Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27103642 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2015

''SZUKAM SEKRETU PIĘKNA" - spotkanie z Mieczysławem Arkadiuszem Łypem w Filii nr 9 - relacja

22-04-2015

 

„Szukam sekretu piękna”
- spotkanie z Mieczysławem Arkadiuszem Łypem w Filii nr 9

 

15 kwietnia 2015 r. odbyło się spotkanie z rzeszowskim poetą, członkiem Związku Literatów Polskich, krytykiem literackim, fotografikiem, nauczycielem akademickim UR i aktywnym promotorem kultury i sztuki Podkarpacia drem Mieczysławem Arkadiuszem Łypem pt. „Szukam sekretu piękna”.

Była to promocja tomiku poezji zatytułowanego „Moje ogrody”, wydanego w 2015 r. , który stanowi 15. pozycję w dorobku literackim autora. Wieczór ten przygotowała Filia nr 9 we współpracy z Regionalnym Stowarzyszeniem Twórców Kultury w Rzeszowie.

Spotkanie rozpoczęła kierownik Filii Barbara Kłoda, która w ciepłych słowach powitała zaproszonych gości, a następnie głos oddała prowadzącej spotkanie poetce, malarce i animatorce kultury – Jadwidze Kupiszewskiej, która w swoim niepowtarzalnym stylu, poprzez prezentację fragmentu wiersza pt. „W sercu liliowej tajemnicy”, podkreśliła wiosenny charakter spotkania. Nawiązała do treści prezentowanego tomiku i zwróciła szczególną uwagę na piękno zawartych w nim metafor.
 

Recytację wierszy rozpoczęła  Stanisława Bylica utworem „Gobelin wiosenny”. Następnie wiersze Autora: „Zauroczenie”, „Białe światło wiosny”, „Więcej o metaforę”, „Sekrety malw”, „Drogi powrotne” recytowali: Adam Decowski, Barbara Kłoda, Ryszard Lechforowicz, Krystyna Dworak, Marta Zdrada, a jeden z utworów Poety zaśpiewał do własnej kompozycji Zygmunt Kiełbowicz.
 

Tomik ten opatrzyła wstępem dr Anna Niewolak z UR, tytułując go „Ogrody sztuk”. Podczas spotkania w swoim wystąpieniu, podkreśliła umiejętność poety w postrzeganiu ogrodów jako obszaru szczęścia, ładu wewnętrznego w sobie i otaczającej nas przyrodzie. Dr Anna Niewolak zwraca również uwagę na to, że autor poprzez różne odwołania i reminiscencje do innych twórców, przedstawia w swoich wierszach osobiste wspomnienia z miejsc sercu bliskich, fakty historyczne, kulturowe, zawiera w nich prywatną zadumę nad życiem, umiejętnie odpowiada na pytania o jego sens poprzez metaforę i refleksję. Według dr Anny Niewolak, cała poezja Pana Łypa jest szukaniem pozytywów w różnych sferach życia. Autor stara się to swoje postrzeganie urody świata nam – odbiorcom przekazać w swoim tomiku, dodatkowo okraszając go pięknymi fotografiami swojego autorstwa. Jednym słowem „działa tak, jak zdolny ogrodnik, który dba o swój ogród”.


Sam Poeta mówi o sobie  we wstępie do „Moich ogrodów”: „Co dzień zaczynam się od barwy dźwięku i światła”. „Spodziewam się znaleźć drzewo życia  i drzewo mądrości oraz subtelną granicę miedzy życiem i iluzją…”

Podczas spotkania Pan Łyp zadeklamował wiersz poświęcony Matce pt. „Czarodziejskie słowo” .


Spotkanie uświetnił występ Grupy Wokalnej  RSTK pod kierunkiem Zygmunta Kiełbowicza.

Zaproszony gość, muzyk i poeta z Gminnego Ośrodka Kultury w Niebylcu,  Witold Bochenek dał piękny popis gry na akordeonie, prezentując kilka znanych motywów muzycznych, w tym fragment „Skrzypka na dachu”. Towarzyszyła mu siostra Marta Zdrada – rodowita Rzeszowianka, kochająca taniec, muzykę i poezję, mieszkająca obecnie w Wielkiej Brytanii, która zaprezentowała wiersz „Drogi powrotne”.


Spotkaniu towarzyszyła wystawa prac malarskich Hanny Krupińskiej-Łyp i Emilii Wołoszyn, tematycznie związanych z prezentowanym tomikiem, przedstawiających piękne kompozycje kwiatowe.


Autor podziękował za spotkanie organizatorom, prowadzącej spotkanie Jadwidze Kupiszewskiej oraz dr Annie Niewolak i pozostałym uczestnikom, wręczając każdemu pamiątkowe pocztówki ze swoimi wierszami, ozdobionymi fotografiami własnoręcznie ułożonych kompozycji.


Na koniec spotkania Dyrektor WiMBP w Rzeszowie Barbara Chmura serdecznie podziękowała autorowi M.A. Łypowi, prowadzącej spotkanie Jadwidze Kupiszewskiej, zaproszonym gościom oraz licznie przybyłym czytelnikom i sympatykom naszej biblioteki.

 

                                                                                   Barbara Kłoda, Maria Kozioł

 

-----------------------------------------------------------------------------

GALERIA

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: