Archiwum wydarzeń 2017

XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w Filii nr 9 - relacja

28-06-2017

XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w Filii nr 9

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom jest największym dorocznym świętem w ramach trwającej od 2011 r. kampanii społecznej mobilizującej do aktywnej promocji czytelnictwa. Tegoroczna edycja odbyła się w dniach od 3 do 10 czerwca 2017 r. pod wspólnym hasłem „Czytanie zbliża.”

Nasza biblioteka jak co roku aktywnie włączyła się do tej akcji. Podczas tego Tygodnia odbyło się wiele spotkań mających na celu rozwijanie wśród dzieci potrzeb czytelniczych, a także promowanie naszej biblioteki. Były to zajęcia czytelnicze, w których wzięli udział uczniowie klas pierwszych i klasy „0” ze Szkoły Podstawowej nr 17 oraz dwie grupy dzieci z Przedszkola Publicznego nr 5 w Rzeszowie, a także wychowankowie OREW.

Czytaliśmy dzieciom „kolorowe” wierszyki Juliana Tuwima, wyruszyliśmy we wspólną podróż „Tropem książkowych detektywów”, prezentując małym słuchaczom opowiastki detektywistyczne Joanny Olech, Dariusza Rekosza i Jurgena Banscherusa. Zaprosiliśmy również do Głośnego Czytania kolejny już raz Stanisława Dworaka – Prezesa RSTK, który sam tworzy poezję. Pan Dworak czytał dzieciom wybrane fragmenty opowiadań Grzegorza Kasdepke, jednocześnie przeplatając teksty zabawnymi anegdotkami i żartami. Na zakończenie spotkania zaprezentował małym uczestnikom swoje dwa wierszyki przeznaczone dla młodego słuchacza. Spotkanie było bardzo udane, dzieci żywo w nim uczestniczyły, zadając panu Stanisławowi mnóstwo pytań i wspólnie żartując.

Kolejnym punktem uroczystego Tygodnia były Pasowania na Czytelnika, w których wzięły udział dzieci sześcioletnie z Przedszkola nr 5, a także uczniowie klasy „0” ze SP nr 17. Były one podsumowaniem naszej całorocznej współpracy, mającej na celu rozwijanie potrzeb czytelniczych wśród uczniów. Dzieci podczas tych spotkań wykazały się sporą wiedzą na temat książek i ich autorów, a także znajomością zasad korzystania z biblioteki i jej zbiorów. Przy okazji zaprezentowały nam przygotowany na tę okoliczność piękny program słowno-muzyczny, w którym - przebrane w bajkowe kostiumy - przedstawiły nam scenki ze znanych bajek. Na koniec mali uczestnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, zobowiązując się do przestrzegania zasad dobrego czytelnika, po czym zostali indywidualnie pasowani na czytelnika naszej biblioteki i obdarowani na pamiątkę kartami czytelnika i kolorowymi książeczkami.

Tydzień upłynął nam bardzo szybko, w sympatycznej atmosferze wesołej zabawy. Dzieci uczestniczące w tych zajęciach z uwagą słuchały prezentowanych tekstów, a także chętnie wzięły udział w quizach i zgaduj-zgadulach literackich, którymi przeplatane były spotkania.

Maria Kozioł

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.