Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27105428 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2008

„PANI Z BULLERBYN” - wystawa pod patronatem Ambasady Szwecji poświęcona życiu i twórczości Astrid Lindgren

01-10-2008

„Dziecko czytające książkę wytwarza w tajemniczej przestrzeni

swojej duszy własne obrazy, z niczym nieporównywalne.

Takie obrazy są człowiekowi potrzebne.

W dniu, w którym fantazja dziecka

nie potrafi już ich tworzyć, człowiek ubożeje.

Wszystko wielkie, co wydarzyło się na świecie,

najpierw zdarzyło się w wyobraźni”

Astrid Lindgren

 

Oddział dla Dzieci i Młodzieży WiMBP w Rzeszowie serdecznie zaprasza od 1 października 2008 roku do Minigalerii Sztuki Dziecka i Dla Dziecka na wystawę poświęconą twórczości pisarki Astrid Lindgren, będącej jednocześnie gorącym obrońcą i ambasadorem praw dziecka. Idea tej niezwykle ciekawej ekspozycji zrodziła się w Ambasadzie Szwecji, która objęła Honorowy Patronat nad przedsięwzięciem. Wspomniana wystawa powstała dzięki polsko-szwedzkiemu projektowi CZYTAM WIEM TWORZĘ, który pragnie ukazać kulturę dziecięcą odzwierciedlającą szwedzkie podejście do dzieci i praw dziecka, którego inspiratorką była Astrid Lindgren. Głównym celem projektu jest zwiększenie czytelnictwa wśród dzieci, również poprzez film, teatr i sztukę plastyczną.

 

Ekspozycja została stworzona głównie z myślą o czytelniku dziecięcym. Ma ona przybliżyć mu w prosty i przystępny sposób tematykę i specyficzną aurę twórczości szwedzkiej pisarki. Wystawa składa się z jedenastu bannerów opatrzonych zdjęciami oraz cytatami stanowiącymi podstawowe maksymy i idee twórczości Astrid Lindgren. Można obejrzeć zdjęcia przedstawiające poszczególne etapy życia pisarki, fotografie beztroskich gier i zabaw dziecięcych z rodzeństwem będących często źródłem jej literackich inspiracji. Zwiedzający wystawę mają także okazję spotkać się z najbardziej znaną bohaterką twórczości Pani Lindgren – Pippi Langstrump, polską Fizią Pończoszanką. Ale to nie wszystko. Bannery zawierają ciekawe fakty z życia pisarki, wspomnienia z dzieciństwa, myśli jednej z najbardziej ukochanych pisarek dla dzieci na całym świecie. Wyjaśniają także w czym tkwi cudowny fenomen pisarstwa Astrid Lindgren. Oto krotki fragment mówiący o geniuszu pisarki:

 

„Astrid mówiła, że cały czas pisze dla dziecka, które ma w sobie. W ten sposób dotarła do całego świata”.

 

Na pytanie: jak dziewczyna z Vimmerby w Smolandii potrafiła tworzyć historie, które poruszają ludzi w tak różnych kulturach, historie, które pocieszają dzieci w Polsce i rozśmieszają małych czytelników w Tajlandii? – odpowiedź jest prosta. Zawiera ja jedna z plansz ekspozycji, a brzmi ona następująco:"Dobra historia jest dobrą historią wszędzie. Jeśli opowiadanie trafia do ludzi, jeśli powoduje, że marzymy i że pękamy ze śmiechu, to nie ma znaczenia, czy ten w miarę tęgi mężczyzna w najlepszych latach nazywa się Kalli, Kljukec czy Karlsson z Dachu”.

 

Wystawa „PANI Z BULLERBYN” cieszy się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza ze strony zorganizowanych grup szkolnych. Właśnie z myślą o nich Oddział dla Dzieci i Młodzieży przez cały październik oferuje grupom uczniów zajęcia edukacyjne pod hasłem „I CÓŻ, ŻE ZE SZWECJI” połączone ze zwiedzaniem ekspozycji. Zajęcia te są doskonałym uzupełnieniem treści wystawy. Przybliżają postać Pani Lindgren oraz wprowadzają w świat niesamowitych przygód wesołej i bardzo dzielnej dziewczynki – Pippi Langstrump.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: