Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27101588 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Wydarzenia w 2022 roku

Literacka Blogosfera – relacja ze spotkania w Filii nr 8

12-10-2022

 

 

Literacka Blogosfera – relacja ze spotkania w Filii nr 8

 

 

5 października 2022 r. odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu Literackiej Blogosfery. Tym razem rozmawialiśmy o ważnych dla nas książkach, tych które szczególnie polecamy.

 

Wśród wymienionych tytułów były: tomik poezji E. Dickinson Jest pewien ukos światła w przekładzie rzeszowskiej poetki K. Lenkowskiej, Strażniczka miodu i pszczół C. Caboni, Florentyna wśród kwiatów oraz Nadzieja wśród zwierząt A. Kuchmister, Przechodząc przez próg, zagwiżdżę W. Bieżuńskiej,  Nieznajoma z Sekwany G. Musso, Moje życie przed Tobą A. Ziobro,  W sieci kłamstwa M. Matwij, Saga o życiu Lilki L. Sochy.

 

Był to czas interesujących dyskusji oraz rozmów dotyczących obecnego rynku wydawniczego.

 

Serdecznie dziękuję za spotkanie.

 

Poniżej  recenzje tytułów rekomendowanych przez czytelniczki:  Aleksandrę Szponar oraz Małgorzatę Szepelak, zapraszam do lektury.

 

Patrycja Solecka

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

Podczas Literackiej Blogosfery zaprezentowałam tomik poezji Emily Dickinson „Jest pewien ukos światła” w przekładzie rzeszowskiej poetki Krystyny Lenkowskiej. Trzy lata temu odkryłam twórczość amerykańskiej twórczyni i fragment jednego z jej wierszy posłużył jako motto do mojego debiutanckiego tomiku poetyckiego. Podczas spotkania przeczytałam wiersz „657” uczestnikom Literackiej Blogosfery.

 

Poetka jest jedną z najbardziej tajemniczych postaci, trudno jednoznacznie udzielić odpowiedzi na pytanie, kim była Emily Dickinson? Siła jej poezji nie słabnie, choć minęło blisko dwieście lat od czasów narodzin Emily. Wiodła jedną z najbardziej tajemniczych egzystencji, całe życie spędziła w rodzinnym miasteczku, z czasem ograniczając swoją aktywność, aż do całkowitego zaszycia się w domu. Pisała, tworzyła, dużą wagę przywiązywała do pojedynczych słów. Siła tej poezji polega na tym, że są to treści wychodzące poza ramy ówczesnych standardów, treści, w których doskonale czuje się czytelnik poezji współczesnej. To wiersze bez rymów, charakterystyczne dla stylu Emily jest oszczędność w używaniu znaków interpunkcyjnych, co stało się jej znakiem rozpoznawalnym.

 

Zachęcam do sięgnięcia po utwory tej poetki. Mają swoistą silę rażenia – wystarczy jedna fraza, jeden wiersz, puenta.

 

 

Małgorzata Szepelak

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Cristina Caboni jest mało znaną w Polsce autorką pochodzącą z Sardyni, która zadebiutowała powieścią „Zapach perfum”. Jednak to jej książka „Strażniczka miodu i pszczół” sprawiła, że zwróciłam uwagę na jej twórczość. We wspomnianej książce autorka zawarła całą swoją wiedzę dotyczącą miodu oraz pszczół (autorka pracuje w rodzinnej firmie pszczelarskiej).

 

„Strażniczka miodu i pszczół” to opowieść o wędrownej pszczelarze, która podróżując od pasieki do pasieki rozwiązuje problemy jakie zastaje. Pewnego dnia Angelica po dość tajemniczej rozmowie z matką wraca do domu i dowiaduje się iż kobieta, której zawdzięcza całą swoją pszczelarską wiedzę, Margherita Senes zwana przez nią Jeją nie żyje. Nie było by w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że wiele lat temu matka powiedziała jej iż jej ukochana Jeja zmarła. Po tym gdy kłamstwo matki wychodzi na jaw, a Angelica dowiaduje się o spadku, który pozostawiła jej Margherita udaje się na Sardynię. Tam czeka ją wiele trudnych chwil oraz nowych odkryć.

 

„Strażniczka miodu i pszczół” to opowieść pisana  pięknym językiem, z której kart wręcz kapie miód i słychać trzepot maleńkich pszczelich skrzydełek. Powieść pełna życiowej mądrości, o poszukiwaniu swojego miejsca w życiu, spełnianiu marzeń i o poszukiwaniu miłości. Książka, którą mocno polecam wszystkim lubiącym dobrą lekturę.

 

 

                                                                                                        Aleksandra Szponar

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: