Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27104273 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2017

Spotkanie Klubu Miłośników Książki Polskiej w Punkcie bibliotecznym Filii nr 9 - relacja

07-06-2017

 Spotkanie Klubu Miłośników Książki Polskiej 

w Punkcie bibliotecznym Filii nr 9

 

29.05.2017 r. w Punkcie Bibliotecznym Filii nr 9 miało miejsce spotkanie Klubu Miłośników Książki Polskiej.


Klubowiczki przedstawiły sobie nawzajem książki, które ostatnio przeczytały:

- „Wbrew sobie" Katarzyny Kołczewskiej. Jest to powieść obyczajowa, w której główna bohaterka Ewelina pragnie tylko jednego – dziecka. Skupiona na sobie i własnych przejściach, egoistycznie manipuluje bliskimi, nie dostrzega problemów innych ludzi, liczy się tylko ona i jej sprawy. Zachowuje się jak rozkapryszony, rozpieszczony bachor, przez co zraża do siebie kochającego i oddanego męża, matkę, która za wszelką cenę chce chronić córkę przed problemami i siostrę – tę, która poświęciła dla Eweliny najwięcej.

Kiedy ujawnienie skrywanej rodzinnej przeszłości i konsekwencje własnych zaskakujących decyzji zachwieją wiarą Eweliny w siebie i zburzą wygodne życie, zrozumie, jak bardzo musi się zmienić.

- „Lilka" Małgorzaty Kalicińskiej. Jest to powieść obyczajowa, w której główną bohaterką jest Marianna Roszkowska - kobieta po pięćdziesiątce, dziennikarka średniego szczebla w redakcji poczytnego, kolorowego czasopisma. Wychowana w kochającej rodzinie, ale doświadczywszy też wielu zakrętów i zawodów z perspektywy lat zaczyna głębiej przypatrywać się swojemu życiu. Kogo kochała, kto kochał ją, a kto ukształtował ją samą? Ile dobra zaznała, a ile zła? Pustoszeje rodzinne gniazdo - dorasta syn i opuszcza dom matki, zaczynają odchodzić i umierać bliscy. Z pozoru normalna kolej rzeczy, na którą jednak nigdy nie jesteśmy gotowi. Marianna z powodu złych doświadczeń z młodości jest odrętwiała uczuciowo i dopiero konieczność zaopiekowania się nielubianą, samotną i chorą siostrą sprawia, że zaczyna się w niej rodzić ciepłe, a potem bardzo prawdziwe, a jednocześnie zaskakujące, gorące uczucie do niej.


- „Skazani na ból" Agnieszki Lingas-Łoniewskiej. Powieść przedstawia dramatyczną pogoń za miłością silniejszą niż uprzedzenia oraz bolesne poszukiwanie własnej tożsamości. Główni bohaterowie to Aleks mający  dwadzieścia lat i od szesnastego roku życia będący skinheadem. Ma swoje bractwo, ideały i prawdy, w które wierzy. Amelia jest zaś  osiemnastoletnią, licealistką, która ma za sobą tragiczną przeszłość. Pochodzących z odrębnych „światów” ich drogi nigdy nie powinny się przeciąć. Nie łączy ich nic – ani pochodzenie, ani poglądy, ani rodzinna przeszłość. A jednak młodzi ludzie poznają się w dramatycznych okolicznościach i zakochują w sobie.

– „W zapomnieniu" Agnieszki Lingas-Łoniewskiej. Jest to pełna dramatyzmu, emocji i uczuć powieść o próbie znalezienia właściwej drogi w życiu i o tym, że prawdziwej miłości nie da się zapomnieć ani odrzucić. Główni bohaterowie to Michał - mężczyzna z przeszłością,  charyzmatyczny gangster, mieszkający w tym mieście zapomnienia od zawsze. Magda to kobieta z przyszłością, młoda pedagog, wracająca po latach do rodzinnych korzeni. Łączy ich młodszy brat Michała, którego on samodzielnie wychowuje, a który jest podopiecznym Magdy. Wychowawczyni dostrzega w chłopcu ogromny potencjał i postanawia pomóc w jego wykształceniu. W świat, gdzie liczą się duże pieniądze, łatwe kobiety, szybkie samochody oraz brudne interesy, wkracza dziewczyna szczera i czysta. Oddaje serce mężczyźnie, którego życie nauczyło, by nikomu nie ufać. Tych dwoje ludzi staje u progu uczucia zmieniającego spojrzenie na rzeczywistość i sprawiającego, że przeszłość przestaje mieć znaczenie, a ważne jest jedynie to, co mogą razem stworzyć.

- „Maria Skłodowska Curie” Magdaleny Niedźwiedzkiej. Jest to powieść biograficzna przedstawiająca życie i miłość pierwszej kobiety, pierwszej Polki będącej laureatką Nagrody Nobla w dwóch dziedzinach. Akcja powieści obejmuje lata 1911–1913; wcześniejsze losy naszej wielkiej uczonej poznajemy z retrospekcji. Zaglądamy do rodzinnego domu Marii, obserwujemy jej relacje z bliskimi i kontakty z najtęższymi umysłami przełomu XIX i XX wieku – Pierre’em Curie, Paulem Langevinem i Albertem Einsteinem. Autorka, ukazała bowiem skomplikowaną osobowość dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla na tle barwnego Paryża w czasach belle époque i Warszawy pod zaborami.


Spotkanie w kameralnym gronie odbyło się w miłej atmosferze. 
 

Wioletta Wójcik

---------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: