Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27107194 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Wydarzenia w 2022 roku

„Kobieta w Watykanie” i „Rzeszowskie Piwnice” – spotkanie DKK przy Filii nr 9 WiMBP w Rzeszowie

07-07-2022

 

„Kobieta w Watykanie” i „Rzeszowskie Piwnice”
– spotkanie DKK przy Filii nr 9 WiMBP w Rzeszowie

Ostatnie spotkanie przed wakacyjną przerwą poświęciłyśmy na zwiedzanie i poznawanie historii naszego miasta przemierzając trasą podziemnych korytarzy pod rzeszowskim Rynkiem. Pozostając w atmosferze odkrywania ciekawych miejsc i ludzi, przeniosłyśmy się do świata watykańskich zakamarków, które w bardzo interesujący sposób przybliżyła znana nam dziennikarka i reportażystka Magdalena Wolińska-Riedi w swojej książce „Kobieta w Watykanie”.

 

Zwiedzanie „Rzeszowskich Piwnic” rozpoczęłyśmy od obejrzenia krótkiego filmu o początkach osadnictwa na Pogórzu Karpackim. Przewodnik w bardzo ciekawy sposób opowiedział nam o pochodzeniu nazwy miasta, legendach oraz o ludziach żyjących na tych terenach w pradziejach. Następnie dowiedziałyśmy się, w jaki sposób Rzeszów otrzymał prawa miejskie. Przedstawiono nam zasłużone dla Rzeszowa postacie takie, jak Jan Pakosławiec, Mikołaj Spytek Ligęza. Opowiedział historię kilkusetletniego władania miastem przez ród Rzeszowskich i inne rody do czasu sprzedaży miasta przez Lubomirskich w połowie XIX wieku. Wspomniał o obronie miasta przed licznymi najazdami Tatarów. Zaprezentował historię militarną Rzeszowa oraz topograficzne walory obronne grodu założonego nad Wisłokiem. Poznałyśmy również historię zamku rzeszowskiego. Przewodnik przedstawił nam biografie Rzeszowian, którzy na przestrzeni wieków odegrali doniosłe role w rozmaitych konfliktach zbrojnych. Scharakteryzował  motywy głównych religii obecnych w mieście: chrześcijaństwa, prawosławia i judaizmu. Wspomniał o wielkim pożarze Rzeszowa w1842, który spustoszył miasto. Żywioł ognia posłuży też jako pretekst do opowiedzenia o Ignacym Łukasiewiczu, którego wynalazki zrewolucjonizowały metody oświetlenia miast i domostw oraz dały podwaliny pod współczesny przemysł naftowy. Na koniec zwiedzania przewodnik przedstawił historię prężnie rozwijającego się miasta po II wojnie światowej.


Po wyjściu z „Rzeszowskich Piwnic” przeszłyśmy do kawiarni „Mini Cafe”, aby podzielić się wrażeniami z przeczytanej książki Magdaleny Wolińskiej-Riedi „Kobieta w Watykanie”. Autorka zabiera nas na cudowny spacer po najmniejszym państwie świata. W atrakcyjny sposób opowiada czytelnikom o tym, jak wygląda codzienne życie za Spiżową Bramą. Zdradza zaskakujące fakty i ciekawostki. Tłumaczy, jak wygląda  opieka medyczna, system karny i administracyjny. Pisarka jako jedna z nielicznych, miała okazję mieszkać po sąsiedzku z trzema papieżami. Była świadkiem od kulis śmierci Jana Pawła II, bezprecedensowej abdykacji Benedykta XVI i rewolucji jaką wprowadził papież Franciszek. Dzięki tej książce poczułyśmy czas wakacyjnych wyjazdów. Książka napisana lekkim piórem, z pewnością można ją dodać do listy lektur wartych przeczytania przed podróżą do wiecznego miasta.


W zaciszu kawiarenki podsumowałyśmy cykl spotkań DKK przy Filii nr 9 WiMBP w Rzeszowie. Był to owocny czas, wzbogacony żywymi dyskusjami, wypełnionych mniej lub bardziej ciekawą lekturą. Dziękuję Paniom klubowiczkom za dotychczasowy udział w spotkaniach DKK i zapraszam serdecznie na kolejny sezon spotkań.


Urszula Szarek

-------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: