Archiwum wydarzeń 2019

„Żyrafy nie umieją tańczyć” - nauka samoakceptacji - zajęcia edukacyjne w Filii nr 8 - relacja

21-02-2019

„Żyrafy nie umieją tańczyć” – nauka samoakceptacji

- zajęcia edukacyjne w Filii nr 8

Na pierwszych zajęciach z cyklu : „Książki kochają dzieci – dzieci kochają książki” przedszkolaki poznały książkę pt. „Żyrafy nie umieją tańczyć” autorstwa Giles Andreae. To historia Gerarda, który bardzo chciał tańczyć w konkursie z innymi zwierzętami, ale niestety zupełnie nie potrafił. Gerard jest żyrafą o długiej szyi i cienkich nogach. Przez to, że jest bardzo wysoki, nie porusza się zgrabnie w rytm muzyki.

Wkrótce ma odbyć się coroczny Afrykański Konkurs Tańca. Guźce, nosorożce, małpy, lwy ćwiczą ochoczo walca, rock and rolla, tango, taniec szkocki oraz latynoską cza-czę. Gerard mimo braku zdolności chce spróbować swoich sił, ale spotyka się z niemiłym przyjęciem i kpinami. Jego występ to kompletna katastrofa. Gerard schodzi z parkietu smutny, zawstydzony, przekonany, że nie nadaje się do niczego. Pewnego dnia jednak wydarzyło się coś niezwykłego. Gerard spotkał świerszcza, który pomógł mu rozwiązać jego problem. Po wysłuchaniu całej historii wspólnie z dziećmi doszliśmy do wniosku, że nigdy nie należy się poddawać i być przekonanym, że nie damy sobie z czymś rady tylko dlatego że inni tak twierdzą. Wprost przeciwnie, zawsze warto próbować. A gdy ma się przyjaciela, to można pokonać swoje słabości i nawet wykonać coś lepiej od innych. Wystarczy tylko znaleźć swój własny sposób.

Historia Gerarda może stać się pretekstem do rozmów z dziećmi na temat pewności siebie czy też samoakceptacji. Nauczy nas także poprawnego zachowania względem osób, które nie potrafią sobie poradzić z jakimś trudnym zadaniem.

Książka ta zawiera nie tylko ciekawy, mądry, rymowany tekst, ale również mnóstwo kolorowych i pełnych humoru ilustracji, które rozbawiły naszych przedszkolaków.

Następnie dzieci rozwiązywały zagadki, układały puzzle i kolorowały tańczącego Gerarda.

„Żyrafy nie umieją tańczyć” to jeden z tytułów popularnej na całym świecie serii: „Przyjazna łapka”. Na kolejnych naszych spotkaniach poznamy inne książki i ich bohaterów.

Małgorzata Świder

----------------------------------------------------------