Archiwum wydarzeń 2018

„Miłośnik zwierząt - kto to taki ?” - zajęcia z okazji Światowego Dnia Zwierząt w Filii nr 9 - relacja

11-10-2018

„Miłośnik zwierząt – kto to taki ?”

– zajęcia z okazji Światowego Dnia Zwierząt w Filii nr 9

Październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt, a 4 października przypada Światowy Dzień Zwierząt. W związku z tym w wielu placówkach inicjowane są liczne akcje i spotkania, które mają na celu uwrażliwienie młodych uczestników na los czworonogów, a także uświadomienie im, iż zwierzęta to nie rzeczy, lecz żywe istoty, równe wobec życia i mające te same prawa do istnienia co my – ludzie. Na nas ciąży moralny obowiązek opieki nad nimi – o czym głosi ustanowiona przez UNESCO Deklaracja Praw Zwierząt.

Także nasza biblioteka włączyła się w te obchody, organizując spotkania z uczniami kl. III Szkoły Podstawowej, a także spotkanie biblioterapeutyczne dla młodzieży niepełnosprawnej.

Celem zajęć było zwrócenie uwagi młodych uczestników na potrzebę ochrony zwierząt i ich rolę w życiu człowieka. Spotkaniom towarzyszyła wystawa książek popularno-naukowych, opowiadań i bajek związanych z tą tematyką. Dzieci opowiadały o swoich domowych pupilach i opiece nad nimi, a następnie wysłuchały fragmentów wzruszającej książki Adama Wajraka pt.: „Lolek”, opowiadającej o losach bezdomnego psa. Rozwiązywały krzyżówkę tematyczną, a na koniec poprzez „burzę mózgów” zgłaszały ciekawe pomysły na najbardziej realne formy działań na rzecz pomocy dla potrzebujących zwierząt.

Na koniec zaprosiliśmy dzieci do udziału w akcji pod hasłem: „Pełna miska”, zainicjowanej przez Oddział Dla Dzieci i Młodzieży WiMBP w Rzeszowie, na rzecz skrzywdzonych i porzuconych zwierząt ze schroniska „Azyl u Majki” w Wysokiej Strzyżowskiej. Jest to doskonała okazja dla nich, by móc włączyć się w pomoc potrzebującym czworonogom dostarczając karmę dla podopiecznych, a także zabawki i różne potrzebne akcesoria.

Pamiętajmy o zwierzętach zawsze, ponieważ „ratując jedno zwierzę nie zmienimy całego świata, ale cały świat zmieni się dla tego zwierzęcia”.

Maria Kozioł

----------------------------------------------------------------------------------