Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27103446 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Wydarzenia w 2022 roku

ODKRYWCY CZARNEGO ZŁOTA - Rok Ignacego Łukasiewicza - spotkanie w Filii nr 8

27-04-2022

 

ODKRYWCY CZARNEGO ZŁOTA - Rok Ignacego Łukasiewicza - spotkanie w Filii nr 8

 

Ignacy Łukasiewicz to jeden z patronów 2022 roku, wybitny naukowiec, patriota zaangażowany w walkę o niepodległość, pionier, filantrop. Urodził się na Podkarpaciu, gdzie stawiał pierwsze naukowe kroki, studiował w Krakowie i Wiedniu, gdzie uzyskał tytuł magistra farmacji. Po studiach wraz z Janem Zehem prowadził badania nad ropą naftową. Pierwsza skonstruowana przez niego lampa naftowa oświetliła wnętrze apteki w której pracował, zaś po raz pierwszy zastosowano w praktyce oświetlenie naftowe podczas pilnej nocnej operacji w szpitalu powszechnym na lwowskim Łyczakowie.
 

W 1854 r. Łukasiewicz założył pierwszą na świecie spółkę naftową, dwa lata później pierwszą na ziemiach polskich kopalnię ropy naftowej w Ulaszowicach. Na terenie kopalni Bóbrka doskonalił technikę wiercenia otworów wydobywczych, wprowadził do użytku wiertnicę ręczną, a później maszyny parowe do napędu wiertnic.
 

25 kwietnia w Filii nr 8 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie odbyło się spotkanie poświęcone temu wybitnemu Polakowi, mające formę prelekcji  i prezentacji multimedialnej pt. „Odkrywcy Czarnego Złota”, przygotowaną przez Podkarpacka Regionalną Organizację Turystyczną, reprezentowaną przez Panią Łucję Miziołek.
    

Jak wyglądała droga do powstania pierwszej na świecie kopalni naftowej? Czy rozwój przemysłu naftowego wpłynął na życie mieszkańców regionu? Kim byli odkrywcy czarnego złota? Jak wyglądała praca naukowa Ignacego Łuksiewicza? Na te i szereg innych pytań obecna na spotkaniu młodzież uzyskała wyczerpujące odpowiedzi.
 

Pani Łucja Miziołek przedstawiła opracowaną przez Podkarpacką Regionalną Organizację Turystyczną trasę turystyczną Odkrywcy Czarnego Złota. Wspólnie „odwiedziliśmy” Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, „poznaliśmy” kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, by następnie „udać się” do Muzeum Podkarpackiego w Krośnie na wystawę zatytułowaną „Historia oświetlenia”, „obejrzeliśmy” pomnik Ignacego Łukasiewicza w Krośnie,  następnie  „trafiliśmy” do Rafinerii Nafty Jedlicze. Kolejne punkty wędrówki szlakiem czarnego złota to: Zręcin (miejsce spoczynku Ignacego i Honoraty Łukasiewiczów), źródło Bełkotka w Iwoniczu Zdroju oraz słowacka wieś Mikova.
 

Uczniowie SP nr 2 w Rzeszowie brali aktywny udział w spotkaniu, odpowiadali na przygotowane zagadki i rebusy.  Na koniec wszyscy otrzymali broszurki i mapy pomocne w podążaniu śladami Odkrywców Czarnego Złota, a dwóch odważnych uczniów udzieliło wywiadu dziennikarzowi z Polskiego Radia Rzeszów.
 

Dziękujemy Pani Łucji Miziołek za ciekawe spotkanie i inspirację do podróży śladami Odkrywców Czarnego Złota.
 

 Patrycja Solecka

---------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: