Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27105191 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2016

Powakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Punkcie bibliotecznym Filii nr 9 – relacja

19-09-2016

Powakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki –

Punkt biblioteczny Filii nr 9

 

We wrześniu, na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, rozmawialiśmy o książce Angeliki Kuźniak i Eweliny Karpacz „Czarny Anioł”. Osoby w wieku 50+ pamiętają Ewę Demarczyk „Grande Valse Brillante” na Festiwalu Piosenki w Opolu lub Sopocie. Piosenkarka (pieśniarka) ubrana w czarną suknię, z ciemnym mocnym makijażem, zupełnie nieruchoma. I ten głos… w książce – biografii jest mowa o tych występach, ale też o początkach jej kariery w krakowskiej Piwnicy pod Baranami. Była niezwykle utalentowaną, wykształconą aktorką. Śpiewała piosenki mądre, trudne, interpretując je absolutnie w swoim niepowtarzalnym stylu. Z książki dowiadujemy się o przebiegu jej kariery, przyjaźni z Piotrem Skrzynieckim i innymi artystami tego klubu. Była tytanem pracy i perfekcjonistką. Jednocześnie, dlatego że była bardzo uparta, nie zrobiła światowej kariery, ponieważ nie godziła się na jakiekolwiek zmiany w utworach, które śpiewała tak, aby były one bardziej zrozumiale dla szerszej publiczności.

 

Książkę powinny przeczytać osoby starsze – przypomną sobie młodość, i młode – poznają artystkę, jakże inną od współczesnych wykonawców piosenek.

 

Drugą prezentowaną książką była „Córka Magdy”. Bohaterką powieści jest Helena, wychowana w Walii przez Magdę, Polkę, która znalazła się w miasteczku Pontypridd po wojnie. Od matki Helena wiedziała, że jej ojciec zginął w Polsce podczas wojny. Niewiele opowiadała jej o rodzinnym domu, chociaż Helena o tym wiedziała, że Magda pisała do rodziny listy i wysyłała paczki. Magda stworzyła córce dobre warunki wychowania i wykształcenia. Bardzo ją kochała. Na kilka dni przed ślubem Heleny Magda zmarła. W ostatnich słowach przed śmiercią wyznała, że okłamała Helenę i nie powiedziała prawdy o jej pochodzeniu. Helena, aby to wyjaśnić pojechała razem z narzeczonym do Polski, w okolice Zamościa. Tam dowiaduje się, jak było naprawdę.

 

Są lata 60., w Polsce głęboki komunizm, stale powracają wspomnienia o wojnie. Jej piętno spoczywa na kolejnym pokoleniu, czego przykładem jest życie Magdy, jej rodziny i Heleny. Catrin Collier pokazuje życie Polaków, wraca do przeszłości, czyli czasów okupacji. Nie do końca jest wiarygodna. Polska w latach 60. nie była taka brudna, zacofana i biedna, jak to pokazuje autorka powieści. Jednak wiedza o naszym kraju i o tym, co przeżyli Polacy w czasie II wojny światowej, powinna być popularyzowana i to dobrze, że pisarka angielska zajęła się w tak interesujący sposób losami Polaków.

 

Maria Rajs

_______________________________________________________________________________________

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: