Archiwum wydarzeń 2021

DKK - Kristin Hannah – Odległe brzegi

06-10-2021

Kristin Hannah – Odległe brzegi

22 września br. w Filii nr 9 WiMBP w Rzeszowie odbyło się pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawianą lekturą była powieść amerykańskiej pisarki Kristin Hannah „Odległe brzegi”.

Pierwsze wydanie tej książki ukazało się ponad dwadzieścia lat temu. Mimo to poruszony w niej temat wciąż jest aktualny. Autorka przedstawia złożoność życia rodzinnego na przykładzie amerykańskiej rodziny. Wydawało by się, że wieloletni staż małżeński jest powodem do dumy i świadectwem udanego związku opartego na wzajemnym zrozumieniu, miłości i szacunku. Okazuje się, że dopiero po wielu latach można odkryć w sobie najskrytsze pragnienia, które przez długi czas były przykryte rodzinnymi obowiązkami oraz stawianiem na pierwszy plan dobra najbliższych.

Główna bohaterka książki - Elizabeth, przykładna córka, żona, matka i przyjaciółka, odczuwa coraz większe znużenie ciągłymi przeprowadzkami i dostosowaniem się do warunków pracy męża. Niegdyś mocno wspierająca żona w trudnych sytuacjach sama potrzebuje coraz większej pomocy. Po wyprowadzce dzieci na studia czuje pragnienie powrotu do swojej pasji jaką jest malarstwo. Nie może jednak sobie pozwolić na realizowanie siebie z powodu  nowej pracy męża i kolejnej przeprowadzki.

On – Jack – mąż Elizabeth, robi karierę futbolisty ale nie na długo. Sława, niewierność i uzależnienie przyczyniają się do depresji. Dzięki wsparciu żony udaje mu się stanąć na nogi i zacząć pracę w roli komentatora  sportowego. Po długim staraniu się o lepszą pracę, otrzymuje wymarzoną posadę w wielkiej sieci TV. Zaślepiony budowaniem własnej kariery zawodowej nie dostrzega coraz większego cierpienia własnej żony.

W końcu oboje zauważają coraz bardziej przytłaczjący problem w ich związku. Czują coraz większą przepaść między sobą i nie wiedzą w jaki sposób uratować to, co ich łączyło. Przyjaciółka zachęca Elizabeth do udziału w spotkaniach dla rozwiedzionych kobiet, co pomaga jej podjąć decyzję o separacji i pokazaniu problemu. Zachęcona przez uczestniczki spotkania zaczyna odkrywać własne pragnienia i je realizować. Jack nęcony w pracy ciągłą pokusą zdrady, dostrzega jak bardzo brakuje mu Elizabeth. Uświadamia sobie, że skupiony na sobie i swojej pracy, nie zauważa cichego umierania marzeń własnej żony. Przypomniał sobie jak bardzo dbała o więzi z własnymi córkami i to ona była spoiwem łączącym go z jego dziećmi. Mimo ciągłej niepewności oboje pragną wspólnego dobra.

Czas odosobnienia przynosi dobre owoce. Oboje dostrzegają jak bardzo potrzebują siebie nawzajem. Miłość, która ich połączyła zwycięża. Elizabeth i Jack pragną walczyć o związek i mimo wszystko realizować swoje pasje, co wymaga kompromisu.

Książka napisana pięknym i lekkim językiem pozwala na refleksję o najcenniejszych darach w życiu: przyjaźni, miłości i rodzinie. Pokazuje jak ważne jest nie zapominanie o własnych potrzebach i marzeniach.

U.S.

---------------------------------------------------------------------