzieciństwa i arkadyjskiej młodości, co szczególnie widoczne jest w zbiorze opowiadań Dziesięć stron świata. Dziewczyny uznały, że pisarka skłania do głębokiej refleksji rówieśników bohaterów tych opowiadań, także ich rodziców i wychowawców. Bo rzeczywiście tom ten można adresować już do gimnazjalistów, ale i dorosły czytelnik z zainteresowaniem sięgnie po tę książkę.

 

Co sprawia, że opowiadania Dziesięć stron świata tworzą tak znaczącą całość?

 

Ich bohaterowie żyją w różnych stronach współczesnego świata, ale wszyscy mają po piętnaście lat. Każde z tych opowiadań zawiera obserwacje społeczno-obyczajowe znamienne dla losów współczesnych nastolatków, żyjących w różnych miejscach na ziemi: w Indiach, na Ukrainie, w Polsce, w Finlandii, w Stanach Zjednoczonych czy Senegalu, w różnych tradycjach kulturowych i religijnych. Dzięki tej książce czytelnik otrzymuje ważną wiedzę o w spółczesnym świecie imponującym osiągnięciami technologicznymi, a mimo to w tak wielu miejscach pozostającym w cywilizacyjnej i społecznej zapaści. Bieda pozbawia młodych ludzi wielu szans. Nie pozwala żyć na miarę ich marzeń i możliwości. Towarzyszy jej obyczajowe przyzwolenie na wykorzystywanie dzieci, na takie zachowania wobec ludzi młodych, które odbierają im beztroskie dzieciństwo, odbijają piętno na całe życie i zachęcają do przemocy.

 

Dziesięć stron świata i dziesięć historii. Kolumbijka Cesaria jest młodocianą prostytutką zamieszaną w handel narkotykami, ale marzy by zostać tancerką samby. Mieszkający w USA Palestyńczyk Madżid wbrew swojej jest przygotowywany do zamachu terrorystycznego. Wśród młodych bohaterów jest także Piotrek z Warszawy, którego chęć zdobycia szybkich pieniędzy skłania do złamania własnych zasad. Dramatyzm życia nastolatków zdecydowanie złagodziło najczęściej optymistyczne zakończenie i nadzieja na poprawę losu, na wybór lepszej drogi życiowej.

 

Klubowiczki DKK przyznały, że niektóre problemy poruszone w tomie były dla nich trudne do zrozumienia ze względu na różnice kulturowe. Stwierdziły, że jest to książka ważna dla młodych ludzi w ich wieku. Uczy tolerancji, zrozumienia i wrażliwości na problemy innych. Nastoletni bohaterowie Dziesięć stron świata zyskali dużą sympatię czytelniczek. Za konsekwencję dążenia do zmiany na lepsze, za siłę życiową, optymizm i wiarę w to, że zawsze warto próbować.

 

Zachętą dla innych do przeczytania tej książki być może będą opinie wyrażone przez nastolatki z DKK:

  • „Książka bardzo ciekawa, opowiada o ważnych rzeczach” (Paulina)
  • „Opowiadania są bardzo dobre, ale ich krótka forma nie pozwoliła na dogłębne ukazanie problemów bohaterów” (Weronika)
  • „…pokazuje, że ludzie są równocześnie i różni i podobni niezależnie od tego, gdzie żyją" (Aneta)
  • „Teraz już wiem, że są inni ludzie w moim wieku, którzy mają większe problemy niż ja” (Dominika)
  • „Dziesięć stron świata Anny Onichimowskiej to książka zadziwiająca, ukazująca, że nie liczę się tylko ja, ale też ludzie wokoło z doświadczeniami wykraczającymi poza granice wytrzymałości psychiki młodego człowieka. Zmusza do refleksji nad znieczulicą i egoizmem współczesnego człowieka. Skłania do zastanowienia się nad powaga problemów nastolatków, bez względu na szerokość geograficzną, którą zamieszkują” (Magda)
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: