Wydarzenia w 2022 roku

„Atrakcje na wakacje” – relacja z wakacyjnych zajęć w Filii nr 9

25-07-2022

„Atrakcje na wakacje” – relacja z wakacyjnych zajęć w Filii nr 9

• 30.06.2022 r., godz. 11.00 - „Kredka, farba, plastelina – czas wakacji się zaczyna”

Letni wypoczynek w Filii nr 9 WiMBP w Rzeszowie zainicjowaliśmy warsztatami plastycznymi pt. „Kredka, farba, plastelina – czas wakacji się zaczyna”. Zadaniem uczestników spotkania  było wykonanie pracy dotyczącej ich ulubionego miejsca, w którym chciałyby spędzić czas wolny od nauki. Dzieci mogły tworzyć prace, wykorzystując różne materiały plastyczne: kredki, farby, plastelinę, mulinę, bibuły i różne ozdoby. Po wykonaniu prac, dzieci miały również okazję namalować ulubioną postać z bajki. Aby rozprostować kości młodzi uczestnicy spotkania z chęcią wzięli udział w rzutkach, odpowiadając na bajkowe zagadki.

• 01.07.2022 r., godz. 10.00 – „Podwórkowe gry i zabawy”

Wakacyjna aura sprzyja zabawom na świeżym powietrzu. Zajęcia przygotowane na osiedlowym podwórku przy ulicy Hetmańskiej, cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych czytelników korzystających z biblioteki Filii nr 9 WiMBP. Dzieci miały okazję skorzystać z  wielu atrakcji ruchowych takich jak: gra w gumę, łowienie rybek, klasy, rzutki, rysowanie kredą, skakanie na skakance. Chociaż w czasie wakacji odpoczywamy od nauki, to zabawy takie, jak: zagadki, quizy, malowanki, warcaby i kółko-krzyżyk cieszyły się dużą uwagą małych i dużych uczestników wydarzenia. Dla mniej ruchliwych zostały rozłożone leżaki oraz mini czytelnia książek dla dzieci i dorosłych, rekomendowanych przez bibliotekarzy i chętnie wypożyczanych przez czytelników.

• 06.07.2022 r., godz. 11.00 – „Podwodny świat”

Na kolejnych zajęciach w Filii nr 9 WiMBP  dzieci miały okazję stworzyć swoje własne akwarium z... pudełek po butach! Wykorzystując różne materiały plastyczne, uczestnicy budowali podwodny świat z rybek, muszelek i roślin wzbogacających morską florę.   Praca była bardzo przyjemna i rozwijająca wyobraźnię, a samo wykonanie okazało się niezwykle twórcze, a zarazem łatwe. Spotkaniu towarzyszyła radosna, wakacyjna atmosfera,  a na zakończenie zajęć dzieci zostały poczęstowane drobnymi słodkościami.

• 08.07.2022 r., godz. 11.00 – „W razie niepogody czas na seans kinowy”

Wakacyjna pogoda nie zawsze sprzyja podwórkowym zabawom. Gdy nadchodzi deszczowy dzień, dzieci szybko zaczynają się nudzić. Aby temu zapobiec, Filia nr 9 WiMBP przygotowała zajęcia, mające na celu umilić czas naszym młodym czytelnikom podczas niepogody.

Na początku spotkania uczestnicy przystąpili do wykonania pudełek na popcorn. Podczas klejenia kartoników, wywiązała się ciekawa pogawędka na temat ulubionych bajek oraz wakacyjnych planów. Następnie dzieci z niecierpliwością śledziły powstawanie popcornu z maszynki przeznaczonej  do prażenia kukurydzy. Po przygotowaniu smakołyku, najmłodsi zasiedli do obejrzenia filmu o ciekawej niani, która w magiczny sposób zmienia życie samotnego ojca oraz siedmiorga jego niesfornych dzieci. W czytelni zapanował nastrój niczym  w sali kinowej.

• 12.07.2022 r., godz. 11.00 - „Biżuteria  z koralików i makaroników”

W Filii nr 9 WiMBP w Rzeszowie odbyły się kreatywne warsztaty, podczas których  dzieci własnoręcznie tworzyły biżuterię z koralików. Uczestnicy warsztatu wykazali się dużym zmysłem estetycznym, przejawiającym się umiejętnym doborem kolorów i kształtu koralików oraz połączeniem ich w całość. Niektóre dzieci wykazały się wyjątkową inwencją twórczą, komponując zestaw biżuterii – naszyjnik, kolczyki i bransoletkę. Robienie biżuterii nie wymaga nadzwyczajnych umiejętności i nie musi zajmować dużo czasu. Doskonale odstresowuje, jak również rozwija zdolności manualne. Dziękujemy dzieciom za mile spędzony z nami czas.

• 15.07.2022 r., godz. 10.00 – „Biblioteka w plenerze”

Korzystając ze słonecznej pogody bibliotekarki z Filii nr 9 i Filii nr 6 WiMBP zorganizowały rodzinny piknik przy Fontannie Multimedialnej w Rzeszowie. Zarówno dla młodszych jak i starszych przygotowały mnóstwo atrakcji.

Największym zainteresowaniem cieszyły się żywe maskotki, takie jak Marshall i Skay z bajki „Psi Patrol”, Kubuś Puchatek, Reksio oraz Kicia Kocia. Poza tym dzieci mogły skorzystać z dmuchanej zjeżdżalni oraz zagrać w gry wielkoformatowe przygotowane przez firmę ZiQa. Najmłodsi mogli skorzystać z kącika malucha, w którym znajdowały się zabawki oraz bajeczki do poczytania. Dzieci chętnie korzystały ze stanowisk z warkoczykami i tatuażami. Dużą radość milusińskim sprawiły warsztaty plastyczne, na których mogły wykonać kolorowe wachlarze. Niecodzienną atrakcją było koło fortuny, przy którym dzieci mogły wylosować literacką zagadkę oraz odebrać drobny upominek. Nieopodal na dzieci czekał Marshal z  pytaniami dotyczącymi bajki Psi Patrol. Dużo radości dzieciom sprawiła zabawa w tor przeszkód na czas, przy którym dopingował uczestników Reksio. Podczas zabaw dzieci, dorośli mogli odetchnąć w cieniu na leżakach korzystając z propozycji książkowych przygotowanych przez bibliotekarzy.

Wesołej zabawie towarzyszyła letnia muzyka, a nad bawiącymi się dziećmi unosiły się mieniące w słońcu kolorowe bańki mydlane. Dziękujemy naszym partnerom: Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie,  AniMisie, ZiQA oraz wydawnictwu Media Rodzina za wspólną zabawę.

Urszula Szarek

-------------------------------------------------------------