Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27107331 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2015

SEKRETY PRZYRODY. Wieczór autorski Marii Rudnickiej w Filii nr 9 – relacja

02-06-2015

Sekrety przyrody.

Wieczór autorski Marii Rudnickiej – Filia nr 9

 

 

28 maja w Filii nr 9 odbył się uroczysty wieczór poetycki Marii Rudnickiej – poetki, pieśniarki, hafciarki i animatorki kultury.

 

Spotkanie zorganizowane we współpracy z członkami RSTK-u, poprowadziła sama autorka, która spośród swoich 21 tomików wierszy, wybrała na to spotkanie i zaprezentowała, m.in. utwory z dwóch ostatnich książek, wydanych w 2015 r.: „Sekrety przyrody” i „W wirze wydarzeń”.

 

Na wstępie głos zabrała Barbara Kłoda – kierowniczka Filii nr 9, która serdecznie powitała autorkę i zaproszonych gości, a następnie przybliżyła sylwetkę poetki, odczytując jej bogaty życiorys artystyczny. Z kolei Pan Wiesław Cupryś zaprezentował zebranym gościom film, specjalnie na to spotkanie zmontowany, ukazujący drugi, wielki talent artystyczny poetki – piękne bogato zdobione haftem Richelieu serwetki i obrazy na kanwie, które doczekały się licznych wystaw artystycznych indywidualnych, jak i zbiorowych.

 

Maria Rudnicka w swoich tomikach zachwyca się pięknem i bogactwem natury, malowniczo przedstawiając czytelnikom zarówno tropikalną florę i faunę Afryki, jak i uroki rodzimego, ojczystego krajobrazu, czego dała wyraz w prezentowanych przez siebie wierszach: „Druga ojczyzna”, „Radość z bogactwa natury”, czy „Dziewiczy świat”. Kolejne wiersze czytali zaproszeni goście, a zarazem przyjaciele autorki, członkowie RSTK-u: Zygmunt Kiełbowicz, Krystyna Dworak, Stanisław Dworak i Julian Szczygieł, a także kierownik filii Barbara Kłoda, poetka Barbara Śnieżek i red. Stefan Żarów. Pani Maria Rudnicka w dalszej części spotkania wspomniała też o wydaniu almanachu dla uczczenia 10. rocznicy śmierci Papieża Jana Pawła II, w którym umieszczono także pięć wierszy autorki o Papieżu, a jeden z nich odczytała poetka Barbara Śnieżek. Grupa Wokalna RSTK pod kierownictwem Zygmunta Kiełbowicza i pozostali goście wspólnie odśpiewali na tę okoliczność znaną wszystkim „Barkę”.

 

Autorka podczas spotkania nie pominęła też wątku minionego, jakże ważnego dla nas wszystkich, święta – Dnia Matki, recytując wiersz dedykowany swojej matce: „Pełna troski i miłości”, a następnie zaśpiewała piosenkę o matce, odsłaniając tym samym swój talent wokalny. Na koniec, pozostając w klimacie Świąt Matki i Dziecka, Wiesław Cupryś zaprezentował kolejny film „Serce matki: tajemnice natury”, w którym były ukazane piękne i wzruszające ujęcia zwierząt, dające wyraz matczynej miłości.

 

Ważnym akcentem tego spotkania, o którym też warto wspomnieć, były wspólnie śpiewane piosenki w wykonaniu Grupy Wokalnej RSTK-u, autorki, a dodatkową atrakcję stanowiła wystawa rękodzieła artystycznego Marii Rudnickiej – wybrane malownicze obrazki na kanwie z motywami egzotycznymi i roślinnymi, a także bogato haftowane serwetki.

 

Na koniec spotkania głos zabrała autorka, dziękując wszystkim uczestnikom za przybycie i wspólną prezentację jej poezji, a także red. Stefanowi Żarów, który wyraził swoją radość z uczestnictwa i podkreślił rolę pasji artystycznych i wartości, którymi zaraża nas autorka, dostarczając wielu doznań estetycznych i wzruszeń. Był to udany, pełen wzruszeń wieczór, co podkreśliła w ciepłych słowach uczestnicząca w spotkaniu Barbara Chmura – Dyrektor WiMBP w Rzeszowie, dziękując jednocześnie Marii Rudnickiej i współorganizatorom spotkania.

 

Maria Kozioł

____________________________________________________________________________________

GALERIA

 

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: