Wydarzenia w 2022 roku

„Ferie jak z bajki” – relacja z pierwszego tygodni ferii zimowych 2022 w Filii nr 9

28-02-2022

„Ferie jak z bajki” – relacja z pierwszego tygodni ferii zimowych 2022
w Filii nr 9

14.02.2022  - Walentynkowe kartki pocztowe
Tegoroczne ferie zimowe pod hasłem "Ferie jak z bajki" zainaugurowaliśmy zajęciami poświęconymi Walentynkom. To święto to doskonała okazja, aby przypomnieć dzieciom historię i znaczenie tego dnia. Po wysłuchaniu bajki „Franklin i walentynki", wywiązała się krótka dyskusja między dziećmi na temat sposobów okazywania miłości i przyjaźni bliskim osobom. Następnie uczestnicy wykonali kartki walentynkowe w kształcie liska i misia koali. Podczas tworzenia dzieci wykazały się dużą kreatywnością i starannością. Spotkaniu towarzyszyły ciekawe zabawy takie jak: taniec, łączenie połówek serc oraz konkurencja w podawaniu pluszaka. Na zakończenie dzieci otrzymały słodkie pakieciki walentynkowe.

16.02.2022 – Strefa gier wielkoformatowych
W kolejnym dniu ferii, w Filii nr 9 dzieci wzięły udział w spotkaniu „Strefa gier wielkoformatowych”. W czytelni oraz w wypożyczalni dziecięcej zostały rozłożone drewniane gry: klocki linden, kółko-krzyżyk, poplątane ścieżki (ser szwajcarski), memory, cztery w rzędzie, bulik, paka laka, balansujący półksiężyc, rzut do celu, giga jenga. Zabawy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród uczestników.  Była to doskonała okazja na ćwiczenie koncentracji uwagi, spostrzegawczości, pamięci oraz refleksu.

18.02.2022  - Kraina lodu – czytanie bajek i warsztaty
18 lutego br. do Filii nr 9 WiMBP w Rzeszowie zawędrowały bajkowe postacie z „Krainy Lodu” – Olaf, Elsa i Anna. Po radosnym przywitaniu specjalnych gości, dzieci z zaciekawieniem wysłuchały fragmentu książki „Wspaniały dzień Olafa”, po czym odpowiedziały na pytania dotyczące przeczytanej bajki. Młodzi czytelnicy wykonali przepiękne prezenty – mini bałwanki dla Olafa, który w tym dniu świętował urodziny. Na zakończenie dzieci wzięły udział w bitwie na papierowe śnieżki, przy piosence, a także pobawiły się w grę „ciepło - zimno”. Podczas spotkania panowała radosna i ożywiona atmosfera.

19.02.2022 - Poranek z kulturą – Smerfy w bibliotece
19 lutego do Filii nr 9 WiMBP na spotkanie z dziećmi przybyły „Wędrujące dobranocki” z Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie. Główną atrakcją spotkania stały się Smerfy, niebieskie postacie, stworzone przed ponad 60. laty, przez Pierre’a Culliforda. Najmłodsi obejrzeli bajkę, w której fabuła kręci się wokół niecnego planu złego czarodzieja Gargamela, którego celem jest złapanie niebieskich stworków oraz próby obrony żyjących w zgodzie Smerfów. Prowadząca zajęcia przedstawiła poszczególnych bohaterów, ich szczególne cechy charakterów, także te związane z wyglądem zewnętrznym. Uczestnicy wzięli udział w konkursie wiedzy o mieszkańcach smerfnej wioski, w zabawie ruchowej oraz w zgaduj-zgaduli, dzielnie rywalizując w duetach. Na zakończenie dzieci miały okazję do wykreowania przygody niebieskich stworków z wykorzystaniem muzealnej makiety wioski Smerfów, domków-grzybków i innych elementów scenografii. Dziękujemy Pani Renacie Dziepak za poprowadzenie tak wyjątkowego spotkania w naszej bibliotece.

Ula Szarek

-------------------------------------------------------------