Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27107600 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2008

OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM

09-06-2008

W tym roku już po raz siódmy Fundacja ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom była inicjatorem OGÓLNOPOLSKIEGO TYGODNIA CZYTANIA DZIECIOM (OTCD). Od pierwszego do ósmego czerwca 2008 roku tradycyjnie w całej Polsce miało miejsce doroczne, wielkie święto czytania.


Z okazji tego święta Oddział dla Dzieci i Młodzieży przygotował dla swoich czytelników cykl różnorodnych imprez, dzięki którym mogli oni przenieść się w zaczarowany świat książki i czytelnictwa. W tym właśnie Tygodniu dzieci miały szczególną okazję by uczestniczyć w spotkaniach w bibliotece, podróżować po literaturze, wziąć udział w przygotowanych konkursach literackich i seansach głośnego czytania. Mogły również zaprezentować przygotowane z wielkim kunsztem recytacje wierszy lub fragmentów ulubionych bajkowych historii.


W czasie VII OGÓLNOPOLSKIEGO TYGODNIA CZYTANIA DZIECIOM cztery grupy pierwszoklasistów ze Szkoły Podstawowej Nr 3 dostąpiły zaszczytu włączenia w poczet pełnoprawnych czytelników naszej Biblioteki biorąc udział w Uroczystym Pasowaniu na Czytelnika.


KORZYSTAM Z TWOJEJ MĄDROŚCI KSIĄŻKO. Wydarzenie to, tak ważne dla milusińskich, było zwieńczeniem całorocznych, cyklicznych spotkań z uczniami klas pierwszych, odbywających się pod hasłem RAZEM Z KSIĄŻKĄ. W czasie tych spotkań dzieci mogły dobrze poznać bibliotekę, uczestniczyły w zajęciach o różnorodnej tematyce, których głównym motywem było wzbudzanie sympatii do książki oraz wykształcanie nawyku czytania, w taki sposób, by czynność ta kojarzyła im się zawsze z przyjemnością, nigdy z przymusem.

 

W poniedziałek, 2 czerwca pani Renata Dziepak – kierownik Oddziału dla Dzieci i Młodzieży uroczyście pasowała na czytelników uczniów klasy I d, we wtorek uczniów klasy I a, w środę zaszczytu pasowania dostąpiły pierwszaki z I b, a w czwartek z I c. Moment pasowania zawsze poprzedzał mini-egzamin ze znajomości regulaminu biblioteki oraz literatury dziecięcej, z którym młodzi czytelnicy nie mieli najmniejszego problemu. Każde z tych spotkań było wzbogacone występem młodych aktorów oraz głośnym czytaniem wybranych utworów. Na pamiątkę pasowania każde dziecko otrzymało imienną kartę czytelnika, książeczkę ufundowaną przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie oraz nagrody niespodzianki.


We wtorek, 3 czerwca Bibliotekę odwiedziła także grupa pięciolatków z Przedszkola Publicznego Nr 7. Dzieci wyruszyły tym razem w podróż do Krainy Baśni. Za pomocą czarodziejskiej różdżki mogły przenieść się „ Za siódmą górę, za siódmą rzekę” gdzie wszystko może się zdarzyć… Najbardziej spodobało im się spotkanie z postaciami z bajek, głośne czytanie najpiękniejszych baśni świata oraz literackie zabawy w zaczarowanym kręgu przygód.

 

W trzecim dniu OGÓLNOPOLSKIEGO TYGODNIA CZYTANIA DZIECIOM , tj. w środę na spotkanie w Bibliotece przybyły aż cztery grupy najmłodszych uczniów.


Oprócz pierwszaków z I b gościliśmy uczniów klasy II również ze Szkoły Podstawowej Nr 3. Dzieci uczestniczyły w zajęciach KSIĄŻKA DA SIĘ LUBIĆ prowadzonych metodą booktalkingu. Uczestnicy spotkania, w formie literackich prezentacji, przedstawiali swoje ulubione bajki, baśnie lub wiersze. Była to świetna reklama najbardziej lubianych przez nie książek i bohaterów literackich połączona z zachętą do czytania.

 

Tego samego dnia grupa sześciolatków z Przedszkola Publicznego Nr 7 miała dużą frajdę uczestnicząc w spotkaniu TU JEST TAK FAJNIE. Dzieci z wielką ochotą zamieniały się w zwierzątka, znane im doskonale z bajek i wierszy dla maluchów. Uśmiech gościł na buziach dzieci także w czasie głośnego czytania Śmiesznych wierszyków, których autorami są Aleksander Fredro, Ludwik Jerzy Kern, Tadeusz Śliwiak oraz Jan Brzechwa.


Również w środę wybrali się do nas uczniowie klasy III b ze Szkoły Podstawowej Nr 10 by obejrzeć wystawę prac plastycznych Cztery pory roku – liryczne pejzaże eksponowaną w Minigalerii Sztuki Dziecka i dla Dziecka. W ramach koncertu literackich życzeń mogli wybrać sobie kilka ulubionych bajek, których fragmenty głośno czytała im pani Renata Dziepak.


6 czerwca, w piątek w wirtualną podróż po pięknym Rzeszowie wyruszyli uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej Nr 10. Wędrowali tropami ciekawych miejsc, zabytków i fantastycznych legend. Dodatkową tajemniczość wprowadziło czytanie legend o Rzeszowie ze zbioru Marka Czarnoty Podania, legendy i opowieści z Rzeszowa i okolic.

 

W ramach wyrażenia wdzięczności za wspaniałą współpracę z Oddziałem dla Dzieci i Młodzieży w celu kształtowania postaw czytelniczych u najmłodszych dzieci, wszyscy nauczyciele odwiedzających nas przez cały rok uczniów otrzymali od dyrektora WiMBP – pana Stanisława Turka listy zawierające podziękowania i gratulacje.


VII OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM zakończył się w sobotę, spotkaniem nastolatek z Dyskusyjnego Klubu Książki. Refleksjom po przeczytaniu powieści Beaty Ostrowickiej Zła dziewczyna towarzyszyło czytanie wybranych fragmentów tej młodzieżowej powieści podejmującej problem buntu nastolatków.


„NAJSKUTECZNIEJSZYM SPOSOBEM WYCHOWANIA CZYTELNIKA NA CAŁE ŻYCIE JEST GŁOŚNE CZYTANIE DZIECKU DLA PRZYJEMNOŚCI”

 

Czytajmy więc dzieciom codziennie. Niech Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom trwa w każdym domu, bibliotece, szkole czy przedszkolu cały rok !

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: