Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27105540 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2008

Mało arkadyjski wymiar młodości - spotkanie DKK

07-06-2008

W sobotę, 7 czerwca 2008 roku, w przedostatnim dniu Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, który tworzą nastolatki połączone wspólna pasją czytelniczą.

 

W to sobotnie przedpołudnie, w letnich, przedwakacyjnych nastrojach dziewczyny wraz z moderatorką spotkały się, by porozmawiać o przeczytanej na ten właśnie dzień książce krakowskiej autorki, Beaty Ostrowickiej Zła dziewczyna.

 

Niektórzy czytelnicy Oddziału mieli okazję osobiście poznać panią Beatę Ostrowicką. W 2006 roku odbyło się w naszej Bibliotece spotkanie autorskie z pisarką zorganizowane z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Wtedy właśnie autorka szczegółowo opowiadała o swojej twórczości, na którą składają się bajki dla najmłodszych czytelników, utwory dla nieco starszych dzieci oraz powieści dla młodzieży.


Zła dziewczyna  Beaty Ostrowickiej została wydana w 2005 roku przez wydawnictwo Ossolineum. W tym samym roku została nominowana do konkursu „Książka Roku 2005 ”.

 

Tytułowa zła dziewczyna to główna bohaterka powieści – Marcyśka, uczennica krakowskiego liceum. Jej rodzina mieszka na wsi, ona w Krakowie kątem u starej ciotki, której szczerze nie znosi, a codzienność u jej boku jest dla niej prawdziwym koszmarem. Ale gdy ciotka umiera, to właśnie Marcyśka dziedziczy jej mieszkanie. Na tym tle dochodzi do ostrego konfliktu z najbliższą rodziną dziewczyny, z którą i tak nie najlepiej się jej się układało. Bohaterka zrywa wszelkie kontakty z rodzicami. Nie ma przyjaciół i nie ma na kogo liczyć. Jedyna osobą, która ją rozumie jest koleżanka z klasy Anka, śmiertelnie pokłócona ze swoją mamą.

 

Jak Marcyśka pokieruje swoim życiem? Czy dokona słusznych wyborów? Czy potrafi kogoś szczerze pokochać? Nastolatki Z DKK już znają odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące losów bohaterki. Teraz pora na Ciebie, bo naprawdę warto przeczytać tę powieść ukazującą trudne problemy młodej dziewczyny zagubionej w trudzie swojego życia i szukającej tożsamości.

 

W czasie dyskusji o Złej dziewczynie klubowiczki bardzo słusznie zwróciły uwagę na to, iż Beata Ostrowicka stworzyła bardzo ciekawą, psychologicznie złożoną postać innej, niekoniecznie złej, samodzielnej nastolatki, która wyłamuje się z ustalonych zasad, konwenansów, zrywa z silnym tabu obyczajowym, jest wyrachowana, potrafi ranić i nie chce pójść na żaden kompromis.


Jest jednak – zdaniem dyskutantek – w Marcyśce coś, co sprawia, że można ją polubić i doszukać się u niej dobrych, pozytywnych cech osobowości. Chociażby to, że pewna jest, że chce i będzie się kształcić. W maturze i studiach widzi przyszłość i szanse, by wyrwać się ze wspomnień o „parszywym” dzieciństwie wypełnionym agresją pijanego ojca oraz lękiem i uległością matki. Ta dziewczyna chce mieć po prostu inne, lepsze życie. A na to jej moralnie wieloznaczne postępowanie duży wpływ miały traumatyczne doświadczenia, które wyniosła z domu rodzinnego.

 

O książce wyrażały się klubowiczki m.in. tak:

  • „Poruszony w książce problem moralny jest z pewnością ważny i ciekawy” (Aneta)
  • „Książka mi się podobała. Polubiłam główną bohaterkę” (Paulina)
  • „…myślałam, że to będzie o kimś złym, niedobrym, a to książka o dziewczynie upartej, niezależnej, dążącej do realizacji swoich planów” (Dominika)
  • „To historia bardzo prawdziwa pokazująca, że nie zawsze jest łatwo i przyjemnie. Trzeba walczyć o swoje” (Klaudia)

  

Książka Beaty Ostrowickiej może bulwersować tych, którzy w młodości pragną dostrzec tylko jej arkadyjski wymiar. Poruszyć może też młodzieżowy język powieści, który bywa czasami brutalny i wulgarny. Według klubowiczek, w żaden sposób nie ujmuje to wartości powieści, wręcz przeciwnie, dzięki temu zyskuje ona na swej autentyczności.


Na następnym spotkaniu, które odbędzie się 25 lipca 2008 r. miłośniczki literatury wymienią się opiniami o przeczytanej powieści Marty Fox „Kaśka Podrywaczka”.

Do zobaczenia !!!

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: